Takip edenler gülerek hatırlayacaktır, geçtiğimiz günlerde Amerikalı rapçi Snoop Dogg bir Twitch yayınına elinde marijuanalı sigara ile katılmış, kısa bir süreliğine de gerginlik yaratmıştı: Çünkü Twitch’in kurallarında uyuşturucu madde ile yayına çıkmak yasaktı. Ancak öte yandan, Snoop Dogg’un yayını yaptığı Kaliforniya eyaletinde marijuana yasaldı, ve bir de bu Snoop Dogg‘du yani; ne yapacaklar Doggy Dogg’u mu banlayacaklardı? Kuralı değiştirdiler, “herkes kendi yayın yaptığı memleketin yasasına uysun” dediler.

Ancak bu hikayenin kıssası Twitch – marijuana ilişkisi değil. Bu hikayenin kıssası, geleneksel ünlülerin ciddi ciddi Twitch’e kayıyor olduğu gerçeği. Twitch de –kuralları esnetmelerinden anlıyoruz ki– bu geçişi destekliyor. Desteklemelerine en büyük dayanak da buyurun, karşınızda. Geçtiğimiz gün Twitch’in canlı yayın izleyici rekoru, Ninja‘nın yayınında Fortnite oynarken kırıldı. Ninja normalde 60,000 ila 90,000 arası izleyici çeken bir yayıncı. Bu rakamlar da gayet yüksek rakamlar, Ninja’yı da sektörün liderlerinden yapıyorlar.

Ancak rekor; çok, çok ama çok daha yüksek bir rakamla geldi: 630,000+. Sebep? Drake.

Kanadalı rapçi Drake, Ninja’nın yayınına katıldı ve beraber Fortnite oynadılar. Drake PS4’te, Ninja ise yayın yaptığı için PC’deydi. Cross-platform oynadılar; yayına 200,000 civarında başladılar. Birkaç ses problemi vardı, çözüldü; kitle 400,000’e sıçradı. Drake sonra yayının linkini tweet attı ve zirve yakalandı: 600,000 barajını aştılar, en uç noktada da 630,000 kadar izleyici vardı. Bu Twitch’in şu anki tartışmasız rekoru ve bir önceki rekorun 387,000 kişi olduğu düşünülünce daha da etkileyici bir hâl alıyor.

Bunun iyi analiz edilmesi gerekiyor. Twitch oyun dışı yayınların kapısını açtığından beri, validesi Amazon’un da ittirmesiyle çıldırarak büyüyor. Bu öyle bir çıldırma ki; Twitch belirli bir seviyeye geldiğinden beri Google, Facebook ve Twitter gibi devler feryat figan canlı yayın dünyasına kapak atmaya çalışmaktalar. Ancak Twitch sektörün lideri ve Drake gibi, Snoop Dogg gibi ismi kuvvetli isimleri cezbetmeye devam ederse bunu da iyiden iyiye sağlamlaştıracak. En azından öyle gözüküyor.

Siz ne diyorsunuz?

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.