Tek blockbuster filmlere ne oldu? Bakın, “tek sanat filmi” ya da “tek orta seviye stüdyo filmi” demiyorum. Onlar hâlâ devam ediyorlar. Tek animasyonlardan da bahsetmiyorum, her ne kadar sayıları azalsa da, o cephede Disney/Pixar çok onurlu bir mücadeleye devam etmekte. Söyleyiniz bana, tek blockbuster filme ne oldu? Arada çıkardı eskiden, anımsar mısınız? Tom Cruise’ların, Kevin Costner’ların, genç Harrison Ford’ların, Mel Gibson’ların, Bruce Willis’lerin kral olduğu günlerde blockbuster’lar ekseriyetle tek filmlerdi.

Yakın tarihe kadar da vardı bu. 2005’in en büyük filmlerine bakıyorsun mesela, ilk 10’daki beş filmin önü yok, sonu da olmamış. 2006’ya bakıyorsun, bıçak gibi kesilmiş bir anda orijinallik musluğu. En çok izlenen filmler ya zaten bir şeyin devamı, ya da sonrasında devamları gelmiş. İşte bu eğilim iyi, hoş; ama bir yandan da korkutucu derecede bayat bir vaziyet teşkil ediyor. Çünkü bazı fikirlerin içinden çok fazla film çıkmıyor. Mesela Power Rangers… Yeni film geldi, genel kanı “çerezlik ama keyifli” tadında. Peki kaç film izlerseniz mesela çerezlik ama keyifli filmi? Bir, iki?

Power Rangers

Power Rangers yapımcıları size bunu altı kez izletmek istiyor. Evet. Power Rangers hanedanının sahibi, 90’lardaki popülaritesinin ve bugünki geri dönüşünün mimarı Haim Saban çıkıp, bu film tutarsa altı filmlik bir projenin hazır olduğunu duyurdu. Denilene göre 24 Mart’ta film vizyona çıkacak, durumuna bakılacak, 25 Mart’ta Power Rangers ekibi ileriki filmleri planlayıp netleştirmek için toplanacak. Bakınız, altını çizmek istiyorum, altı filmlik bir plan var masada. Altı diyorum. İki senede bir gelecek olsalar, on iki sene sürecek bu seri. Bugün başlayacaklar. İkinci film 2019’da gelecek. Seri 2029’da bitecek. Artık uçan arabayla mı gideriz galasına belli değil.

Buna bir dur diyelim artık geek. Böyle böyle farkında mısınız bilmiyorum ama 2012’den beri aynı filmi izliyor hâle geldik. Iron Man ve Captain America okeydi, Batman ve Superman elbette süperdi, Wolverine ve Deadpool’u yedik, Venom ve Black Cat dediler dişimizi sıktık, Hasbro oyuncakları için evren kurdu peki dedik, ama artık Power Rangers’a da altı film biraz… Ya da ne bilelim ya, evet, Hasbro oyuncakları için evren kurmuşken kime ne diyeceksin şu saatten sonra? Getir Haim, Power Rangers 13’ün planlarını da getir. Balık batmış zaten.

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.