Televizyon tarihinde komedi adına yapılan en özgün işlerden biri olan Parks and Recreation yarın akşam ekranlara veda ediyor. “Zirvede bırakmak” lafının karşılığı olarak ekranlara veda edecek dizi, hepimizi büyük bir hüzne sürüklese bile, içten içe ben bunun gerekli bir veda olduğunu biliyorum. Parks and Recreation, başladığı günden beri ne olduğunu ve ne anlatmaya çalıştığının farkında olan bir diziydi. Benim için en güzel yanı ise, aşırı sevdiğim pek çok oyuncuyu ana kadrosunda tutuyor oluşuydu şüphesiz.

Rashida Jones, Chris Pratt, Aubrey Plaza ve Nick Offerman gibi isimler bu diziyi izleten şeylerdi; üstelik pek çoğu gözümüze ilk bu dizide takıldılar. Şimdi Amy Poehler nerede diye soracaksınız fakat ben bütün Parks sezonları boyunca en çok Leslie Knope karakterinden sıkıldım diyebilirim. Hikaye de zaten bir noktadan sonra Amy Poehler’in karakterinin elinden çıkıp tamamen Chris Pratt ve Aubrey Plaza gibi isimlerin ekseninde dönüyordu.

Parks and Recreation

Parks gerçekten içindeki küçük anlarının toplamıyla birleşen ve birleştikçe devleşip, efsaneleşen bir yapımdı. Büyük ihtimalle bittikten yıllar sonra aynı Seinfeld gibi insanların dizi muhabbetlerinin ana odağında yerini hiç kaybetmeyecek ve küçük komikli klipleri daha pek çok sene paylaşılacak. Bu dizi bir Chris Pratt efsanesinin yaratılışına şahit olmamızı sağladı. Bilen bilir, Pratt dizide ilk başlarda sadece yan karakterdi. Oyunculuğu ve doğallığı ile bir noktadan sonra dizinin, sonra da dünyanın yıldızı oldu. Sitcom yıldızlığından bambaşka bir hayata gidişatın canlı öyküsüydü Parks aslında.

Bir sitcom serisinin 7 sezon sürmesi artık yazılmayan bir kural mıdır bilemem fakat bir şekilde Parks’ın 7 sezon sürmesi bile kötü komedilerin hüküm sürdüğü bu çağda gerçekten şaşırtıcı bir şeydi, popüler olmasını ise zaten geçiyorum. Genelde bu tip iyi işler aşırı tutmazlar, on üç bölüm sonra iptal edilirler ve içimizde bir ukte kalır. Fakat işte bazen bazı şeyler iyi gider, Parks and Recreation gibi zeka dolu bir iş tutulur ve milyonlarca insanın sevgisini kazanır.

Parks and Recreation’dan sonra ne görürüz bilemiyoruz fakat benim The Office’ten sonra bir de Parks’ı yapan Greg Daniels ile Michael Schur’dan beklentilerim artık çok yüksek, bakalım gelecek yıllarda neler ile dönecekler. O zamana kadar, sadece şu GIF’i izleyerek beklemekle geçecek günlerim.

tumblr_nels64g9mG1s48ibpo1_500

 

Ama Allah için, güzel GIF!

Author

14 Yaşından beri oyunlarla ilgili yazıyor, Trgamer, Oyungezer, Merlin'in Kazanı ve daha pek çok platformda yazdı. Arada dizi yazar, şu anda bir kitap yazıyor, insanlık onurunun depresif müziği yeneceği günü bekliyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.