Bu bir açık çağrıdır: Arthur hikâyelerini bilenler bilmeyenlere anlatsın, gelin hep beraber yuvarlak masada toplanalım! Çok güzel bir hikâye, A24 tarafından filme uyarlanıyor! Geçen seneden beri çıktı çıkacak, oluyor, geldi, yok, sorun çıktı, tekrar çekiyoruz gibi gibi bahanelerle bekleyenlerini üzen The Green Knight filminden sonunda bir fragman geldi! Hadi millet, toplanın, fragmanı şuradan hep beraber izleyip yorumlayalım.

Her şeyden önce sonunda bu filmin duyurulduğu tarihten beri sonunda bir dakikalık teaser trailer dışında bir malzeme vermesinden duyduğum mutluluğu belirtmek istiyorum. Bakın, şöyle bir perspektife koyayım: Bu film duyurulduğunda ben lisans eğitimime yeni başlamıştım, şimdi ise dönemin ikinci senesi bitiyor ve henüz sadece trailer görebildim. Böylesine uzun süredir bizi bekleten bir yapım bu, umarım beklettiğine değecektir- Ki yorumlarıma geçmeden önce kısaca bir belirtmem lazım, fragmana bakınca beklettiğine değecek gibi duruyor.

Filmde, Kral Arthur’un yeğeni olan Sir Gawain isimli bir şövalyenin, Green Knight adındaki bir dev ile girdiği kafa kesme oyununu izleyeceğiz esasında. Green Knight bir gün yuvarlak masa şövalyelerinin önüne çıkar ve onlardan birisinin gelip kendisine bir defa vurmasını ister. Cesur Gawain öne çıkar ve kendinden emin bir şekilde tek vuruşta Green Knight’ın kafasını uçurur. Gawain onun oyununu zekice sona erdirdiğini düşünürken Green Knight’ın vücudu yavaşça ayağa kalkar, yerde yuvarlanmış kafasını eline alır ve konuşan kafa, Gawain’e bir yıl müddet verir. Ona bir yıl sonra yanına gelmesini, kendisinin de ona aynı onun vurduğu gibi vuracağını söyler. Oyun budur aslında. Tüm şövalyelerin ve kralın huzurunda başlattığı bu oyunu bitirerek onurunu korumak isteyen Gawain, bir yıl sonra yola çıkar.  

Sir Gawain and The Green Knight hikâyesi aslında o kadar absürt ki bir filme uyarlanıyor olması bence ilginç bir hadise. Buna rağmen fragmana baktığımda bu absürtlüğün pek de uyarlanmadığını gördüm- Eğer devlerin ve konuşan tilkilerin absürt olduğunu söyleyecekseniz size hikâyenin geri kalanının daha absürt olduğunu söyleyeyim. Filmin, asıl amacı bir ders vermek olan hikâyeye kıyasla biraz daha orta çağ fantastik/korku türünde olacağını seziyorum ki birebir uyarlanmıyor olması benim için dert değil. Hatta tam tersi, eğer insanların Arthur hikâyelerini ciddiye alıp onlara hak ettiği değeri vermelerini sağlayacaksa harika! Böyle mitlerde tam olarak kaynak materyali bulamayacağımızın farkındayız sonuçta ama güzel bir uyarlama görmeyi de hak ettiğimizi düşünüyorum.

Fragmanda Gawain mükemmel görünüyor, Green Knight da olması gerektiği gibi dev ve korkutucu. Gördüğümüz kadının da kraliçe olduğunu düşünüyorum, tam olarak emin değilim. Yönetmenlik ve senaryo, The Ghost Story filminden tanıdığımız David Lowery‘e ait. Eh, filmin A24 etiketi altında geliyor olması da çoğumuzun heyecanlanmasına yetiyor. Güzel, güzel, harika!

Eh, bunlar dışında söyleyebileceğim pek bir şey kalmadı. Sanırım bu yıl çıkacak olan filmler içinde en çok heyecanlandığım filmin The Green Knight olduğunu söylersem yalan söylemiş olmam. 30 Temmuz 2021’de çıkacağını söylüyorlar, bekliyoruz, göreceğiz!

Siz ne düşünüyorsunuz? Fragman hoşunuza gitti mi?  

Author

Batı Edebiyatları okur, kedi sever. Bir de buralarda yazıp çizer. @mightbeyagmur

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.