Amerikalı prodüktör Harvey Weinstein‘le ilgili haberleri muhtemelen pek çoğunuz, geçtiğimiz sonbahar ayları güncel gelişmelerle sallanırken takip etmişsinizdir. Etmemiş olanlarınız şuradaki derlememizi okuyabilirler. İyice üşenenleriniz ise şunu bilseler, işbu yazının geri kalanında rahat edeceklerdir: Harvey Weinstein yıllarca mevki ve rol karşılığında aktris ya da aktris olmayı isteyen kadınlardan seks talep etti; an itibariyle tecavüz suçlamalarıyla karşı karşıya.

Bütün bunların ortaya çıkması, Hollywood’da devasa bir sarsılmaya sebep oldu. Pek çok benzeri hikayeye bulaşmış insan bir bir ifşa edildi, ifşa edilenlerin pek çoğunun kariyerleri tükendi. Bu konuyla ilgili sayısız yazı yazıldı, araştırma yapıldı, akademisyenler ve medya mensupları bunun sosyolojik taraflarını dibine kadar incelediler. Elbet günü gelecek, biri konuyu sapı sapına ele alan bir film uyarlamasını da çekecek. Ancak o gün gelene kadar, bizi oyalaması için Brian de Palma‘nın eline bakacağız.

Brian de Palma

Bu da bakması hiç fena bir el değil. Le Parisien‘e konuşan ünlü yönetmen, an itibariyle “Harvey Weinstein-vari” bir film prodüktörünü konu alan bir korku filminin hazırlıklarında olduğunu duyurdu. Aynen öyle, korku diyoruz. Elbette doğaüstü unsurlar olacağını sanmıyoruz, bu Weinstein-vari karaterin arkasından Şeytan çıkmayacak. De Palma muhtemelen daha ziyade psikolojik bir korku filmi çekmek istiyor. İlham noktasını düşününce de insanın aklına bir çeşit mütecaviz – mağdur ilişkisi geliyor.

Çünkü bu ilişki zaten empatiyi tam kuramadığımız yer aslında. Bütün bu Weinstein hikayesi içinde az buçuk kalbi olan herkes zaten “Beni duşta izlersen, bu rol senin” cümlesinin ne kadar iğrenç olduğunu anlayabiliyor. Anlaşılması gerçekten zor olan, Weinstein gibi etrafındakileri suistimal eden biriyle, örneğin, tecavüzün ardından görüşmeye devam eden Asia Argento‘nun ilişkisi. İnsan psikolojisinin çatallı noktasının, orada incelenmesi gerekiyor. Mütecavizin uyguladığı tahribatın, tam olarak nereyi kırdığı; bu kırdığı yerin beyinde “Görüşmeye devam edebiliriz” düşüncesini nasıl yarattığı, o kırıkla bu düşünce arasında yaşanan korku, sıkıntı, kaygı… Gerçekten ilginç olan bu. Anlatılmaya değer olan şey de bu.

De Palma da gerçekten özgeçmişiyle, böylesi bir hikayeyi anlatmaya en makul adam. Peki siz ne diyorsunuz geekler? Böyle bir film gelse, ne düşünürsünüz? Yorumlara yazın!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.