Fire Emblem serisini ne kadar övsem az. Gerçekten. İnsanların bazen kendisini Nintendo yapımı olduğu için harcadığını görüyorum ama; bir oyun herhalde kendi firmasından çıkan işlerden ancak bu kadar uzakta duruyor olabilir. Fire Emblem bir strateji oyunu. Daha doğrusu, bir taktiksel RYO. Üstelik daha oturaklı, görece ciddi hikayeler anlatıyor. Parıltılı düşmanlar, perili ormanlar yok burada. Baya kılıçlar, büyüler, fantastik rakipler var. Bir de bunların üstüne muhteşem bir oynanış elbette.

O yüzden biri “Fire Emblem” deyince resmen kendimden geçiyorum. Sizin de aranızda bu seriye hasta olan var mıdır, ne kadarsınızdır inanın bilmiyorum ama az önce koltuğumda ufak çaplı bir kalp krizi geçirmeme sebep olan haberi sizlerle paylaşmak istedim. Malumunuz, Nintendo kendi özel haberleşme videoları Nintendo Direct’lerde yeni Fire Emblem’i uzun zamandır ufaktan ufaktan kaynatıyordu.

18daxiqyi12lqpng

Japonya’da adı Fire Emblem If olacak, ama bu tarafa gelince muhtemelen değişecek olan yeni oyun ana vatanında 2015’in ikinci veya üçüncü çeyreğinde çıkacaktı fakat oyunun Batı lokalizasyonu için bir tarih verilmemişti. Şimdi burada şöyle bir sorun var. Bu normal bir lokalizasyon beklemek gibi bir şey değil. Final Fantasy çıkınca kimse “acaba Batı’ya gelecek mi?” diye düşünmez, zira o oyunun Batı’da sağlam bir takipçi kitlesi zaten vardır. Ama Fire Emblem öyle değil. Serinin ilk yüz elli oyunu zaten Batı’ya gelmedi. Gelenlerden hiç iyi performans göstermeyen ciddi bir bölümü de var.

O yüzden, Fire Emblem If’in resmen, hem de sene bitmeden bu taraflara geleceğini öğrenmek gerçekten de acayip bir sevinç sebebi. Nintendo Avustralya’nın GoNintendo’ya attığı bir e-mailde ağzından kaçırdığı bilgiye göre 2015 sonlanmadan yeni Fire Emblem Batı’ya gelmiş olacak. Öyle gözüküyor ki Fire Emblem: Awakening’in satış rakamları Nintendo’nun aklını başına getirmiş. E hadi o zaman, bir an önce, çabuk çabuk Nintendo’cum, lütfen!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

1 Comment

  1. Fire Emblem hakikaten çok iyi bir oyundur. Hala yanlış karakterleri promote ettiğime yada oyunun sonunda karakterlerin sonlarını anlatırken “Died at” yazmasına üzülürüm. SIrf bunun için 3DS alınacak gibi duruyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.