Bir içerik üreticisi olmak için bundan daha iyi bir zaman olur mu, inanın bilmiyorum. İnsanlar Youtube ve Twitch gibi yayın platformlarında ürettikleri içerikleri sergilemenin yanı sıra Kickstarter ve Patreon gibi sitelerde kendilerine destekçi bulabiliyor ve böylece yetenekleriyle hayatlarını kazanabiliyorlar. İnternet siteleri de içerik üreticilerini kendi sitelerine çekebilmek için her gün yeni bir özellik getiriyor -deyim yerindeyse birbirleriyle yarışıyorlar.

İçerik üreticilerinin şimdilerde en gözde yayın platformu olan Twitch, bu yarışı bir adım öteye taşıdı ve yayıncılara abonelerine özel yayın desteği getirdiğini açıkladı. Dünyanın en büyük oyun firmaları ise Twitch’in büyük bir yenilik olarak getirdiği bu özelliği pek tasvip etmiyor.

twitch-ad-1440x550

Twitch’in getirdiği bu yeni özellik sayesinde yayıncılar istedikleri zaman, sadece kendisine abone olan insanların görebileceği şekilde yayın yapabilecekler. Abone olmayan insanlar ise yayının ilk beş dakikasını izleyebilecek, daha sonrasını ise yalnızca abone olduktan sonra görebilecekler. Bu olay ilk bakışta insanları biraz irrite edici bir davranış gibi görünebilir. Ama hayatını içerik üreterek geçiren yayıncılar için bulunmaz bir nimet. Yaptıkları içerikleri sadece kendini destekleyen insanlara göstererek daha fazla destek kazanabilir ya da sadece abonelere özel içerikler çıkartarak Twitch’i bambaşka bir seviyeye getirebilirler.

Tabii bir de bunun şirketler arası sorumlulukları var. Geçtiğimiz günlerde Valve, Blizzard, Riot Games ve CD Projekt Red, tek bir ağızdan yaptıkları açıklama ile video politikalarını değiştirdiklerini duyurdular. Bu açıklamalarına göre oyun firmaları, çıkardıkları oyunlar üzerinden yayın yapabilir, içerik çıkartabilir ama bunlar için izleyiciden herhangi bir para talep edemezler. Daha da özetlememizi isterseniz bu oyun firmalarının oyunlarını Twitch’te yayınlamak isteyen bir yayıncı, yayınını abonelere özel bir şekilde yapamaz.

Adsız

Oyun firmalarının bu konudaki tavrının haklılığı bir yana bu olay Twitch’in yoluna biraz taş koyacak gibi. Twitch kullanıcıların yüzde olarak büyük bir çoğunluğu bu oyunların yayınını yapan insanlar olduğu için yeni özelliği kullanamayacak, dolayısıyla abonelere özel yayın yapamayacaklardır. Tabii dört firma şimdilik sadece bir başlangıç. Önümüzdeki günlerde başka oyun firmaları da dahil olmak üzere internet siteleri ve video paylaşım platformları da Twitch’in yaptığı bu abonelere özel yayın sistemine karşı çıkacak ve “Benim üzerimden para kazanamazsın kardeşim.” diyecektir.

Gel gelelim bana göre hava oldukça hoş. Dediğim gibi bu olayın gerçekten yeni içerik üretecek insanlara yaramasını istiyorum, aynı oyunu aynı şekilde sadece abonelere özel oynayan insanlara değil. Oyun yapımcılarının da yasaklamasıyla Twitch’te yayın yapan birçok yayıncı kendi abonelerine özel yayınlar yapmaya başlayacak, hayal güçlerini zorlayacak ve belki de çok daha farklı yayınlar göreceğiz.

2

Oyuncu ve yayın izleyen insanların içinde bulunan biri olarak biliyorum ki bu olaya birçoğunuz kötü gözle bakıyorsunuz ama inanın Twitch’in bu yeni özelliği birçok güzel şeye gebe. Düşünsenize, belki yarın bir gün şehir farkından dolayı gidemediğiniz Kalk Gel gibi güzel etkinlikler sadece abonelere özel bir şekilde yayınlanacak siz de evinizden izleyebileceksiniz. Hatta belki bu olay daha da ilerleyip ünlülerin ilgisini çekecek ve ünlü komedyenlerden bir tanesi kendine bir Twitch hesabı açıp ayda bir kere stand-up şovu yapacak. Yayıncılar sürekli daha farklı içerikler sunmak, daha fazla abone kapmak için birbiriyle yarışacak ve sonuçta kazanan yine biz, yani izleyiciler olacak.

Tabii sistem kötüye kullanılmayacak mı? Maalesef kullanılacak. Hatta şimdiden kullanılmaya başlandı bile diyebilirim. Eğer Twitch bu konudaki yayın politikasını da değiştirmezse, hem işini düzgün yapan yayıncılara hem de sonunda Twitch’in ta kendisine gerçekten yazık olacak.

Yine de benim içimde bir ümit var. Bir kez daha söylüyorum, abonelere özel yayın sistemi birçok güzel şeye gebe aslında. Dört büyük oyun firmasının tek bir ağızdan yaptığı video politikası da sistemin değişmesini sağlayacak. Her zaman yaptığı şeyleri yaparak para kazanmaya çalışan insanların önü kapanmış olacak böylelikle, ki ben buna inanılmaz tavım. Peki ya siz ne düşünüyorsunuz bu konu hakkında?

Author

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.