İtiraf edeyim, The Flash ilk başladığında o kadar dandik gelmişti ki bu cıvıklığa daha fazla tahammül edemeyeceğim deyip 3 bölüm izleyip kapatmıştım. Dizinin halen aksayan çok yanı var ama hep dediğim gibi kendini çok da ciddiye almayan havasıyla bunu örtmeyi büyük ölçüde başarıyor. Yarısından sonra şaha kalkan dizimizin ilk sezonunun neredeyse sonuna gelmiş bulunuyoruz. Final yapacak gelecek haftaki bölüm öncesinde The CW’nin pazarlamaktan helak olduğu The Flash-Arrow-Firestorm üçlüsü ile Reverse-Flash’in karşı karşıya geldiği Rogue Air, bekleneni verdi mi bir bakalım.

fla122b0255bjpg-8e4c38
Evvela şunu söyleyeyim: The Flash/Arrow crossover’larını seviyorum ama bu ‘diziye adam almaca’ çalışmasının biraz da The Flash’in kendi iç dinamiklerini baltaladığını düşünüyorum. Kendi karakterleriyle gayet güzel işleyen dinamik bir evreni var The Flash’in. Arrow karakterlerinin gelip renklendirmesinin gerekmediği bir evren burası. Arrow karakterleri açısındansa güzel oluyor çünkü kendi dizilerinde o kadar çakma bir dramanın altında eziliyorlar ki The Flash’e geçtiklerinde mizahı yanlarını kullanıp biraz nefes alıyorlar. Rogue Air, diğerlerine nazaran daha gerekli bir crossover sunuyor.

Son 10 dakikaya sıkıştırılan Reverse-Flash kapışması, bu kadar reklamı yapılıp tüm bölüme yayılacakmış gibi yansıtılmasaydı daha tatmin edici olabilirdi ama maalesef ‘marketing’ böyle bir şey. Al Sah-him olarak karşımıza çıkan Oliver ve Firestorm’u görmek elbette güzel oldu ve sağolsunlar çok da işe yaradılar. Süper gücü olan iki kahramana rağmen yine günü kurtaran Oliver’a ve yaptığı özel oklar için de Atom’a teşekkürü borç biliyoruz. Lakin ne ara Oliver bunları Ray’den temin etti çözemiyorum.

Zaten zaman çizgisiyle ilgili genel bir sorun var ya da ben algılayamıyorum. Oliver hangi aralıkta Central City’e geldi? Düğünden kaçıp gelmedi herhalde? Zehirlenmiş olan arkadaşlarını bırakıp koşa koşa gelecek hali yok. Sanırım Nyssa’nın peşine düştüğü sırada Starling City’e geldiğinde bizimkilere de uğradı. Sonra da Nanda Parbat’a döndü. O halde zehirlenmek üzere bırakılan karakterlerimizi kurtarma planında başından beri Malcolm ve Barry de var. Promolardan da gördüğümüz kadarıyla gelecek haftaki Fast Enough bölümü öncesi Arrow ile Nanda Parbat’a gidip yardım ediyor. Muhtelemen Ollie’nin düğünü sırasında Barry zaten oralarda bir yerde pusuda bekliyordu. En aklıma yatan teori bu, aksi takdirde daha önce de söylediğim gibi Nanda Parbat’ın Starling City’nin bir beldesi gibi bir şey olması lazım.

rogue air
Bölümün neredeyse tamamını biraz da lüzumsuz yere yiyen Meta-Human’ların Lian Yu Adası’na taşınması mevzusuna gelelim. Wentworth Miller’ı Captain Cold olarak izlemekten katiyen sıkılmıyorum çünkü çok hınzır ve eğlenceli oynuyor. Gelecek sezon başlayacak spin-off Legends of Tomorrow‘da da kendisine doyacağız. Yine de hikayedeki yeri bakımından düşünürsek; neden bu adamın yardımına ihtiyaç duyduğumuzu biri bana açıklayabilir mi?

Captain Cold olmasa kamyonu rahatlıkla Ferris Air’e süremezler miydi? Hatta o olmasa plan tıkır tıkır işleyecekti zaten. Ne bileyim, bir kamyon şöförüyle anlaşıp götürebilirdiniz çocuklar, kaam oon. Kamyonu Cisco buldu ve Meta-Human’ların güçlerini kullanamayacakları şekilde ayarladı. E daha ne? Bu adamın size eşlik etmesi neden şarttı? Veya en azından Flash, bayılmış olan Meta-Human’ları tek tek hava alanına götürüp A.R.G.U.S.’un uçağına bıraksa olmaz mıydı? O hızla, 5-10 dakikasını almazdı o adamları taşımak. Bazen bu zekayla buralara iyi bile geldiklerini düşünüyorum.

fla122c0506bjpg-a6e9b6
Son olarak, finalde yakalanan Dr. Wells/Eobard Thawne konusuna gelirsek; bu karakter şüphesiz ikinci sezonun da önemli bir parçası olacak ama sadece onun gizemi üzerine ikinci bir sezon inşa edebilirler mi bilmiyorum. Daha açıklığa kavuşması gereken çok şey var onunla ilgili elbette ama anlaşılan o ki sezonun ortasına doğru şüphelendiğimiz şeyi yavaş yavaş gerçekleştiriyorlar: The Flashpoint Paradox hikayesine sürükleniyoruz. Henüz ilk sezonda olduğumuz için bu hikayeye bu kadar çabuk girişmelerini beklemiyordum ancak sezon finalinde geldiğimiz noktada gidecekleri başka bir yön göremiyorum. Wells’in yakalanışı bir son değil, yeni bir başlangıç olabilir. Bu kadar kolay yakalanmasını da pek yemedik.

Tanıtımlardan da gördüğümüz kadarıyla Barry, annesini kurtarmak için geçmişe gitmeyi kafasına koymuş durumda (ve gidiyor da). Hatta Joe, geçmişe giderse her şeyin değişebileceğinden ve annesinin ölümünün zaten ilk başta Barry’i The Flash yapan şey olduğundan bahsediyor. Haklı olduğunu da biliyoruz. Barry’nin annesini kurtardığı, her şeyin sarpa sardığı ve Justice League’in dağılıp birbirine girdiği The Flashpoint Paradox evreni ihtimali artık çok uzak değil.

Özellikle Legends of Tomorrow’un konusunu ve karakterlerini açıklamalarının ardından epey güçlü bir ihtimal gibi gelmeye başladı. Sezon finalinde bu yeni dizinin karakterlerini göreceğimizi de söylediler. Sara’yı oynayan Caity Lotz’un dönüşünü de açıklar böyle bir ihtimal. Şu an sadece kaba etimden sallıyorum. Ne planladıklarını ancak finalde görebileceğiz. Sezonun başarısına yarışır bir final olması dilerken kadehimi Golden Glider’ın duygularıyla oyuncak gibi oynadığı Cisco kardeşime kaldırıyorum. O kızdan hayır gelmez kardeşim. Ben Black Canary ile yapıcam aranı, merak etme.

 • Barry, hangara geldiklerinde Captain Cold’a Ferris Air’in kapatıldığını çünkü pilotlarından birinin kaybolduğunu söylüyor. Bu artık ufak bir ‘easter egg’ olmaktan çıktı. Bildiğin gözümüze gözümüze Hal Jordan sokuyorlar şurada. Ya oğlum nolur beni boş yere heyecanlandırmayın. Green Lantern’i pek sevmem bile üstelik ama bir GL dizisi gelebileceği ihtimali beni çok gazlıyor. Günaha giriyorsunuz.
 • Silinen sahnelerden birinde Caitlin, Meta-Human’lara yemek götürüyordu. Bu mevzuyu geçiyorum o yüzden. Ama bunca zaman nerede tuvalete gittiler, hiç yıkanmadan aynı kıyafetler içinde kokuşmadılar mı, insan merak ediyor. Öldürmeyelim diyorsunuz da bu yaptığınız da süründürmek değil mi? Meta da olsa insan insandır çocuklar.
Author

Bir reklam ajansında esnek saat olarak çalışıyor. Geekyapar yazarı. Hobi olarak spoiler vermeyi seviyor. Dreamer değil. Vizyonsuz. Şu hayatta hep Hufflepuff'liğindan kaybetti.

31 Comments

 1. Çok salakça bölümdü hem de çok o kadar adamı bi tıra kapatıyosun bi kere bilinçleri açık, Snart’a güveniyosun demezler mi senin o üç basamaklı iq’un ne işe yarıyo a be Barry Allen hadi ilk kısımdaki hataları geçtik tecrübesizlikten oldu diyelim.. RF’ı durdurmak için üç kişi karşısına çıkıyosun Oliver okla vuruyo adamı bu adam Flash’tan daha hızlı ve kaçamıyo’ Barry Firestorm’un peşinden koşuyo zate içerde Iris, Joe, Caitlin falan hep kendi havalarında, DC evreninin en önemli demirbaşlarından biri Flash anca bu kadar batırılabilir.. sezon finalinde düzgün bişeler yaparlar umarım tamamen geçiştirme bi bölümdü finale hazırlık yaptıklarını düşünerek umutlarımı koruyorum :S

 2. Bence flashpoint paradoxtan sonra black canary-green arrow olucak. Böyle toparlarlar artık. Olicity Forever ama yani çizgi romanda böyle sonuçta.

 3. uzaykoylusu Reply

  barry ile cold ne kadar düşman olsalar da hep birbirlerine saygı duymuşlardır. barry hep iyi niyetinden kaybeder ama bu bölümdeki iyi niyet değil saflıktır. büyük ihtimalle oyuıncu kontratından dolayı wentworth’u bu bölümde gördük yoksa başka bir açıklaması olamaz. dizinin aşk üçgeni ve entrikaları hakkında konuşmaya gerek yok bu bir cw dizisi fazlası da beklenemez. bu bölüm galiba bir geçiş bölümüydü ki böyle ortaya karışık bir şeyler çıkarmışlar. bu arada ferris air’de bahsettikleri test pilotu hal jordan ise büyük ihtimalle o sırada oa’da kilowog tarafından eğitiliyordur. green lantern çizgi romanlarıyla büyüyen biri olarak umarım hal jordan’ı tv’de harcamazlar. kendisi özellikle rebirth’den itibaren dc’nin tekrardan demirbaşlarından oldu ve bütçe sıkıntısı ve efektlerden dolayı sınıfta kalırlarsa bu bünye hal jordan’ın küçük düşürülmesini kaldıramaz.

 4. Guney Yurdakul Reply

  Arrow final yapiyo siz iki kelime etmiyosunuz flash e gösterdiginiz ozeni arrowdada bekliyorum

  • Berke Kadam Reply

   Sakin arkadaşlar 🙂 Flash, Arrow’dan önceki gün yayınlanıyor, o yüzden onun incelemesi erken geldi.

   • Berke Kadam Reply

    Çabuk yazarsanız çok sevinirim, az önce Legends of Tomorrow fragmanı da düştü, konuşacak çok şey var valla 🙂

 5. Berke Kadam Reply

  Ovv, sezon finalinin fragmanını izledim şimdi de, ciddi ciddi ilk sezondan Barry annesini kurtarmaya gidiyor. Valla böyle büyük bir zaman yolculuğu çok fazla şeyi etkiler, Legends of Tomorrow’u oluşturmakta kullansalar da Arrow’u feci çarparlar. Arrow, berbat sezonunu Olicity ve virüsün çaktırmadan durdurulması dışında baya toparladı. Flash’tan sonra Arrow’da da sağlam bir Coast City referansı gördük. Arrow’un gidişatı değiştirilirse kötü olur bence.

  • flashpoint’den sonra arrow’u da belki adaya hic dusmemis bir oliver olarak, green arrow kimligi ile baslatirlar?

 6. Ferhat Ulu Reply

  Barry’nin karşısında Reverse Flash var zaten kamyonun yolunun polis tarafından kesilmesinden korkmuyorlar, Wellsin saldıracağından korkuyorlar.

  Welss hzılandırıcı çalıştığı sırada içerde olmak istiyor nedense bilerek yakalandığı aşikar.

  Bence gayet güzel bir bölümdü nasıl ki Hydranın kalesine Hulk – Thor (son baktığımda tanrıydı kendisi) gitmesini yadırgamıyorsak (ki filmin başında kimse bilmiyordu ordaki tehlikenin derecesini), burada Arow ve Firestormun gelmesinide yadırgamamalıyız.

  Bunun 500 milyon dolarla çekilen bir film olmadığınıda hesaba katarsak aksiyon sahneleride başarılıydı.

  • Ibrahim Çetin Reply

   henüz 500 milyon dolarlık film çekilmedi daha 🙂

   • Ferhat Ulu Reply

    Bu cevabi gercekten vermis olamazsin, espriyse eyvallah kotu espri deyip gecerim 😉 yoksa kötü…

  • Berke Kadam Reply

   Çünkü filmin başında açıklanmıyor, Agents of SHIELD’ın filmden önceki hafta yayınlanan bölümünde kalenin tehlikesi öğreniliyor da Avengers çağırılıyor 🙂

   • Ferhat Ulu Reply

    Berke güzel diyorsunda o A.gents Of SHIELD dizisinin ilerlemesi ve dikkat çekmesi için Avengersla bağlantı kuruldu, ben Avengers filmini izlemek için SHIELD dizisini izlemek zorundamıyım ? yada sinemaya gidenlerin kaç tanesi diziyi izleyip gitmiştir sence ?

    Ben filme bağımsız bakıyorum doğal olarak diziden o yüzden Thor Hulk un dandik bir kaleye saldırması için bir sebep yok ortada 🙂

    • Elbette ilerlemesi için Avengers kullanıldı, ama dizi şu an kendi ayakları üzerinde durabiliyor. Hatta filmlere kaynak ve destek bile sağlayabiliyor görüldüğü gibi.

     İzlemek zorunda değilsin, ancak MCU’nun evren mantığı bu. Bütünleyici olması için artık her yapımı takip etmek şart. Diğer Hollywood işleri gibi “Bence film bağımsız olmalı…” denemeyecek kadar farklı bir prodüksiyon konsepti bu.

     Nitekim, şu an Agents of SHIELD izlemeyen biri, Inhumans filminden ne anlayacak, ne yapacak; hiç bilemiyorum.

     Dediğin gibi, belki kimse izlemeden gitmiştir, çünkü insanlar beyaz ve siyah ekranı aynı hikaye için takip etmeye pek alışık değil. Belki DC bu yüzden iki tv evrenini ayrı tutuyordur. Belki senin gibi düşünen kalabalık bir kitle vardır.

     N’olursa olsun, çeşitlilik de bütünlük de güzel tatlar veriyor. 🙂

     • Ferhat Ulu

      SHIELD dizisini takip ediyorum aslında şu anda son bölümü izliyorum dün zamanım yoktu 🙂

      Benim demek istediğim biz diziyi izledik sebebini biliyorduk ayrı bir tat aldık o yüzden ama Flashta aynısını yapmak zorunda değil bence.

     • Berke Kadam

      Inhumans olayını ben de çok merak ediyorum. Filmin başında yapılan bir açıklamayla kotarılabilir. “Kodaman” Inhumanlar ilk kez görünecek büyük ihtimalle ve bağ kurmak için Skye’ı falan sinemada görebiliriz belki 🙂

    • Berke Kadam Reply

     Zorunda değilsin, zaten izlemeyenleri etkileyecek şeyler olmadı; fakat Avengers gidiyorsa dandik bir kale değildir yani. Orası da artık biraz izleyiciye bırakılmış gibi 🙂

 7. Barış Beyaz Reply

  Umarım ReverseFlash bilerek yakalanmıştır,yoksa sırf Oliver’e pay çıkarmak için “yok Ray’e uyuşturucu oklar yaptırmış” dediler resmen.O oklardan Cisco da yapardı.Bu kadar kolay yakalanmasına tahammül edemiyorum resmen

 8. Ortalamanın altında seyreden her işe “kendini ciddiye almıyor…” demek azalarak bitsin lütfen…

 9. Şu dizideki mantık hataları Flash’tan beklenmeyecek derecede olduğunda kızıyorum açıkçası. Bu adam gerçekten de zeki bir adam olması gerekirken yeri geldiğinde ucuza kaçarak bazı noktalarda, Barry’nin potansiyelini harcıyorlar. Her ne kadar çizgi roman dizisi de olsa gerçekçiliğin aranacağı noktalarda çizgi roman düşüncesiyle yazılmış sahneleri görünce kızıyorum senaristlere. Dizi bu hataları göz ardı edildiğinde izlenmesi eğlenceli takip etmesi güzel bir dizi oluyor. Bunu da göz ardı etmiyorum elbette.

  Yalnız Flashpoint Paradox’a bu kadar erken bir giriş yaparlarsa dizinin ömrünü kısaltırlar bana kalırsa. Bunun için daha erken. Hem flash bu kadar uzun soluklu ve kontrollü bir zaman atlamasını yapabilecek konuma ne ara geldi ki. Ben Flashpoint Paradox’un en erken 3. sezon sonlarında falan gelmesi gerektiğini düşünüyorum. Daha Harrison Wells ile olsun, güçlerini anlamasıyla falan olsun alması gereken yolları var dizinin. Halen daha speed force un adı bile geçmedi dizide en basitinden. Hem sonraki sezonlarda yaptıklarında bunu sonuçta aynı evrende geçecek olan farklı dizilerin ve karakterlerin de ekleneceği göz önüne alındığında minik bir Justice League vari bir takım üzerindeki etkileri gözlemlenebilir ve daha vurucu olacaktır Flashpoint’in.

  Green Lantern referansını yakaladığımda dizide yüzümde bir gülümseme oluştu. Ama bunun referanstan daha öteye gideceğini düşünmüyorum pek. Bir ara GL dizisinin adı geçmişti sanırım fakat dizi bütçeleriyle hakkı bir karakter kim derseniz GL derim. Tamamen görselliğe dayalı bir karakter sonuçta.

 10. Niklaus Mikaelson Reply

  legends of tomorrow un fragmanı çıktı!!! sara white canary olmuş 😀

 11. Ali Cenk Aksu Reply

  Evet sürekli bir Flashpoint paradox’a bir gönderme var, lakin bu konuyu ikinci sezon işlemeye kalkarlarsa batırırlar bu diziyi diye düşünüyorum. Paradox’ta geçen karakterlerin hepsi ciddi adamlar, Thomas Wayne Batman, Amazonian Wonder Woman, King of Atlantis Aquaman, Abin Sur, Cyborg, Element Girl, Shazam… Bütün bu karakterler olmadan, Barry’nin gücü olmadan, babası ölmüş bir Barry izlememiz kadar saçma bir şey olamaz. Bize ne gösterebilirler ki bu durumda? Speed Force işlenmedi, aşağıdaki yorumlarda da okudum bundan yakınan arkadaşım var, ve %100 haklı. Diğer dizileri hızlandırıp, konuyu buraya getirip, Barry’nin geri kendi gerçekliğine dönmesini de açıklayamazlar.
  Bu durumda aklıma tek bir şey geliyor; yüksek ihtimal Superman:DoJ’da Justice League kuruluşunu gösterecekler ve bu sırada Barry normal bir hayat sürecek, 3. sezonda da, Barry’nin geri kendi gerçekliğine dönüşünü izleyeceğiz. Bu dönemlerde çıkacak olan The Flash filmi de bu konuyla alakalı olacak.
  Eğer bu şekilde bağlarlarsa, evet DC artık pişmeye başladı ve Marvel karşısında bir rakip olabilirler derim. O zamana kadar sadece umut edeceğim ve böyle olacağına inanacağım.
  Birde sorum olacak, ben yanlış anlamadıysam; Barry Arrow Team (Oliver, Diggle, Felicity’e)’e ulaşamayınca Diggle’ın eşi ile irtibata geçiyor (ki buradan da anlıyoruz ki, olay Team Arrow Nanda Parbat’da iken geçiyor). ARGUS’un gönderdiği uçakta karşılaşacaklarını söylüyor, uçak Weather Wizard yüzünden yere çakılıyor. Bu durumda Lyla öldü ve Diggle geri geldiğinde eşini bulamayacak. Ben mi yanlış anlıyorum yoksa ortada bir gariplik mi var? Sahnenin geçtiği yer de dk 15, sn 20…

  • Hocam DC televizyon evreni ile sinema evrenini tamamen ayrı tutuyor.

   • Ali Cenk Aksu Reply

    Şimdi emin olamıyorum, çünkü Agent Carter olsun, Shield olsun filme bağlanacaklar gibi duruyor…

    • disqus_zoXQ6LFyG5 Reply

     Onlar Marvel dostum 🙂 Marvel bir tutuyor evrenleri.

     • Ali Cenk Aksu

      DC’de son zamanlarda bunu yapmaya başladı, ilerletebilirse Marvel için dişli bir rakip olur ve daha kaliteli filmler izleyebiliriz diye umut ediyorum 😀

 12. Harun Baş Reply

  yav onu bunu bırakın dc legends of tomarrow dizisinin fragmanı yayınlandı youtube da var gidin izleyin…

 13. Diziyi sadece Reverse-Flash konusu için izlediğimden diğer kötüler, kezbanlar, kahramanlar vs. hiç ilgimi çekmiyor. Hatta onsuz birçok sahneyi ileri sarıyorum. Herkese tavsiye ederim.

  Zaten dizi işin içine Reverse-Flash girdi mi kaliteli oluyor, o olmayınca sıradan bir dizi.

 14. Sezon finali promosuna bakarsanız barry i daha kırmızı bir kostüm ve logo kısmının değiştiğini görüyoruz acaba o gelecekten gelen barry mi

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.