Conan efsanesi her zaman fantastik edebiyat içerisinde bambaşka bir yerde durmuştur, her zaman bambaşka bir yerde de duracaktır. Genelde “yüksek fantezi” ve “alçak fantezi” diye ikiye ayrılan bu janrın ikinci tarafında gururla, haşmetle durur Conan. Büyük laflara, felsefeye, alegoriye, bilge dedelere ayıracak vakti yoktur. Serttir, kanlıdır, çıplaktır Conan the Barbarian. Hikayeleri de öyle yazılır.

The-Legend-Of-Conan

Tüm kusurları ve günahlarına rağmen 1982’de vizyona giren Conan the Barbarian filmi bu tonu aşağı yukarı yansıtmayı başarabiliyordu. Ondan sonra Conan ile ilgili tonlarca farklı film, çizgi roman, kitap ve video oyunu yayınlandı, ama belki de bu ince çizgiyi çok güzel tutturduğundan, belki de Schwarzenegger’in karizmasından, ilk Conan filmi hep akıllarda bir numara kaldı. Şimdi de onu tahtından edebilecek yeni bir aday var piyasada. Bunu da değişik bir şey yaparak, ya da Conan’a reboot çakarak değil, o 82 filmini aynen devam ettirerek yapmayı planlıyor.

Başrolünde yine Arnold Schwarzenegger’in oynayacağı ve ilk Conan filminden aktörlerin geri geleceği yeni filmin adı The Legend of Conan ve senaryosunu Fast and Furious serisinden çıkma Chris Morgan yazıyor. Morgan da geçtiğimiz gün bi röportaj verdi, ki zaten bugün bu haberi yapmamızın sebebi de orada söyledikleri. Morgan, “sertlik” konusunda kesinlikle taviz vermeyeceklerini belirtti. Tonlama olarak 82 filminin “mantıksal bir uzantısı” olacaklarını söyleyen Morgan, tek bir farkın olacağını söyledi. Bu sefer Conan daha yaşlı.

2104

“Conan hayatı boyunca pek çok şey oldu, bir hırsız, bir savaşçı, bir korsan, bir kral, bir efsane… Ve şimdi de yaşlı bir adam. Elimizdeki filmi Unforgiven gibi düşünün. Sadece bu sefer kılıç sallayan barbarlar var” diyor Morgan. Filmin kesinlikle 17+ sınıflandırmasına yürüyeceğini düşünüyor, geri adım atmayı da düşünmüyor. Peki bu hâlde filme yeşil ışık verilebilir mi? Onu da büyük ölçüde Terminator: Genisys belirleyecek. Genisys eğer hâlâ Arnold’un ciddi bir hayran kitlesi olduğunu kanıtlarsa, The Legend of Conan okeyi alır. Genisys patlarsa, onun da kaderi meçhule girer…

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.