Daha önceki incelemelerimiz sırasında Sandman’i Sandman yapan şeylerden bir tanesinin, satır aralarında büyük hikâyeler gizlenmesi olduğunu söylemiştik. Başlangıçta bize oldukça küçük gibi gözüken bu hikâyelerin en büyüğü ise Unity Kinkaid ve onun torunu Rose Walker‘ın yollarının, Rüya ile kesişmesinin ardından başlayan “Girdap” hikâyesidir. Girdap nedir, Unity Kinkaid ve Rose Walker kimdir, gelin hepsini konuşmaya başlayalım ve The Sandman dizisinin “Bebek Evi” isimli yedinci bölümünü spoilerlı olarak inceleyelim.

Girdap Nedir, Rose Walker Kimdir?

“Vortex” ya da dilimize çevrilmiş hâliyle girdap, her yüz yılda en az bir kere ortaya çıkan ve tüm insanların rüyalarını kendi etrafına toplayarak hem Düşlem’i hem de Dünya’yı yok etmenin eşiğine getiren büyük bir tehlikedir. Hatta Rüya’nın sözlerinden anladığımız kadarıyla daha önce yaşayan girdaplardan biri, tüm bir dünyanın yıkımına sebebiyet vermiş. Rüyalar Lordu Morpheus da bunun bir daha yaşanmaması için oldukça temkinli kararlar alıyor.

Rose Walker konusuna geldiğimizde ise işler biraz daha karışıyor. Roderick Burgess’in, kardeşi Ölüm yerine Rüya’yı tutsak etmesinin ardından bazı insanlar uyku hastalığına yakalanmış, uykularından uyanmamaya başlamışlardı. Bu hastalardan biri olan Unity Kinkaid, rüyasında tecavüze uğramış ve doğan bebek daha o görmeden elinden alınmıştı. Bugün ise doğan bu çocuğun Rose Walker’ın annesi olduğunu öğrendik. Böylece birbirleriyle kan bağı bulunan bu iki kadının da yolu Rüyalar Lordu Morpheus’la kesişmiş oldu.

Bir girdap olduğundan habersiz olan Rose Walker, anne ve babasının ayrılığının ardından izini kaybettiği kardeşi Jed’i bulmak için önümüzdeki günlerde elinden geleni yapacak. Fakat bunu başarmak için şimdiden birçok sorunla yüz yüze gelecek gibi gözüküyor. Rose’un bir girdap olması, yasal vasisi olan Barnaby amcasının Jed’e adeta bir hapis hayatı yaşatması, Korintli ve diğer Düşlem diyarı sakinlerinin Rose’un etrafında dönmesi gibi parametreler yüzünden Rose’un, Jed’e kavuşması hiç de kolay olmayacak.

Lyta Hall’un Arayışı

Rose Walker ile birlikte dizi sahnesine çıkan bir diğer isim de Lyta Hall oldu. Çizgi roman okurlarının çok yakından tanıdığı bu isim hakkında dizi birkaç küçük değişiklik yapmış. Her ne kadar kendisi, Rose Walker’ın hikâyesindeki bir yan karaktermiş gibi gözükse de şimdiye kadar dizide gözüken en önemli karakterlerden biri olduğunu söyleyebiliriz.

Hector Hall isimli eşini kaybeden Lyta Hall, kocasını unutamamış olacak ki hâlâ rüyalarında onu görmeye devam ediyor. Yaşadığı kaybının üzerinde çok fazla düşünmek istemeyen Lyta, Rose Walker ile tanışıyor ve onun kardeşini bulmasına yardım etmek için adeta Rose’a kol kanat geriyor. Çizgi romanlarda da bu iki karakter arasındaki tek bağın Jed Walker üzerinden olduğunu düşündüğümüzde dizinin yaptığı bu değişiklik oldukça mantıklı geliyor.

Korintli ve Kayıp Düşler

Rüyalar Lordu Morpheus, Roderick Burgess’in mahzeninde tutsakken Düşlem’de her şey eskisi gibi kalmıyor tabii. Her ne kadar Lucien ortalığı çekip çevirse de bazı rüyalar ve kâbuslar Rüya’nın yokluğundan istifade Düşlem’den kaçıyorlar. Çizgi romanlarda toplamda dört adet olduğu söylenen bu rüya ve kâbusların sayısı, dizide üçe düşürülmüş. Korintli ve Fiddler’s Green’in hikâyeleri aynı kalırken Brute ile Globe ismindeki iki kâbus birleştirilerek Gault isimli yepyeni bir kâbus türetilmiş. Ayrıca çizgi romanlarda Korintli’nin, dizide olduğu gibi en baştan beri firari olmadığını, tıpkı diğerleri gibi Rüya tutsak edilince Düşlem’den ayrıldığını söylemekte fayda görüyorum.

Rüya’nın Düşlem’e geri getirmek için peşlerine düştüğü bu rüya ve kâbuslar arasından yakalanması en zorlusu tabii ki Korintli olacaktır. Rüya bunu bildiğinden, önce Rose Walker’ın girdap olmasından faydalanarak Düşlem’in üyelerinin önce Rose etrafında toplanmasını beklemeyi daha sonra da hepsini aynı anda yakalamayı planlıyor. Fakat Rose’un bu gücünün farkında olan tek kişi tabii ki Rüya değil. Korintli de Rose Walker’ı kullanarak Rüya’ya yaklaşmayı hatta onu öldürmeyi planlıyor. Kendine hayran olan birkaç kişiyle tanışan Korintli, bu planı için ilk adımları atmaya başladı ve yavaş yavaş “Koleksiyonerler” hikâyesinin de tohumlarını attı.

Hal Carter ve Bir Garip Misafirleri

Bir girdap olduğu artık her hâliyle belli olan Rose Walker’ın etrafında sıradan insanların çıkması beklenemez herhalde. Hal Carter isimli bir işletmecinin yönettiği bir otelde konaklamaya karar veren Rose ve Lyta; reklamlardan fırlamış gibi görünen Barbie ile Ken, gotik giyimleriyle dikkat çeken Zelda ile Chantal ve son olarak oldukça esrarengiz biri olan Gilbert isimli komşularıyla birlikte kalacakları otele yerleştiler.

Bu karakterlerin her birinin oldukça iyi aktarıldığını söylememiz gerekiyor. Henüz daha çok basit bir şekilde tanıştığımız karakterleri, ilerde çok daha yakından tanıma fırsatı bulacağız. Zira bildiğiniz gibi Sandman çizgi romanları tamamen hikâyeler üzerine kuruludur ve biz de yeni tanıştığımız bu karakterlerin hikâyelerine göz atmadan onlardan ayrılmayacağız. Fakat bunların hepsi ilerleyen bölümlerde göreceğiz.

İki Yeni Sonsuz!

Sandman dizisinin yedinci bölümü bize iki Sonsuz’a daha yakından bakış atma fırsatı verdi. Hem dizimizde hem de çizgi romanlarımızda ikiz diye tabir edilen Arzu ve Keder, nihâyet birlikte gözüktüler. Abileri Rüya’nın; düşlerin fanilerin hayatında, keder ve arzulardan daha etkili olduğunu düşündüğünü iddia eden Arzu ve Keder bu yüzden sürekli olarak onun başına bela açmaya çalışıyorlar. Keder’in söylediklerine göre Cehennem’de Bir Umut bölümünde gördüğümüz Nada’yı da Roderick Burgess’i de ve son olarak Rose Walker’ı da Rüya’nın başına musallat eden kişi bizzat Arzu’nun kendisi.

Daha önce Arzu’yu görmüş ama üzerinde duramamıştık. Şimdi ikizi Keder de geldiği için artık bu ikilinin nasıl aktarıldığından bahsedebiliriz. Sanıyorum ki çizgi romanları okuyan herkes Arzu’nun en az Rüya kadar çizgi romanlardakine benzer bir görüntü çizdiğini hemen fark eder. Öte yandan söz konusu Keder olunca çizgi romanlardan oldukça farklı bir portreyle karşı karşıya olduğumuzu söyleyebiliriz. Sanırım yapımcılar Keder’i, biraz daha güncel ve günümüze uygun bir şekilde resmetmeyi tercih etmiş. Çizgi romandaki çengel ve yanak sahnesini tutmalarını sevdim ama Keder’e gözümün alışması biraz daha zaman alacak gibi gözüküyor.

Böylece ikinci çizgi romanın ilk hikâyesi olan Bebek Evi’ni bitirmiş olduk. İlk çizgi romanı konu alan altı bölümün ardından dizi, bu bölüm yavaşlamış gibi görünse de aslında sadece yeni bir hikâyenin temellerini atıyor. Bir sonraki bölüm incelememize kadar siz de dizinin bu yeni hikâyesini nasıl bulduğunuzu yorumlara mutlaka yazın ve o zamana kadar hoşça kalın!

Author

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.