Şimdilerde “millenial” demenin çok revaçta olduğu bir nesil var. Kabaca 87-94 yılları arasında doğmuş nesil. Bu nesil bilgisayarların bütün evlere girişini gördü. İnternetin doğumuna şahit oldu. Sosyal medya bu neslin ellerinde büyüdü. İlk Twitter hesapları, ilk Facebook hesapları, ilk YouTube videoları bu nesilden geldi. İlk iPhone’ları bu nesil elden ele dolaştırdı. Ve tüm bunları yapmadan önce, bir ara ergendiler. Ve ergenlikleri çok belirli şarkılarla geçti.

2000-2005 arasında çıkmış şarkıları gerçekten üst üste koyabilirsiniz. Birkaç kategori haricinde, birbirinin üstünden taşmayacaklarına ben can-ı gönülden inanıyorum. Ve bu kliplerine kadar geçerli bir durum. Ne hikmetse erkeklerin jöleyle dikilmiş saçlarının üstünü boyamayı havalı sandığı, dişisi erkeği herkesin kargo pantolon giydiği, milyon dolar kazanan adamların ergenlik buhranlarından söz etmesinin samimi bulunduğu yıllardı. Ve biz yalayıp yuttuk bunları.

Ama bir şeyi netleştirmemiz lazım. Burada “2000’ler başında çıkmış en iyi rock şarkıları” gibi bir liste yapmıyoruz. Red Hot Chili Peppers, Radiohead, System of a Down, Kasabian gibi tonla grup çok şahane işler yapıyorlardı 2000’lerde. Ama onların müziği 2000’lerin başı kokmuyordu. Californication’ı bugün dinleyince, hâlâ Californication gibi geliyor örneğin. Ama listemizdeki bazı şarkılar, 2000’ler başı dışında hiçbir zaman diliminde var olamayacak şarkılardı, ve bugün dinleyince de ağır doz nostalji veriyorlar damardan.

Olabildiğince geniş yayılmaya, Amerika’ya da kısıtlı kalmamaya çalıştık. Listemiz biraz aslında “2000’lerde Türkiye’de eldeki olanaklarla rock dinlemeye çalışan gençlerin yüzü suyu hürmetine dinlediği şarkılar” listesi oldu. Metal, grunge, post-grunge, punk falan diyarlarına hiç girmedik, biraz pop tercihlerde bulunduk, 2005 sonrası post-punk revival vb. akımları falan da komple almadık. Bunların hepsi listenin altında oluşabilecek bir takım soruları cevaplamak adınaydı. Onun haricinde sizin eklemek istedikleriniz varsa, onları da yorumlara serpiştirin. Bizim listelediklerimiz, şöyle!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.