Oyun filmleri bir ara Uwe Boll hâlâ film çekerken her köşe başından karşımıza çıkıyor gibilerdi; son zamanlarda ise tamamen bitmemekle beraber, sayılarının bir hayli azaldığı gün gibi ortada. En azından etrafımızı Dungeon Siege’ler, Bloodrayne’ler, House of the Dead’ler sarmıyor artık. Fakat yine de Hollywood’un oyunlar dair olan ilgisi devam ediyor; en son örnek de Sony ve Naughty Dog’un halihazırda sinematik başyapıtı Uncharted.

Filmin yönetmeni ve yapımcısı Seth Gordon (King of Kong, Horrible Bosses) filmin yapımının 2015’te başlayacağı müjdesini verdi. Üstelik 2015’te belirsiz bir tarih de değil, ilk Uncharted oyunu Drake’s Fortune’u konu alacak olan film 2015’in başlarında fabrika sürecine girecek. Anladığımız kadarıyla senaryo çoklukla bitmiş vaziyette; Gordon’un da üzerinde uğraştığı hikayede David Guggenheim’ın da kalem oynatacağı söyleniyor.

uncharted2

Gordon’ın film ile ilgili vizyonunu ise şu cümleler özetliyor gibi:

“Oyunun mitolojisine saygı duyan bir film olacak, ama daha ziyade ilk oyundaki en ilginç şeylere saygısını gösterip onun üzerine başka şeyler inşa edeceğini söyleyebilirim. Oyunda olmayan bazı şeyler filmde olacak. Oyundaki hikaye anlatımının kompleksliği ve sofistike yapısını dürüst olmak gerekirse seviyorum ve ona ulaşmaya da çalışıyoruz – ama aynı hikayeyi de anlatmak istemiyoruz tabii ki. O yüzden yapmak istediğimiz şey oyunun koyduğu kuralları kırmak değil, genişletmek. Çünkü bana göre oyunu oynamış ve iyi bilen insanlar tekrar aynı hikayeyi izlemek istemeyebilir. Farklı renkler görmek isteyeceklerdir.”

Gordon’ın niyeti şüphesiz iyi, King of Kong’da baya sağlam bir filmdi, ama insan sormadan edemiyor: Uncharted filmine ne gerek var? Uncharted zaten sinema filmi gibi bir oyun, üstüne üstlük atmosferik olarak koyduğu hedef de direkt Indiana Jones vari macera filmleri. Bunları oyunlarda pek yaşamadığımızdan seriyi pek bir sevdik ama sinema ekranında bu tip şeyler yıllardır yaşanıyor. Bir film bunun üzerine ne koyabilir?

Pek emin değiliz. Bakalım, görelim, neler çıkacak. Siz ne diyorsunuz?

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.