Daha öncesinde burada üzerine çok konuşmuştuk ama tekrar etmekte fayda var. Ben Marvel’ın yönetmen seçimlerini felaket derecede doğru buluyorum. Israrla ve sektirmeden filmografileri çizgi roman filmi çekmeye çok da uygun gözükmeyen, ama özünde iyi sinemacı olduğu su götürmeyen adamlara görev teklif ediyorlar. Ve o adamlar da ısrarla ortaya sağlam projeler çıkartıyorlar. Bu yüzden, beni Marvel’ın oyuncu seçimlerinden çok, yönetmen tercihleri ilgilendiriyor. Bundan mütevellit, iki yönetmen haberi geldi bugün Marvel cephesinden, paylaşalım dedik.

Director Kenneth Branagh, from the film "Thor", poses for a portrait in Beverly Hills, Calif., Sunday, May 1, 2011. "Thor" opens in theaters May 6, 2011. (AP Photo/Matt Sayles)

İlki biraz daha dedikodu cephesinden geliyor. Kaynak yine dedikoduların kralı, sızıntıların lordu Umberto “El Mayimbe” Gonzalez, yani okurken, işin içinde basit bir yaprak kımıldamasından fazla bir şeylerin olduğunu varsayabilirsiniz. Gonzalez’in yeni sitesi Heroic Hollywood’un haberine göre Marvel üçüncü Thor filmi Thor: Ragnarok için yönetmen koltuğunda Kenneth Branagh’ı görmek istiyor. Branagh Oscar ödüllü, kariyerini 90’lı yıllarda yönettiği Shakespeare uyarlamalarıyla oluşturmuş, 2000’lerde de bunun üzerine farklı janrlarda filmler koymuş bir yönetmen. Kendisi ilk Thor’un da dümenine oturmuş, ortalamanın üstü bir iş çıkartmıştı. Kendisini bir baba yarısı kadar çok severim, ama açıkçası bu habere pek yükselmedim. Olursa evde temsili Mjölnir yakacak falan değilim elbette ama, olmazsa da üzüntümden dağları delmem.

İkinci yönetmenlik haberi ise beni delilercesine sevindirdi. Bu seferki gayet resmi. Gelen haberlere göre Marvel 2018’de vizyona girecek olan Black Panther filminin yönetmenlik koltuğu için Ava Duvernay ile anlaştı. Duvernay Sundance’de ilgi toplayan Middle of Nowhere ile yükselen kariyerini, Oscar ve Altın Küre’ye aday olan Selma ile taçlandırmıştı geçen sene.

GTY_ava_duvernay_sk_141215_16x9_992

Dünya tarihinin en ünlü siyahi figürlerinden birini sinemaya taşıyan birinin, süper kahraman tarihinin en ünlü siyahi figürlerinden biri için aynı görevi üstlenecek olması, Marvel’ın önceki tercihlerinden biraz daha güvenli elbette. Fakat yine de Duvernay’ın istikrarlı yükselişinin taçlandırılmasını görmek de beni acayip ihya ediyor. Siz ne diyorsunuz?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

6 Comments

 1. Taylan Atlı Reply

  Şimdi kesinlikle ”Yiğitcan fanboyluk bla bla” tiradı olacaktır fakat, benim merak ettiğim şey bu adamdan beklediğiniz haber spikerliği midir ? Kendi kişisel fikrini söylemesi neden bu kadar kötu ? Üstelik adam beğendiği ve beğenmediği durumları güzel nedenlerle söylüyor. Umarım bu baskı yüzünden bu üslubu kaybetmez.

 2. Duvernay müthiş bir tercih olmuş bence de, yine MCU, yine isabetli karar.

 3. MAVİSAKAL Reply

  Thor’un iki filmide tırttı, bu da öyle olacaktır.

 4. Burak Işık Reply

  ilk cümleyi okuduğumda bu haberi “yiğitcan” yazmıştır dedim.
  bunun dışında umarım thor 3 beklentileri karşılar.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.