Dracula şimdiye kadarki en korkunç hâliyle, ufak bir gemi seyahatine çıkıyor.

Yönetmenliğini André Øvredal’ın üstlendiği The Last Voyage of the Demeter filminden ilk fragman geldi. Bram Stoker’ın Dracula romanından ve hatta onun sadece Kaptanın Seyir Defteri isimli ikinci bölümünden uyarlanan The Last Voyage of the Demeter, Dracula’yla aynı gemide sıkışıp kalan insanların korku dolu yolculuğunu anlatıyor.

The Last Voyage of the Demeter

Kitapta olay şöyle vuku buluyor: Dracula, kendisinin de gemide olduğundan habersiz olan bir grup insanla Romanya’dan İngiltere’ye giden Demeter isimli bir Rus gemisiyle yolculuğa çıkar. Yol boyunca mürettebat, birer birer ortadan kaybolmaya başlar ve gemi Londra’da limana vardığında, geminin içinde kimse bulunmaz. Okuyucu olayı ancak kaptanın seyir defterine yazdığı notlardan takip edebilir. Beklentimiz odur ki gelecek olan film Alien tadında olacak ve geminin yolcuları, üzerlerindeki laneti aydınlatmaya çalışırken biz de bir çeşit vampir-köylü oyunu hikâyesi takip edeceğiz.

the last voyage of demeter, demeter
Demeter

Daha önce Sherlock serisinin de yapımcıları olan Mark Gatiss ve Steven Moffat ikilisinin yaptığı Dracula dizisinin ikinci bölümü de tam olarak kitabın aynı kısmından uyarlanmıştı. Hatta olayı bambaşka bir boyuta taşıyıp, 3000 yılında geçen ve Dracula ile bir uzay gemisi mürettebatını aynı hikâyeye sığdıran bir film bile vardı. Fragmana bakınca da yepyeni olmasa da güpgüzel bir film izleyecek gibi duruyoruz. Filmin karanlık atmosferi ve doğru düzgün yüzünü bile göstermeden, sinsice hareket eden Dracula tasviri de gözlerimize şenlik olacak gibi duruyor.

Her zaman karanlık bir çekiciliği olan Dracula’yı canlandıran Javier Batet, korku filmlerinden yüzüne âşina olduğumuz bir isim ve geminin kaptanı da Game of Thrones serisinde aklın ve sağduyunun kalesi olarak bildiğimiz Ser Davos’a hayat veren Liam Cunningham. Kitaptaki diğer karakterler olan Jonathan Harker, Abraham Van Helsing, Mina Murray ve Reinfield’ın filmde boy göstereceğini sanmıyoruz.

Dracula ve Demeter gemisinin kaptanı

Reinfield demişken de Nicholas Cage’in Dracula ve Nicholas Hoult’un da onun hizmetkarı olan Reinfield karakterine hayat verdiği korku-komedi türündeki Reinfield filmi de şimdilerde vizyonda. Eğer The Last Voyage of the Demeter’i beklerken başka bir vampir filmi izlemek isterseniz bu filme gitmenizi veya vampirlerden korkuyor ve kendinizi korumak istiyorsanız da güvenilir vampir avcılarını anlattığımız şu listeye bir göz atmanızı tavsiye edebiliriz.

Universal Pictures’ın yapımcılığını üstlendiği The Last Voyage of the Demeter filmi 11 Ağustos’ta vizyona giriyor. Bununla beraber Universal Pictures da 1930’larda kurduğu; içinde Dracula, Frankenstein, Invisible Man ve Mummy gibi filmlerin olduğu canavarlar evrenini yeniden canlandıracak gibi gözüküyor.

Author

Sabah kuşağı çizgi filmleri müdavimi.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.