Bir ara, 2000’lerin ortasında, oyun dünyasından çok yüksek perdede ve net bir şekilde yükselen “Mobil oyunlar sektörün geleceği” narası dolanıyordu etrafta. Bu naranın sahipleri, mobil oyunların sektöre mühür vuracağını söylemekle kalmıyor, hatta geleneksel anlamda oyunlar bitecek diye de ısrarla savunuyorlardı bunu. O zamanlar Zynga vardı, yükselişi çok örnek gösteriliyordu bu tartışmalarda. Dikkat ettiyseniz, “o zamanlar Zynga vardı” diyorum. Zynga şimdi rüzgar oldu.

Mobil oyunlar beklendiği gibi geleneksel AAA oyunları öldürmediler. Yani bildiğimiz oyun sektörünün yerine geçmediler, onun yanında hareket eden, nefes alan ve en az onun kadar devasa bir başka sektör oldular. Sektör temelinde yeni oyunlar ve yeni oyunların içerisindeki mikro alımlar üzerinden şekillenen bir sistemle ilerliyor. Biz de size şimdi biraz bu sistemin bug’ı olan oyunlardan söz edeceğiz. Bir kere yükledikten sonra, sonsuza kadar oynanabilen, tekrar eden yapısına rağmen sıkmayan, sizden abes bir baskıyla para istemeyen oyunları sıralayalım dedik.

Kriterlerimiz çok net: Oyun bitmeyecek, sizden spastik gibi para istemeyecek, ve bir de elbette, eğlenceli olacak.

Bizim önerdiğimiz 9’u şöyle. Sizin eklemek istedikleriniz varsa da, yorumlara yazın!

 

1010!

1010

Gram Games‘in geliştirdiği 1010!’i hem iOS, hem Android, hem de Windows Phone platformlarında bulmak mümkün. Oyun temelde Tetris‘in tersi gibi çalışıyor. Yani, böyle deyince aşağıdan gelen Tetris blokları gözünüzün önüne geliyor ama, tam öyle değil. Açıklayalım. Oyun size her tur, belirli Tetris parçaları veriyor. Siz de bunları mazgallı oyun alanına koyuyorsunuz. Parçalar birleşince yok oluyorlar, harfiyen Tetris yani. Ama yerleştirmeyi siz yaptığınız için, işin içindeki strateji bir tık artıyor. Asırlık formülün, çok tatlı bir güncellemesi.

 

BBTAN

BBTAN

1010 için Tetris’in güncellenmiş versiyonu demiştik ya? BBTAN da işte Tetris’ten bile yaşlı olan Arkanoid‘in yeni bir formül enjekte edilmiş hâli. Dipte siz varsınız, top fırlatıyorsunuz, yukarıda da tuğlalar var. Tuğlaların her birinin de belirli bir vuruşluk canı var. Sizin de toplarınız artıyor bu arada oyun ilerledikçe. Bir noktadan sonra, doğru açıdan ve doğru banttan sektirerek, tepelerde cümbüş yaratabilmeye başlıyorsunuz ya, işte onun tatmini bambaşka oluyor! iOS ve Android için.

 

Bonza Word Puzzle

Bonza

Biz buna niyetlenmemiştik aslında, zira oyunları alfabetik dizdik. Ama üst üste “klasik formüllerin, güncel versiyonları” çıkıverdi önümüze, n’apalım? Tetris, Arkanoid derken, alın, hepsinden kat be kate eski kare bulmacanın yeni hâline geldik. Bonza’da elinizde küçük küçük kelime kesişimleri, parçaları, birkaç harf karesi var. Yani aslında, çözülmüş bir kare bulmacanın puzzle gibi bölündüğünü düşünün. Muazzam değil mi? İsterseniz ücretli yeni bulmacalar alabiliyorsunuz, ama her gün ücretsiz yeni bir puzzle var. Bu da iOS ve Android için.

 

Crossy Road

Crossy Road

Hipster Whale isimli muhteşem isimli firmamızın elinden çıkan Crossy Road da… Hayda, biz baya eski şeylerin güncellenmiş hâllerini seviyormuşuz yalnız, vay arkadaş? Bu da Frogger. Baya bildiğiniz Frogger. İşte bir karakteriniz var (duruma göre tavuk, duruma göre futbolcu, duruma göre Pac-Man, oyunun karakterleri çok iyi), bir yol var, oradan karşıya geçmeye çalışıyoruz. Yalnız bir çıt da Temple Run vari sonsuz koşu oyunu eklenmiş dinamiğe, zira yol hiç bitmiyor, en iyi skorumuzu aşmaya çalışıyoruz. Kontroller inanılmaz tatlı ve oyunun zorluğu tam ayarlı olduğundan, bırakmak mümkün değil. iOS, Android ve Windows Phone.

1 2
Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.