Üzerine bu sene çok konuştuk ve çok konuşmaya da devam edeceğiz zaten ama, bir kez daha keçeli kalemle üstünden geçmekte fayda var: Logan nevi şahsına münhasır yapısıyla çok konuşuldu bu sene. Hatasını görenler, sevaplarından ayrı tutamayanlar olduğu kadar; filmi iyisi kötüsüyle bir devrim niteliğinde bulanlar da çoktu. Eleştirmenlerin bazıları Hugh Jackman’ın karaktere vedasını türün sınırlarını aşan bir iş olarak değerlendirdi. Bazıları da bu kadar abartılmaması gerektiği kanaatindeydi.

Bu iki kamptan bağımsız bir durum var elbette: Fox‘un konuya bakış açısı. Filmin dağıtımcısı Fox, ilk günden beridir hem basın bültenlerinde, hem pazarlama kampanyalarında, hem de genel olarak filmin kamuoyu nezdinde damgalanması kapsamında Logan’ı standart bir süper kahraman filminden başka bir şey olarak anlattı. Pek çok basın mensubu yönetmenlere ve oyunculara “Oscar muhabbetleri dönüyor” diye başlayan sorular sordu ki, bu muhabbetleri de başlatan zaten Fox stüdyolarıydı.

LOGAN

Konunun oradan, bugünkü gelişmeye varacağı da belliydi. Şöyle oldu, Fox Akademi Ödülleri oyverenlerine, değerlendirmeleri adına Logan’ın özel seyirlik DVD’sini yolladı. Bu Amerika’da film stüdyoları için gayet olağan bir durum. Akademi Ödülleri, yani Oscar’lar sadece belirli bir zümrenin oylarıyla seçiliyor, o zümreye dahil olmak için de sinema sektöründe olmak lazım. Bu zümreye mensup kişilere de her sene büyük stüdyolar, oylama zamanı geldiğinde akıllarında olması gerektiğine inandıkları filmlerin özel gösterim DVD’lerini yolluyorlar. Bunu yoz bir şey olarak görmeyin, daha ziyade bir lobi faaliyeti bu. Çok olağan, ve hemen hemen herkes yapıyor.

Burada acayip olan şey ise, Logan‘ın bu DVD’si 2017 Oscar sezonunun üyelere ulaşan ilk DVD’si. Yani Fox resmen Logan’ı Akademi üyeleriyle yollayarak, Oscar sezonunun açılışını yapmış oldu. Bundan sonraki altı ay boyunca Oscar arzulayan filmler çatır çatır lobi faaliyetlerini arttıracaklar. Doğru dergilerde yazılar, makaleler, doğru yere ulaşan gösterim DVD’leri, özel seanslar… Peki bütün bunların arasında Logan’ın şansı ne? Dürüst olmak gerekirse film olarak aday olma ihtimali biraz düşük. The Dark Knight’ın kıramadığı önyargı Logan için de çetin ceviz olabilir. Ancak Hugh Jackman ve Patrick Stewart için birer oyunculuk adaylığı kesinlikle hayal değil.

Siz ne düşünüyorsunuz?

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.