Hemen netleştirelim; başlığa sıkıştıramadık ama adam dövüş meselelerinden bahsediyor. Yani filmlerin genel kalitesiyle ilgili bir şey söylemiyor, Batman v. Superman: Dawn of Justice‘in (ve aynı zamanda 300‘ün, Sucker Punch‘ın, Man of Steel‘in) dövüş ve akrobasi koreograflığını yapmış olan Guillermo Grispo‘nun İspanyolca site Los Andes Diario’ya verdiği röportajda belirttiği şey, filmin Batman‘in dövüş sahnelerini hakkıyla yansıtamadığı. Lafı uzatmayalım, direkt olarak Grispo ne demiş onlara bakalım mı?

“Süper kahramanlar arasında bir dövüş tasarlamak tabii ki çok keyifli. Çikolata yapmak gibi bir şey! Şimdi Batman hep onun için hayal ettiğim şekilde dövüşecek. O dövüş sanatları konusunda o kadar hazırlıklı bir karakterki onunla pek çok fazla şey yapabilirsiniz, ama sinemacılar genelde bu yolu tercih etmediler. Son Nolan filmlerinde bile aksiyon sahneleri teknik açıdan dövüş sanatları açısına, koreografiden çekime ve kamera hareketlerine kadar pek iyi değil.

Ama beni yanlış anlamayın, Nolan harika, ona şapkamı çıkartıyorum. Büyüleyici hikayeler anlatıyor, ama bence dövüşlere pek önem vermedi. Zack‘in -kendi de çok fiziksel olduğundan-  hazırlamaktan keyif aldığı detaylar bunlar. Bence Batman’i dövüşürken izlediğinizde geçmişteki dövüş sahneleriyle olan farkı çok iyi ayırt edebileceksiniz.”

847745

Ya çok özür dilerim, belki de biraz fazla oluyorumdur artık. Çoğu yerde Marvel virali olarak da anılmak istemiyorum; ama DC filmlerinin neden başarısız olacaklarını düşündüğümü anlıyorsunuz değil mi? Çünkü filmleri bu adamlara emanet ettiler. DC yıllar boyunca hep olgun karakterleriyle, yetişkin hikayeleriyle, ciddi konularıyla ön plana çıktı. Peki şimdi ortak bir evreni paylaşan filmlerini böyle filmleri yapabilen bir adama mı emanet ediyorlar? Hayır. Böyle filmlere bakıp, “aksiyon sahneleri olmamış” diyen adamlara emanet ediyorlar.

Allah rızası için elinizi vicdanınıza koyup söyleyin, aranızdan kaçı Nolan’ın filmlerine bakıp “ya ama aksiyon sahnesi olmamış” diye çıktı? O filmde görülecek, dikkat edilecek şeylerin milyarlık listesinde bu nasıl olur? Adamın bir koreograf olduğunu ve işinin bunlara bakmak olduğunu anlıyorum, ama zaten derdim onunla değil. Onun da altını çizdiği, benim yıllardır söylediğim o cümleyle: “Zack’in hazırlamaktan keyif aldığı detaylar bunlar”.

Yanılırsam bulun beni, ama ben kendimden çok eminim. Zack Snyder‘ın yıllardır senaryo ve hikaye kurgusuna önem vermeyen bir yönetmen olduğunu, çizgi roman uyarlamalarının Michael Bay‘i olduğunu söylüyorum. Batman karakteri de onun elinde çok iki boyutlu bir şeye dönüşecek. Umarım DC kararından döner, Justice League filmlerini başkasına emanet eder…

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

45 Comments

 1. kesinlikle katılıyorum sana. Zack hikayede derinlik aramayan sadece izleyiciye görsel bir şölen sunma isteği olan bir yönetmen.Bu filmi hadi öyle yapsın,iki büyük kahraman kapışsın aksiyon dozajı artsın eyv. ama bundan sonraki filmlerde bu böyle olmamalı. JL dediğin sadece vurdu kırdıya dayalı bir film olamaz politika,entrika,takım içindeki liderlik çekişmesi,toplumun onlara bakış açısı kabullenme süreci vs gibi ince elenip sık dokunması gereken mevzular var işin içinde. O yüzden JL nin Nolan ya da onun kaleminden birilerine emanet edilmesi gerektiğini düşünüyorum.Man of Steel şuan tuttuysa eminimki bu hikayeyi Nolan’ın yazmasından kaynaklanıyor.Her nekadar Superman gibi bir karakteri gerçekçi bir zemine oturtmaya çalışıp onun psikolojik durumunu işleme gibi bir hataya düşsede kendinden önceki Superman filmlerinden çok daha iyi bir kurgu çıkarttı.Zack ise saçma salak kavga sahneleri gereksiz aksiyon sahneleri ekleyerek Metropolisi harabeye çevirdi. JL de umarım böyle bir hata olmaz.

  • Man of Steel’i David Goyer(TDK serisini yazan adam) yazdı, Nolan yapımcı koltuğundaydı sadece. Bu filmde de Nolan hariç aynı ekip var, yani bir değişiklik yok. Man of Steel’de “dünya Kal-el gibi birisini nasıl kabul edecek” konusu zaten işlenmişti, internetteki dedikodulara göre batman v superman’de de Superman’e karşı protestolar görecekmişiz.

   • Senaryoyu David Goyer hikayeyi Nolan yazdı. İmdb den bakabilirsin. Protesto işi mantıklı onun yüzünden koca şehir yerle bir oldu bir sürü insan öldü.

  • Mesut kardeşim endişeni anlıyorum ama zack kötü bir yönetmen değil watchmen izlediysen bilirsin

   • Özgür Kallı Reply

    watchmen hayatımda izlediğim en iyi 5 film arasındadır..

 2. Mustafa Bayraktar Reply

  Ben Nolan filmlerinde eksik olan şeyin aksiyon değilde dövüş sahneleri olduğunu düşünmüşümdür. Evet filmler şahane idi ancak Batman dünyanın en iyi dedektifi ve stratejisti olduğu kadar savaşçısı da. Maalesef mevcut sahneler bunu yansıtamadı. Aksiyon olarak gerek araba takipleri, gerekse diğer elementler muhteşemdi. Eğer daha iyidövüş sahneleri çekilmiş olsaydı filmler 1 gömlek daha yukarıda olurdu eminim. Yukarıdaki arkadaş bahsi geçen filmlerde gerçekten sanatını konuşturmuş. Ben doğrusu bu filmden çok umutluyum.

 3. Özellikle son Batman filmine laf etmiş. Yerden göğe kadar haklıdır. Dark Knight Rises, Nolan’ın filmografisine hiç yakışmayan, Batman’in ise o mükemmel gidişine (Batman Begins ile çok güzel attığı temele, o filmdeki minik hataları tekrar etmeden yaptığı Dark Knight zirvesinden sonra) dur diye filmdir. Batman’dan bahsediyoruz, o Bane’in kurduğu dandik, üzerine parmaklıklı metal kapı kapatmalı tuzağa düşecek adam mı o? Bir de o filmin dövüş sahneleri gerçekten dandikti. Yumruk yumruk yumruk, Bane, Batmani dövdü. İkincide yumruk yumruk yumruk Batman Bane’i dövdü. Sen Gadget üstadısın, alicengiz oyunlarının şahı değil şahbazısın, yumruk yumruk yumruk Bane’e niye dalıyorsun sen evladım kafan mı çalışmıyor? Onu da geçtim, birinci dövüşte Batman dövüyor, ikincisinde artık davaya olan inancı tazelendiği için Batman dövüyor. Neresinden tutsam elimde kalan hiçbir tarafı olmamış bir filmdir Dark Knight Rises o yüzden de dövüş sahnelerinden de bir şey beklemeye gerek yok aslında. (Dark Knight, inanılmaz derecede güzel, sinemadan çıktıktan sonra aklımı yitirdiğim bir filmdir onu da eklyeyim.)

  • Kardeşim tam benım ıstedıklerımı yazmışsın birde şu konuya değinseymişssin iyi olurmuş C.nolan batman serisi dc ile alakası yok mesala joker batman bane dışında adam akıllı bır dc karakteri yok hemde gönderme falanda adam akıllı yok ama bunları yazmam seriye efsane dememi engellemez

  • Batman’in çizgi romanlarına göz atarsanız Bane’in nasıl bir karakter olduğu konusunda daha tutarlı ve gerçekçi bilgiler edinebilirsiniz. Son film,sinema tarihinde yapılmış en güçlü filmlerden biriydi ve Batman’in kökensel oluşumu hakkında da doğru tasvirler içeriyordu. Bane, gerçekten çok güçlü bir Batman düşmanı ve Ra’s al Ghul’un kızının Batman’e yaşattığı ihanet de ’92 yapım The Animated Series de bile işlenmiş, senaryoya bağlı kalınmış bir konsepttir. Filmi, korkunun insanı yaşatan ve ayakta tutan nihai duygu olduğunu kavrayarak izlemeye çalışırsanız filmin içinde saklı felsefi alt metini de keşfedebilirsiniz. Her şeye tekniksel düzeyde bakmak yerine biraz da anlamsal yönüyle meşgul olmanızı öneririm… Kuyudan çıkma sahnesi bile Batman’in kökenleri konusunda çok güçlü anlamlar içeriyor…

   • Atakan Uçar Reply

    Hoca filmde senaryo yok senaryo. Mantık hataları ve tutarsızlıklarla dolu her dakikası. İzlediğin şeye inandırmıyor seni, yabancılaştırıyor. “Bitse de gidip başka film çeksek” diye kastırarak kapattılar işte seriyi.

 4. martian-mantar Reply

  Ben her zaman nolan filmlerini batman değilde green arrow veya ironman izliyomuşum gibi düşündüm nolanın ne batman’i batmandi ne joker’i joker ne de bane’i banedi ama kurgusu harikaydı ben bu sefer orjinaline daha yakın bir batman çıkaracaklarını düşünüyorum bunun için umarım kurgudan çok fazla taviz vermezler.

 5. Şimdi şöyle bir şey var DC karakterleri tanrı seviyesinde karakterler. O karakterlerin içlerindeki enerjiyi dışarı atmaları gerek, senaryolar da buna göre yazılıyor. Çizgi romanlar da bile karakterlerin gücünü göstermek için gereksiz aksiyon sahneleri hazırlanıyor. Eh beyaz perdede de seyirci bunu görmek istiyor, dram görmek istemiyor. Eğer bu film Batman’e özel bir film olsaydı haklısınız derdim çünkü Batman’in olayı saf aksiyon değil, fakat işin içine Superman, Wonder Woman girince ve ortada “V” olunca aksiyon sahneleri birincil öncelik oluyor.

  • Ali Yağız Kâni Reply

   bahsettikleri şey aksiyon sahnesinin bolluğu değil, bahsettikleri olay, olan aksiyon sahnesinde batman’in batman gibi hareket etmemesi. yani Bane’in karşısında sende dursan normal bi sivil olarak aynı şekilde dövüşürdün. adamlar bundan bahsediyor.

   • ben koreografa katılıyorum zaten. TDK’daki Batman’in dövüş sahneleri kötüydü. J.H’nin yorumuna cevaben yazdım.

 6. Ali Yağız Kâni Reply

  Nolan’ın Batman’i, Batman değil nokta, Nolan’ın Batman’i DC Batman’i değil nokta. Ben açıkçası bu adama katılıyorum. Yıllardır ne yılları hiç bir filmde Batman’e yakışır bi sahne yok. hiç bir filmde 1 tane bile çizgi romandaki Batman gazına sokacak bir Batman görmedim. kusura bakmayın ama bu gerçek. Nolan’ın Batman serisinde yaptığı en iyi şey Joker’di o dengesizlik hali cidden iyi işlenmişti ancak Batman.. ne Christian Bale bir Bruce Waynedi.. ne de Batman,Batmandi. Zack’in Batman’i aldığı(ya da ona verilmesi) bence yapılan en doğru karar. Ben Affleck seçimi bana göre çok doğru bir karar(Bruce Wayne ve Batman cüssesi için)

  hangi biriniz bana çizgi romanda okuduğunuz Batman’in, Nolan Batman’i olduğunu söyleyebilir??

  bu yazı da katıldığım tek şey, başlık. “Nolan Batman’in hakkını veremedi”

  • Polat Akbulut Reply

   ABİ KESİNLİKLE SANA KATILIYORUM YAZMAYA ÜŞENDİM BUNU ANLATMAK İÇİN FARKLI ŞEYLER DE BULURDUM AMA TAM AKLIMDAN GEÇENİ SÖYLEMİŞSİN
   BATMAN’İ HİÇ Mİ HİÇ YANSITMIYORDU

  • Her heceni destekliyorum, Ben Affleck çizgi romanlarda gördüğümüz hafif kirli sakallı Batman’e çok daha fazla yakışacaktır.

 7. Ali Yağız Kâni Reply

  interstellar’ın dövüş sahnesi = batman vs bane.. bilmem anlatabildim mi?

 8. Alttaki arkadaşlar, özellikle Korhag tam gerekeni söylemiş. Her ne kadar çılgın gibi takip etsekte, malesef geekyapar editörleri olarak bazen çok çabuk gaza geliyor, bazı şeyleri da çok abartıyorsunuz. Nolan’ın Batman kareografileri çok ama çok zayıftı, özellikle üçüncü filmdeki dövüş sahneleri çok amatörceydi. Bane ve Batman’in birbirine vurmadığı belli oluyordu siz neyden bahsediyorsunuz? Adam kesinlikle çok doğru bir noktaya parmak basmış. Nolan’ın Batman’i Batman değildir artık şunu anlayın lütfen.

 9. C.nolan batmani savaş sahneleri iyi değil diye filmide yerden yere kimse vuramaz tamam çizgiroman batmaniyle alakası yok bende katılıyorum ama dark knight izlerken aldığım zevki hiç bir hero fılmınden kolay kolay almadım

  • Ali Yağız Kâni Reply

   o filmi güzel yapan şey joker ve konusuydu zaten.nolan, hero filmi yapacak bi adam değil yapmamalı yani gerek yok. kimse nolandan bi spiderman izlemek istemezdi

   • Doğru söylüyorsun ama 20 yıl sonra batman filmi izlerken ben hala nolan serisi aklıma gelicek o kostümün asaleti ve beni filme en çok çeken batman’in cihazları çizgiromanda bu kadar çok detay yok mesala gadget ‘lar o karanlık hava bütün o kötü dövüş sahnelerine rağmen benim favorim seri içerisinde batman 3 ama dövüş sahneleri çizgiroman vari olsaydı veya biraz daha hareketli o zaman gelmiş geçmiş en iyi comic filmi olmayı hakederdi

    • Ali Yağız Kâni Reply

     kostüm? :d kostüm motorsiklet kullanan birisinin zırhıydı kostüm,logo bile zar zor gözüküyordu.. ki logo batman’in her şeyidir. sadece logosu bile insanları korkutmaya yeterken, kostümdeki logo zar zor gözüküyordu. batman DC evrenindeki en en zeki karakterlerden bir tanesidir. bunda hem fikiriz diye düşünüyorum? ee 3 filmde de batmanin her hangi bi zeka pırıltısını gören oldumu? adamın beynini 2.bir insan yapmışlar..Fox.

     ya herkesin düşüncesine saygım var ve beni ilgilendirmez. ben sadece savunduklarımı söylüyorum ve “Batman” başlığı altına konulmuş yanlış şeyleri dile getiriyorum, youtube da bi kanal var hero kapıştırıyorlar, oradaki batman bile daha iyi.. hatta en son çıkan izlemişsinizdir batman vs darth vader.. yemin ediyorum oradaki batman daha çok batman yani..

     • zevkler ve renkler tartışılmaz ben seviyorum bence filmin her şeyi yerinde gerçeğe uyarladıkları için bazı şeyler olmuyor

 10. Tutku Tuzlu Reply

  Ya Batman’in çizgi romanını okuyanlar bilir Batman’in çizgi romanı aksiyon sahneleriyle dolu değildir. Dövüşler genelde ya Begins’deki liman sahnesindeki gibi (Batman’in görünmeden adamları indirdiği) olur, ya da ikinci filmdeki inşaat sahnesindeki gibi (Planlı programlı şekilde bolca ekipman kullanarak) olur. Yorumlardaki Bane’le yumruk yumruğa eleştirilerine kısmen katılıyorum. Sadece üçüncü filmi kastetmişse yorumu anlarım ama ilk iki filmin Batman’in dövüş stilini çok güzel yansıttığını düşünüyorum. Eğer ondan farklı bir kareografiden bahsediyorsak başarısız bir Batman uyarlamasıyla karşılaşma olasılığımız giderek artıyor.

  Bunu hallettiysek diğer konuda, J.H.’nin Snyder eleştirilerine kesinlikle katılıyorum. Görsel olarak kusursuza yakın ama içerik olarak, hikaye anlatımı olarak tümüyle yetersiz işlere imza atıyor. Hele bir de elinde kaynağı sabit olmayan bir iş varsa (Man of Steel’i kastediyorum) etkileyici görsellik yakalamak uğruna karakteri, senaryoyu, bütünlüğü heba etmekten çekinmemesi de cabası. Böyle açıklamalar da hala dersini almadığını, aynı düz mantıkla devam ettiğini gösteriyor. Şu filmle ilgili okuduğum her haber tadımı kaçırıyor. Hele böylesi büyük bir potansiyel varken, hem sinemacılık, hem karakter hakları namında bu kadar avantaja sahipken, Warner Bros’un elindekileri böyle hunharsızca harcaması gerçek bir geek olarak beni çok üzüyor. Umarım yanılırım, umarım ortaya en azından ortalamanın üstünde bir iş çıkar.

 11. Benim dövüşten çok takıldığım nokta, Batman deli derecesinde paranoyak bir adam. Kendini tamamen Batman olmaya adamış bunun için hiçbir engel tanımamış birisi ama filmlerde bu özelliklerin yakınına bile yaklaşamıyor. Dövüş sahnesi ummamıştım hiçbir filmden, Batman ve Gotham dövüş sahnesiz de olabilir. Fakat Gotham’ın o karanlık havası ve Batman’in buradaki paranoyaklığı(her şeyi düşünmesi) olmazsa olmazlardandır. Nolan bunu yapamadı ne yazık ki, o yüzden de benim gibi Batman okuyan kişileri genellikle tatmin etmedi. Lakin filmler kendi içinde harikaydı, bunu kabul etmemek pek doğru değil.

 12. Bugra Cihan Reply

  Yanılıyorsun, Zack’in objektifi Nolan’dan daha iyi Nolan Belgesel tadında sundu. Bahsedilen film The Dark Knight üçlemesi sanıyorum, yeni film ile ilgili detay vermedi yada yanlış vurguladınız

 13. Polat Akbulut Reply

  Ya adam kesinlikle haklı dc diyorsun olgun ciddi konusu bakımından önde ama adam kesinlikle her zerresine kadar haklı nolan batman filmlerinde aksiyon yok çok kötü aksiyon sahneleri

 14. Raşit Kaya Reply

  Kahraman odaklı çizgiromanların doğasının vazgeçilmezidir dövüşler. Ve bir çizgiroman uyarlaması ne kadar iyi dövüş kareografisi verebiliyorsa o kadar efsane anılır. Spider-man 2 diyince aklınıza nasıl tren üstü kavga sahnesi geliyor, X-Men 2’de Nightcrawler’ın Beyaz Sarayı bastığı an geliyorsa, bu filmlerin ruhu o dövüşlerden geçiyor. Bu yüzden iyi yapmak zorundasın! Zack Synder ve ekibi bu işin uzmanları. Bence çizgiromanları bu işi iyi yapan adamlara emanet etmelisiniz. Öyle ki bu adam Watchmen’i çekti az vicdan yapın da o filme kötü deyin. Ayrıca içerik yoksunu filmler çektiğine zerre katılmıyorum. Watchmen’de bunu kanıtladı üstüne Sucker Punch’ı hala anlamayan zibilyon insan var, o filmdeki sembolik anlatıyı bir çok filmde görmedim. 300 zamanından beri çok yol kat etti bu adam ve Man of Steeldaki hataları da abartılacak şeyler değil. Bu projenin ne kadar önemsendiğinin farkında ve tamamen kontrol onda, müthiş bir iş çıkaracaktır. Bu yüzden yoruma kesinlikle katılıyorum ki çoğunlukta benle aynı görüştü, Zack’i ve sinemasını karalamayı bırakmanızı rica ediyorum sizden.

 15. Volkan Taşdelen Reply

  Abi Bişey diyim mi size ben? En güzeli bu siteyi kapatın siktir olun gidin. Bi bok anladığınız yok. ADAM HAKLI KARDEŞİM SONUNA KADAR HAKLI NOLAN SERİSİNDE BATMAN DEĞİLDİ O DÖVÜŞEN SANKİ. BUNU ANLAMAK BU KADAR MI ZOR LAN ? NE FANBOYMUŞSUNUZ AMK. HEPİNİZİ ÇARPSAK ADAM ÇIKMAZ LAN BU SİTEDEN NOLUR KAPATIN SİTEYİ.

 16. Sinan Bulsun Reply

  Zack’in filmi iyi olursa bu Geekyapar editörlerinin tepkilerini çok merak ediyorum..Acaba laflarının arkasında durup uçan kuşta bile kusur mu bulmaya çalışacaklar yoksa saf değiştirip bu makaleleri silecekler mi? 😀 Tamam hepimiz Nolan 3’lemesini seviyoruz,Her ne kadar DC Batman’ine benzemese de muhteşem bir seriydi ama kusursuz değildi…Kafanızda sanki 3 filmde kusursuzmuş bundan sonra başka yönetmenlerin yapacakları kötüymüş gibi bir ön yargınız var..Zack Snyder’ın eski işlerini beğenmiyor olabilirsiniz ancak daha fragmanı bile çıkmamış film bu kadar da gömülmez ki..Bence Grispo yüzde yüz haklı..Gölgeler Birliği’nin en iyi 2 öğrencisi birbirini birkaç yumruk ve tekmeyle mi yenmeliydi yani..Hani yıllarca alınan eğitim,birçok dövüş tekniği falan hepsi gitti,Batman ve Bane arasındaki kickbox maçına döndü iş..Ancak bu benim o 3 film hakkındaki düşüncemi değiştirir mi?Hayır,3’üde muhteşemdi..Bence sizde ön yargılarınızı bir kenara bırakıp iddialı gelen bu ekibin neler çıkarabileceğini hayal edip filmi bekleyin..

 17. Arkadaş, Nolan filmlerinde Batman’in özellikle dövüş teknikleri bakımından çok ön plana çıkarılmadığı konusunda haklı. Fakat şu da bir gerçek ki, Batman Begins’teki liman baskını gibi bir sekansı bugüne kadar hiçbir Batman filminde görmedim. Diğer filmlerde de Batman’in gölgeleri ve şaşırtmacayı ne kadar iyi kullanabildiğine vurgu yapan bu sekansa benzer şeyler bekledim Nolan’dan, ama gelmedi.

  Yine de Batman, Superman ya da Captain America gibi insanüstü dayanıklılığa sahip bir karakter değil. Nolan filmlerinde onun sadece fiziki özellikleri en üst düzeyde bir insan olduğu hep ön plandaydı. Batman v. Superman filminde gücü bitmeyen bir UFC dövüşçüsünü andıracaksa ve Man of Steel’in sonlarındaki gibi, “efektli dövüş” izlemekten yorulacaksak, bu koreograf arkadaşın yaptıklarının pek de bir önemi kalmıyor bence.

 18. Berkcan Zülfikar Reply

  Yorumları okurken aklıma bir bayan yazarın burada yazdığı alıntı bir makale vardı. Konusu Affleck’in başarılı bir Batman olmasıydı. O makalenin altındaki yorumlarda bu yazara vermiş veriştirmişlerdi. Ne bilgisizliği kalmıştı ne de salaklığı. Üstelik yazı kendisinin de değildi sadece alıntıyla yayınlamıştı.

  Aynı karalama kampanyasını burada da görür gibiyim. Nolan serisi öncelikle bize Batman’den ziyade Bruce Wayne’i anlatıyordu. Bunu bire bir algılamanıza da gerek yok, film tamamen duygusallığa yoğunlaşmış, psikolojik bir savaşı anlatıyordu bizlere. Aslen Batman düşmanlarıyla da (çoğunluğu) mental olarak savaşır. Zaten bunları hepimiz biliyoruz. Ancak takıldığımız nokta, Batman’in bu durumu kendi içinde yoğun olsa da JUSTICE LEAGUE olunca azalıyor. Bu noktada belirteyim, Batman TEK BAŞINA İLGİ ODAĞI DEĞİL bu filmde. Kısacası burada göreceğimiz Batman’i Nolan serisiyle kıyaslama yapmak yanlış geliyor bana.

  Nolan serisi bu kadar mentaliteye önem verince haliyle dövüş koreografileri gerçekten de zayıf kaldı. Açıkçası ben filmlerinde bir uçan tekme, iki takla felan görmek isterdim. Bunları her çizgi romanında görüyoruz ve seride de bu kadar ‘ninja olmaması’ çok garip bir durumdu. Snyder’ın bu konudaki bakış açısı zaten bu tarz filmler için elzem. Bu yüzden de bu arkadaşa katılıyorum; Nolan serisi dövüş koreografisi konusunda vasatın altındaydı.

  ‘E o zaman yaptığı planlamalar, liman sahnesi, inşaat sahnesi??’ derseniz; tek başına ve standart insan vücudu yapısı ile onlarca adamı Polat Alemdar tarzında haklamak mümkün müdür Nolan’ın gözünde? Man of Steel’de de benzer bir durum yaşamamış mıydık zaten? Planlama dediğiniz olay aklı başında her aksiyon filminde oluyor işte. Tabi Nolan’ın bu konuda hakkını veriyorum; Batman’e özgü planlamalar vardı elbette.

  BvsS filmine de gelecek olursak; bir kere Batman normal haliyle Superman’le kapışamaz. Zaten özel zırhının olacağını da biliyoruz. O zırhla gölgelerin içinden saldıracağını gerçekten de düşünmüyorsunuz herhalde. Bu kısım için, yapılan yorumlar görmezden gelinebilir o halde. Başka Batman sahnelerinde ise, muhtemelen karakterin yaşı ve fiziksel durumu dikkate alınarak gayet de güzel bir sahne olabilir. Eğer fotolar ve orjin hikayesi doğruysa, muhtemelen yine uçan tekmeler göremeyebiliriz. Ama Nolan serisindeki Batman’den daha hareketli yapacaklarını düşünüyorum.

  Son olarak, ben Snyder’ın görsellik için mantığı yok etmesine kısmen katılmakla birlikte, onun anlatmak istediğini açıkça sunamadığını düşünüyorum. Bunu Man of Steel’de ve SuckerPunch’ta net olarak görebiliriz. Ama dövüş koreografisi yapmaktan zevk alıyor, kartpostal gibi görüntü alıyor diye de DC’nin kurmak istediği yapının temelini de heba edecek anlamına da gelmiyor. Teaser gelsin, sonra bana laflarımı yedirebilirsiniz de…

 19. Evet Man of Steel’daki rezil dövüş sahneleri ve korkunç oyunculuk ve de vasat senaryosundan sonra Zack Snyder kesinlikle Batman vs Superman filmiyle bizleri coşturacak.

  • Suikastçi Reply

   Man of Steel’de rezil dövüş sahneleri ve korkunç oyunculuk mu? Michael Shannon seçilebilecek en iyi General Zod olmuş aynı zaman da Henry Cavil ise muhteşem bir Clark Kent/Kal-El seçimi olmuş. Senaryo da fena değildi herkes Lux Lethor ile başlar 50 sene Lux Lethor izlemekten gına geldi gari. Gezegeni anlatması ve kendi başlangıcı açısından iyi bir superman filmi olmuş. Ayrıca ben bu siteyi de anlamıyorum Michael Bay ile bir tutulmuş Zack ama şu da bir gerçektir Watchman muazzam bir filmdi, 300’de öyle. 1-2 berbat projesi olabilir lakin çizgi roman dünyasından bir haber olup filmlerle birkaç şey öğrenip artistlik taslamayın, özellikle sinema dünyasından bir habersiniz hiç bulaşmayın bu işe.

   • Ege Gediksiz Reply

    Man of Steel’de bildiğimiz üzere Clark Kent, hayatında ilk defa yaşayan bir canlıya vuruyordu General Zod’a vururken. Henry Cavil’i suçlayamam bu sahne için ama Zack denen o “yönetmen” öyle önemli bir sahnenin hakkını vermeyi geçtim, öyle anlamlı bir olayı vurgulayamadı bile.

   • Portakal Seven Panda Reply

    Canım Watchmen iyi bir filmdi neden biliyor musun ? Çünkü senaryo Alan Moore’undu, Snyder’in kattığı hiç özel bişey yok hatta filmi daha kötü yapacak şeyler bile yaptı. Man Of Steel’in dövüş sahneleri iğrençti çok yapmacıktı bilgisayar olduğunu anlıyordun. Ama cast çok kötü diyemem ama kötü Henry Cavill günümüzde Superman karakterini taşıyabilecek sayılı aktörlerden.
    Michael Shannon’a laf atan çarpılır ama onun dışında Lois Lane’i Amy Adams oynuyor mantıksız yani bir sürü kişi varken neden Amy Adams ?

    Seda biraz acımasız davranmış olabilir ama haksız değil. Man Of Steel çok kötü bi filmdi çünkü önem verdiği şey görsellikti oda başarısızdı.

 20. Nolanın batman üçlemesinin neden abartıldığı konusunu hiç anlayamadım,bu üçlemede batmani çrlerde yer alan batmane hakaret olarak görmüşümdür hep.tamam filme karanlık havada psikolojik yönü iyi ama ben filmlerde batmanin kendi alet adevatlarını kendisi yapmadığını gördüm,wayne şirketinden gidip alıp tadilat yaptı sadece bataranglarını bileylerken gördük,ayrıca 3 film boyunca doğru dürüst dedektiflik yaptığınıda görmedik. batcave olayını söylemem gerek yok o his bende uyanmadı hiç.1 film köken anlatımıyla ilgili olarak iyi bulmadım,2. filmi jokerin oyunculuğu kurdardı,3. film ise berbattı.

 21. Anıl Akkaya Reply

  saçmalamışsınız bu yazınızda.…

  Koskoca batman batman değil, sokak serserisi gibiydi. Adam buna dikkat çekmiş. Batmanın gerçek potansiyelini size ilk gösteren olcaz demiş. Siz kıçınızla yorumlayıp bişeyler yazmışsınız buraya.
  dc den kopuktu nolanın bat’i ayrıca.

  Filmler müthişti sürükleyiciydi ama batman batman değildi be arkadaşım.

  Köpek gibi kaslı ,güçlü, donanımlı dövüş tekniği bilen ,beynini boş yere taşımayan ve tecrübeli batman izleyeceğimiz için şanslı hissetmeniz lazım kendinizi.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.