Birleşik Devletler’in çok ciddi bir ateşli silah problemi var. Bu ne bizim burada ele almaya niyetimizin, ne de yeterli bilgi ve birikimimizin olduğu bir konu değil. Dünyanın en büyük silah üreticisi ve tüccarı olan ülke olmasının yanı sıra, dünyanın silahlanma konusunda en laçka ülkesi de olmak gibi çok talihsiz bir kombinasyonun içinde var olan Birleşik Devletler’de artık bu mesele daha ciddi bir perdeden konuşuluyor. Çünkü insanlara gerçekten gına geldi, ve tarihi olarak hep çalışmış olan “Fakat silahlanmak özgürlüktür” argümanı saldırı tüfekleri özelinde kimseye inandırıcı gelmiyor.

Bu bağlamda pek çok adım atılmaya başlandı, örneğin Dick’s Sporting Goods şirketi saldırı tüfekleri satmayı bırakacağını ve 21 yaş altı kimseye silah satmayacağını açıklayarak takdir topladı. Memleketin bir numaralı silah borazancısı NRA‘in destekçileri de artık soğumaya, uzaklaşmaya başladılar. Öte yandan Donald Trump da konuya istinaden bir şeyler yapmaya çalışıyor. Daha sıkı kontroller ile ilgili olumlu sözler dile getirdikten sonra, NRA’in acil toplantıya çağırdığı Trump; paralel olarak başka çözümler de arıyor, arıyor gibi gözüküyor, ya da arıyor gibi gözükmek istiyor.

donald-trump-jimmy-kimmel

Bunu bu şekilde ifade ediyoruz, çünkü Beyaz Saray sözcüleri bir süre önce Donald Trump’ın “video oyun yöneticileri” ile “bu cephede neler yapılabileceğini görüşmek” üzere toplanacağını ifade ettiler. Bu muğlak tabirden kasıt neydi anlamak mümkün değildi, belli ki de olmayacak. Zira Amerikan oyun basınının ileri gelen mecralarından Kotaku’nun yaptığı araştırmaya göre, böyle bir davet almış hiçbir şirket yok. Dahası, Amerika’nın video oyunları konusunda en ileri gelen denetleme ve sınıflandırma kurumu Entertainment Software Association da konuyla ilgili bir davet almadığını dile getirdi.

Video oyunlarıyla şiddeti bağdaştırmak çok 90’lar bir hareket. ESA’in de açıklamasında söylediği gibi, birinci olarak dünyanın her yerinde video oyunları oynanmasına rağmen Birleşik Devletler dışında hiçbir yerde bu sıklıkta katliam yaşanmıyor. Bu yeterli bir veri. Yetmezse de, yine ESA’in basın açıklamasında dediği gibi video oyunları ile bu tip şiddetli suçları birbirine bağlayan bir tane bile anlamlı araştırma çıkmadı yirmi yıldır konuyu inceleyen akademik cenahtan. Dolayısıyla bunda ısrarcı olup, silah kontrolü konusunda reform kovalamamak şekilcilikten fazlası değil. 2018’de hâlâ bu konunun gündeme geliyor olması ise, en hafif tabiriyle, gereksiz…

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.