Listenin kriterini, listeye başlamadan netleştirmemiz gerekiyor. Burada sembolleri konuşmuyoruz. Heroes’un meşhur bir RNA sembolü vardı mesela her yerde çıkan. O tipte bir şey değil listelediğimiz. Ya da birisinin imzası, mührü olarak kullanılan bir şekil / şemal de değil. Stark Hanedanı’nın kurdu, ya da Game of Thrones’un herhangi bir sancağı da bu listenin hedefinde değil. Biz baya TV tarihinin akıldan çıkmayan, zihnimize kazınmış kurum logolarını listeleyeceğiz burada. Varsa unuttuğumuz, aklımızdan çıkan –kesin vardır– yorumlar sizin. Yazın, ekleyin!

Buyurun!

 

PS: SHIELD logosu, Rebellion logosu gibi başka mecralarda doğmuş büyümüş, TV’yi sonradan ziyarete gelen logoları almadık listeye!

 

Lost – Dharma Initiative

01 Lost

Yalan olmasın, Lost’u o kadar sezon izledik, hâlâ çok emin değiliz bu neyin logosuydu. Lost’un kafa karışıklığı yaratması için dizayn edilmiş gizemleri ve bol virajlı hikaye rotaları, diziyle ilgili aklımızda hiçbir şeyin net kalmaması gibi çok kötü bir yan etkiye sebebiyet verdi. Dharma Initiative neydi, nereden nereye su taşıyordu, o çizgilerin hikmeti neydi; hiçbir şey kalmadı. En kötü neydi, video mu çekiyorlardı? Logo zihinde mühür, içi boş…

Star Trek – Starfleet

02 Star Trek

İlginç bilgi: Bu logo ilk orijinal dizide karşımıza çıktığında sadece USS Enterprise’a aitti. Diğer gemilerle karşılaştığımızda, onların farklı yaka rozetleri taktığını görüyorduk. Ancak sonrasında gelen dizi ve filmlerde o meşhur yandan bombeli alttan kesmeli logo, tüm Starfleet’e mâl edildi. Fena mı oldu? Kesinlikle hayır, bilim kurgu tarihinin tartışmasız en ünlü logolarından biri oldu Starfleet.

 

Breaking Bad – Golden Moth Chemical

03 Breaking Bad

Buraya gerçekten Los Pollos Hermanos‘un logosunu da alsak, herhalde hiçbir Breaking Bad hayranı itiraz etmezdi. Ama işte logoda keramet yok. Bir tavuk, bir font. O logoyu da çok görmüşüzdür, ama aklımızda kalacak kadar özel bir şey yoktu içinde. Golden Moth Chemical öyle mi? Dizinin logosu gibi oldu mübarek. Halbuki esasında meth üretimi için gereken bal özünü sağlayan firmanın logosu. Ama o varillerin üzerinde çarpıcı bir kontrast ile duruşu, aklımıza yerleştirdi işte sarı arıyı.

 

The Office – Dunder Mifflin Inc.

04 The Office

Burada anlaşalım, bu logonun olayı, olayının olmaması. Gerçekten. Düzlemesine iki satır Dunder ve Mifflin yazmış, Inc’i de kenardan dikey bükmüşler. Düz dizayn, düz yazı. Ama zaten olay bu değil mi? Bütün dizinin esprisi, düz oğlu düz bir şirket –ki kağıt yapıyor yani, kağıtdünyanın en düz şeyi– ve içindeki düz artı düz insanların komikliklerinden çıkmıyor mu? Öyle. Logo da bununla müthiş paslaştığı için akılda kalıyor.

 

Friends – Central Perk

05 Friends

Bu logonun aklımıza kazınmış olmasının en büyük sebebi geçiş çekimleri. Friends 10 sezon, yaklaşık iki yüz kırk bölüm boyunca her bölüm en az beş kahvehane sahnesi koymuşsa, o sahnelerin öncesinde gördüğümüz geçiş çekimlerinin beşte biri garanti Central Perk logosunun etrafından pan ettirmiştir kamerayı. E insan beyni de bir yere kadar böyle bir bombardımana direnebiliyor. İddia ediyoruz, darlasanız gözümüz kapalı bir yakınsamasını çizeriz logonun.

 

24 – CTU

06 24

Bu Central Perk ile biraz zıt sebepten. Ortada ilginç iki durum var. Birincisi, CTU’nun logosu her türlü yerde, her türlü şekilde gösterilmedi bize. Omuzlarda apoletlerin altında, gömlek yakalarında, kapı üstlerinde, bilgisayarlarda, ekipmanlarda çok yoktu, daha ziyade düz yazı görüyorduk… Ama ikincisi şu, logo her Amerikan istihbarat kurumunun logosuna bir yerden benziyor. O yüzden de unutamıyoruz bir noktada.

 

The Simpsons – Duff Beer

SAILING - Team Australia AC45 launch, Woolwich dock - Sydney, Australia 06/03/2014 ph. Andrea Francolini/Team Australia

Dünyanın en meşhur kurgusal kurum logosu Duff Beer’dır desek, abartmış olur muyuz? Gerçekten sanmıyoruz. Buraya bu arada rahatlıkla Kwik-E-Mart ve Moe’s da gelebilirdi, ama onlar neticede tabela. Çok içimize sinmedi listeye eklemek. Ama Duff’ın yeri tartışmasız rezerveydi. Yani öyle bir kaliteli, damga kurgusal logo olmak ki, kurguları aşmak; gerçek hayata geçmek Duff’ınkisi. Nasıl direnelim?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.