The Lord of the Rings serisinin kültürümüzdeki yerini küçümsemek mümkün değil. Küçük bir grubun, bir ülkenin ya da koca bir kıtanın kültüründen bahsetmiyorum; The Lord of the Rings artık tüm dünyanın folklörüne ait bir şey. Hem filmleri hem kitapları dünyanın dört bir köşesinde konuşulmaya ekseriyetle devam ediyor. İlk kitabın çıktığı 1954 yılından 62 yıl, ilk filmin çıktığı 2001 yılından 15 yıl sonra bugün hala teoriler, karşılaştırmalar, iddialaşmalar ve hayranlık dolu övgüler gönlünü bir kez Orta Dünya’ya kaptırmış herkes için varlığını sürdürüyor. Bir kurgudan ibaret olup da tüm dünyaya mâl olabilen bir kültüre evrilen The Lord of the Rings’i elbette yalnızca ve yalnızca tek bir kişiye borçluyuz: o da usta İngiliz yazar J. R. R. Tolkien.

Tolkien de aynı yarattığı dünya gibi gizem ve heyecan dolu bir adam, üzerinde çok şey konuşulmayı hak eden bir yazar, yazardı. 43 yıl önce kaybettiğimiz bu değerli edebiyat insanın hayatının film olacağı da zaten bu doğrultuda 2 yıl önce duyurulmuştu. O zamandan bu yana da öyle pek ses seda çıkmadı. Sessiz ve sakince bazı bilgiler alabiliyorduk ara ara: Mesela biyografik filmin adının Orta Dünya olduğunu öğrenmiştik ki bu bence harika bir seçimdi, senaryo yazarlığını Angus Fletcher üstlenmişti ki adını sanını duyduğumuz biri değildi. Bir de Tolkien’in hayatını da herkesinki kadar etkileyen Birinci Dünya Savaşı filmin en keskin virajı olacaktı ki kitaplarının bir alegori olmadığını söyleyen Tolkien’in biyografi filminde bundan farklı bir ima yapılmasından biraz endişelenmiştik.

2nd December 1955: British writer J R R Tolkien (1892 - 1973), enjoying a pipe in his study at Merton College, Oxford, where he is a Fellow. Original Publication: Picture Post - 8464 - Professor J R R Tolkien - unpub. (Photo by Haywood Magee/Picture Post/Getty Images)

Şimdiye kadar sahip olduğumuz bilgiler filmi kafamızda şekillendirebilecek şeyler değillerdi. Ama bugün filmin yönetmeninin açıklanmasıyla kafamızda bir şekil oluşmaya başlayabilir. Tolkien’in hayatını anlatacak İngiliz yapımı Middle Earth filminin yönetmen koltuğuna James Strong oturacak. Strong adı bilinen bir yönetmen değil ama yer aldığı işlerden en azından birini mutlaka biliyorsunuzdur. Doctor Who’nun Daleks in Manhattan, Satan Pit (ve daha fazlası) gibi kilit bölümlerinde İngiliz televizyonunun en ikonik karakterine komut vermiş; Broadchurch için sorumlu yönetmenlik yapmış ve 11.23.63’e de 2 bölüm uğrayarak biraz da Amerika tozu yutmuş James Strong. Kısacası filmografisine ikonik bir karakteri anlatacağına güvenebileceğimiz birkaç iş koymayı başarabilmiş İngiliz yönetmen.

James Strong ismi yüklü bir anlam taşımıyor ve filmografisi ele alınacak bir örnek barındırmıyor olsa da Middle Earth için olumsuz fikirler edineceğimiz bir yönetmen de değil kendisi. Filmin vizyon tarihi bile belli olmadığından Strong’un çalışacak bol zamanı var Bundan sonra gelecek haberleri, yükünü biraz onunda omzuna vererek yorumlayacağız. Umuyoruz büyük üstadın hayatını ve düşüncelerini kavrayacak bir yönetmendir Strong ve onun görüşüyle Tolkien’i daha yakından tanıma fırsatı kazanmış oluruz

Author

Lord olmak için yola çıkan gariban geek kendini bir anda yazar olarak buldu. Geek kültürüyle küçük şakalaşmalarını, sinemayla flörtlerini yazıya dökmek için burada. Muhitte Geek_Lord olarak bulabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.