True Detective’in 2.sezonu geldi, hatta Geekyapar olarak bu sezon ile ilgili bir yazı yazdık. Fakat yeni sezon ile ilgili öyle garip bir şeyle karşılaştık ki, gerçekten bu neyin nesidir anlam veremedik. Bildiğiniz gibi, True Detective’in ilk sezonu, az bilinen “King in Yellow” mitini odağa alıyordu. King in Yellow ışığında giden bu hikaye, sonunda Carcosa’ya bağlanıyordu ve bu gizem ilk bölümden itibaren sizi esiri ediyordu. Serinin yaratıcısı Nic Pizzolatto, 2.sezonda okült olaylar olmayacağını söylediğinden beri, bu tarz bir hikayeden umudu kesmiştik, bende bu beklenti ile ilk sezonu izledim, çeşitli karelerde gördüğüm sembolizme çok kafayı takmadım, vitesi boşa aldım, çok anlamlandırmadım.

Screenshot_1

 


Fakat “Western Book of The Dead” olayını bir türlü kafamdan atamadım. Biliyorsunuz, yeni sezonun ilk bölümünün adı bu. Kulağa “Tibetian Book of The Dead” ile eş anlamlı gelse de, aslında aralarında hiç bir ilgi yok. Bardo Thodol, yani Tibet Ölüler Kitabı, öldükten sonra kişinin ruhunun yaşayacağı aşamaları açıklayan ve insanları ölüme hazırlamayı amaçlayan bir “rehber” görevi görüyor. Yani bir bağlantı yok. Peki, iyi güzel de… bu “Batı’nın Ölüler Kitabı” neyin nesi o hâlde?

Araştırdım, Western Book of The Dead ile ilgili internette yer alan tek bilgi, John Y.Crighton isimli bir adamın yazdığı, 32 sayfalık bir kitaptan ibaret. Kitap PDF olarak şuradan okunabiliyor. Ufak pasajlar halinde, yaşam, ölüm, hayatın anlamı gibi ucu açık konulara dokunuyor.

Yazarı ve kitabı araştırınca, olay çok daha garip bir hal aldı. Öncelikle bu kitap tek bir yayınevinden çıkmış; “Inter-Varsity Press”. IVP olarak geçen bu yayınevi, 1930 yılından beri sadece ve sadece Hristiyanlık ile ilgili kitaplar basan, üniversitelerde Evangelik Hristiyanlığı tanıtan Universities and Colleges Christian Fellowship isimli bir grubun yayım kanadı. John Y.Crighton ile ilgili bilinen tek şey ise bir zamanlar IVP bünyesinde çalışan bir İngilizce Profesörü olduğu. Adamla ilgili başka bir bilgi yok.

Screenshot_4

Bu kitabı satın almak istiyorsanız, Amazon’da ikinci eli  2,420.43 dolara satılıyor ve sadece bir tane var.

Peki ama bütün bunlar ne anlama geliyor? İnternette “Western Book of The Dead” ile ilgili True Detective dışında tek kaynak bu gizemli adamın kitabı. Bu kitapta bulunmuyor, yazarının gerçek biri olup olmadığı da belli değil, üstelik kitabın basımı 1930’lardan beri Hristiyanlık propagandası yapan bir yayınevi tarafından üstlenilmiş, çok sınırlı sayıda basılmış.

Ortada cidden uğraşılmış bir viral mi var? Yoksa gerçekten, garip bir gizem ile karşı karşıya mıyız? Pizzolatto neden ilk bölüm için bu adı seçti? Her şey koca bir tesadüf mü? Bunları bilemiyoruz, ilk bölüm ile birlikte internetin dört bir yanında serinin hayranları hummalı bir araştırmaya girmiş durumda, ilerleyen günlerde ortaya neler çıkacak göreceğiz.

 

Author

If I ever woke up with a dead hooker in my hotel room, Matt would be the first person I'd call.

2 Comments

  1. Denizcan Akyol Reply

    Abi çok ilginç ya bayılırım böyle viral reklam olaylarına dizinin gizemini kat ve kat daha arttırıyor.

  2. Mullholland drive filmine gonderme var miydi, dizide çünkü dizide tabelada mullholland drive yaziyordu.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.