Çoğu zaman başrol oyuncularının kaprisli olduğu ve set çalışanlarına bağırdığı ne yazık ki hepimiz tarafından kabul edilen bir gerçek. Yani bunun hakkında hiçbir şey duymasak da, doğrudan şahit olmasak da böyle olduğunu kabul ediyoruz. Her ne kadar bu kabulleniş, haksızlıkmış gibi dursa da ara sıra setlerden gelen haberler, ateş olmayan yerden duman çıkmayacağını kanıtlıyor. Tabii böyle bir durumla karşı karşıya kaldığımız zaman, söz konusu hangi ünlü oyuncu olursa olsun, yaptığının yanlış olduğunu söyleyerek işçi ve emekçi set çalışanlarının yanında oluyoruz. Ama dün gece internete Tom Cruise’un Mission: Impossible 7 setindeki Covid önlemlerini hiçe sayan çalışanlara bağırdığı bir ses kaydı düştü ve sadece bu seferlik yüksek müsaadenizle “Ağzına sağlık Tom Cruise” diyoruz!

Hemen olayın arka planını açıklayarak başlayalım haberimize ki hem kendimizi hem de Tom Cruise’u daha fazla zan altında bırakmayalım. Bildiğiniz gibi bu yıl, tüm sektörler için olduğu gibi film sektörü için de inanılmaz kötü bir yıldı. Ertelenen hatta iptal edilen filmler, setlerde çıkan covid vakaları ve son olarak sinemanın yayın platformlarına kaybettiğini ilan eden Warner Bros.’un kararı derken tam anlamıyla kâbus gibi bir yıldı. Fakat film yapmak için en berbat yıllardan biri olan bu yılda bile, hala birçok insan büyük tehlikeleri göze alarak sektörü devam ettirmeye çalıştı ve önlemler alarak film yapmaya devam etti. Tabii ki bunun sebebi asla duygusal değil ama yine de gelecek yıllarda sinema sektörünün devamı için oldukça büyük hamleler, bunu kabul etmek lazım.

İşte böyle bir zamanda, yapımına devam edilen belki de en yüksek bütçeli film olan Görevimiz Tehlike’nin setinde, covid önlem kurallarını hiçe sayan iki çalışanı görünce Tom Cruise, açıyor ağzını yumuyor gözünü. Yaptıkları filmin sadece kendileri için değil sektördeki diğer tüm stüdyo ve yapımcılar için önemli olduğunu savunan Tom Cruise, filmi sekteye uğratacak bir düşüncesizliği asla affetmeyeceğini ve buna neden olan insanların kovulacağını söylüyor. Ünlü oyuncu, özellikle şu anda yaptıkları işin, sektör içinde çalışan binlerce işçi için büyük bir öneme sahip olduğunun altını çiziyor.

Yani şimdi bu noktada Tom Cruise’un sergilediği bu davranışın mobbing olduğunu ve kesinlikle tasvip etmediğimizi söylemem gerekiyor. Ama ne yazık ki ikiyüzlü bir davranışla Tom Cruise’a hak vermeden edemiyorum. Öte yandan bu meydan azarlamasının tam bir yıllık bir doluluğun getirdiği patlama olduğunu da kabul etmek zorundayız. Tabii ki dünyada koronadan en fazla etkilenen insan Tom Cruise değil. Ama adamın sevdiği, yıllarca emek verdiği, bir yerlere getirdiği mesleği topun ağzında… Tüm dünyada milyar dolarlık şirketler film yapımlarını ertelemişken kendi hayatını riske atarak film yapmaya çalışan bir adamın, kendi sağlıkları için alınan önlemlere uymayan iki kişiyi azarlamasından daha doğal bir şey gelmiyor benim aklıma. Gerçekten bunu söylediğim için üzgünüm ama az bile demiş, ağzına sağlık Tom abi!

Bu noktada sizin fikrinizi merak ediyorum gerçekten. Sizce Tom Cruise hem kendilerinin hem de binlerce başka kişinin işini tehlikeye atan çalışanlara bağırmakta haklı mı yoksa ne olursa olsun bu şekilde bir tepki göstermemesi mi gerekirdi?

Author

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.