The Flash bu cuma ülkemizde de vizyona girdi. Genel görüş filmi beğense de ortada “En İyi Süper Kahraman Filmi” iddiasını destekleyen pek insan yok. Tabii eleştiriler de olmadı değil ve bunlardan bir tanesi filmin içinde bulunan bazı sürpriz karakterlerde kullanılan oldukça kötü görsel efektler. Bu durum hakkında filmin yönetmeni Andy Muschietti ilginç açıklamalarda bulundu.

Fikir tabii ki şu… Oraları Flash karakterinin perspektifinden görüyoruz. Her şey ışıklandırma ve doku kalitesi açısından bozulmuş durumda. Bu bir nevi ‘su dünyası’na giriyoruz ki basitçe Barry Allen karakterinin bakış açısından görmek. Dizayn tercihinin bir parçasıydı yani size biraz garip göründüyse bu bilerek yapılmış bir şey.” Yani şu açıklamayı okuyup da aranızda inanan var mı bilmiyorum çünkü ben zerre ikna olmadım. Bildiğin berbat duruyor oralar. Zaten The Flash film olarak görsel efekt açısından oldukça sorunlu. Fragmanları izlediğimde belki düzelir diye beklediğim şeyler bile aynı rahatsız edicilikte duruyor.

batman supergirl the flash dceu

Bu görsel efekt mevzusu cidden son yıllarda iyice cılkı çıkan bir şeye döndü. Avatar: The Way of Water dışında en az birkaç yerinde problemli bir şeyler görmediğimiz film hatırlamıyorum. Marvel zaten başı çekiyor. İnternet memelerine konu olmuş Thor: Love and Thunder sahnesini hatırlarsınız. She-Hulk zaten evlerden ırak! Ant-Man and the Wasp: Quantumania kör ediyor adamı. DC tarafında habere konu olan The Flash filmi dışında Aquaman geliyor akla, Justice League filminin sinema versiyonu keza. Diğer yapımlara baktığımızda ise Cats filmi en bariz örnek olsa gerek. Bütçenin yanında zaman da çok önemli iyi  görsel efektler için ama stüdyolar mali yıllar içinde bir şeyleri yetiştirmek için bunu göz ardı edip gözlerimizin kanamasını umursamayabiliyor ne yazık ki.

The Flash filmini izlediniz mi izleyecek misiniz? Bu kötü görsel efektler mevzusundan siz de rahatsız olmuyor musunuz bir süredir? Aklınıza gelen en kötü örneği hangisi? Süper kahraman filmlerine ilginiz kaldı mı yoksa artık öylesine mi takip ediyorsunuz? Fikirlerinizi bize çok da uçmadan yollayın, daha civcivleri besleyeceğiz.

Author

Hikâye odaklı oyunlar oynarım, film/dizi izlerim, arada sırada da çizgi roman okurum. Bunlarla meşgul değilsem de muhtemelen uyuyor olurum. "Benim düşünceme göre endişelenenler iki kez acı çeker."

1 Comment

  1. Yani filmi izledim, film vermek istediği duyguları vermeyi başaran, çoklu evren konusunu spagetti örneğiyle aptala anlatır gibi oldukça başarılı bir şekilde anlatan gayet eğlenceli bir filmdi. Açıkçası speedforce sahnelerinde efektlerden rahatsız olmadım, cameolar falan gayet keyifli sahnelerdi ama o kriptonlularla savaş sahneleri hiç yakıştıramadım. Tom Cruise gibi, Stephen King gibi adamların ön gösterimde övgülerini almışsın, oradan yürü git işte, düzelt oradaki cgiları. İlla bir yerde batıracaklar.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.