Eğer internette süper kahraman filmlerinin tarihçeleriyle ilgili bir şeyler okuduysanız, muhtemelen 90’ların sonunda yaşanan Darren Aronofsky Batman flörtüne denk gelmişsinizdir. Requiem for a Dream, Pi, The Fountain gibi filmlerin usta yönetmeni Aronofsky, o dönem arasının iyi olduğu Warner Bros’a Batman için bir proje teklifiyle gitmişti. Burton/Schumacher serileri taze bitmiş, Nolan’ın karanlık yorumu henüz doğmamıştı. Proje yeşil ışık aldı, fakat uzun bir süre arafta takılı kaldıktan sonra stüdyo tarafından iptal edildi.

Görünen o ki, Aronofsky’nin 1999’da önerdiği bir takım şeyler Warner Bros binasını 15 yıl terk etmemiş. Zira yeni filmi mother!‘ın promosyonu için röportaj turnesinde olan Aronofsky, First Showing’e verdiği bir röportajda Martin Scorsese’nin yapımcılığını üstlenip yönetmenlik koltuğuna da Todd Phillips’i oturtacağı külliyattan kopuk Joker filminde kendi Batman teklifine yakın şeyler gördüğünü açıkladı. Aronofsky çok da intihal ithamı formatında yapmadı bu arada bunu, daha ziyade uzun vakit sonra sözüne gelinen insan kıvancı vardı ifadelerinde. Şöyle:

Batman Anne Baba Ölüm

Biliyor musun, en sonunda şu… Yani biz bence on beş yıl kadar ilerideydik. Çünkü şimdiki Joker filmiyle ilgili konuşma şekillerini duyuyorum, ve bu – bu tam olarak benim proje teklifimdi. Ben filmi Doğu Detroit’te ve Doğu New York’ta çekme taraftarıydım. Gotham falan inşa etmeyecektik. Batmobil içinde iki tane otobüs motoru olan bir Lincoln Continental olacaktı.”

Aronosfky bu projesini daha önce de anlatmıştı. Bruce Wayne’in ailesi öldürüldükten sonra Gotham’ın sert yeraltı dünyasına dirsek temasıyla, yetim büyüyeceği; neredeyse Rorschach vari bir karakter olarak tasvir edileceği ve bütün filmin -Aronofsky’nin tabiriyle- “Taxi Driver sertliği” ile bezeneceği bir hikayeydi Aronosfky’ninki, ancak projenin önüne “E bizim oyuncak satmamız lazım” engeli çıkmıştı. Yeni Joker filminin de buna yakın kelimelerle anlatıldığını duyuyoruz. O yüzden Aronofsky bir anlamda “E ben demiştim 15 sene önce lan” diye hayıflanmakta haklı yani. Ama anımsatmakta da fayda var ki, süper kahraman filmi izleyicisi bugünki kadar olgun da değildi o yıllarda.

Belki Joker projesi tutarsa, Aronofsky üstada geri dönerler, ne dersiniz? İster misiniz öyle bir şeyi?

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.