Özellikle True Detective, Dallas Buyers Club, Interstellar ve tabii ki Lincoln reklamları ile kalbimizde taht kuran kuru oğlan Matthew McConaughey Gary Ross’un yönettiği The Free State of Jones filmi ile geri dönüyor. Jones County’de insanların örgütlenip Mississipi’nin Güney Konfederasyonundan ayrılması için verdikleri mücadeleyi anlatan film, Gugu Mbatha-Raw, Keri Russell ve Mahershala Ali gibi isimleri barındırıyor.

Burada gözüme takılan ilginç bir durum var. Bu Matthew McConaughey hangi filme koysan şap diye yakışıyor yahu? Adamı al Nolan bilim kurgusuna koy, sırıtmıyor, noir dedektiflik hikayesine koy, sırıtmıyor, komediye koy sırıtmıyor, seksi filme koy sırıtmıyor, reklama koy yine sırıtmıyor. Ne biçim bir adam bu? Şimdi de sivil savaş filmine koymuşlar, oraya da çok yakışıyor bizim kuru oğlan? Ne iş yahu?

photo-of-matthew-mcconaughey-in-civil-war-drama-the-free-state-of-jones

McConaughey, The Free State of Jones’da Newt Knight isminde güneyli bir çiftçiyi canlandıracak. Bu karakter tarihsel olarak bir grup köle ve çiftçi ile birlikte geniş kitle ayaklanmasını başlatan kişi. Karakterin biraz anti-kahraman biraz da kahraman yanları varmış. Görünüşe göre film sivil savaş ekseninde kölelik, özgürlük ve pişmanlık gibi temaları işleyecek. Söz konusu böyle temalar olunca kuru oğlandan daha iyi bir oyuncu bulmak zor tabii.

Hem adamın kendinden Güney aksanı var zaten. McConaughey’i koy ateşin önüne, ver ağzına sigarayı, sabahtan akşama kadar sana savaş anılarını anlatsın. Dinlemez misin? Dinlersin. Açıkçası ben bundan sonra Matthew McConaughey’den ne çıksa izlerim, bir kere adama çok feci alıştım. Bir süre bir şeyini izlemeyince arıyorum. Bu sebeple Free State of Jones, benim beklediğim filmler arasına girdi. Film şu sıralar New Orleans da çekiliyor ve 11 Mart 2016’da görücüye çıkacak. Yani tam bir yıl sonra. Takvimleri işaretleyin!

Author

If I ever woke up with a dead hooker in my hotel room, Matt would be the first person I'd call.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.