Evet evet hayal kırıklığının sesini buradan duyabiliyorum. GDC’de Valve’ın yapacağı sunumla ilgili beklentiler tavan yapmıştı hâliyle. Önce arada bir Valve çalışanının katılım göstereceği konferans 3 Mart’ta saat 3’te olunca ziiller yanmaya başladı; sonra bu konferansın alakasız olduğu öğrenilince ümitler Gabe Newell’ın konuşmasına kaldı. Bir Half-Life 3 çıkar mıydı buradan? Eh, çıkmadı işte. Half-Life 3 beklentilerimiz başka bahara kaldı; ama bu demek değil ki Valve eli boş döndürdü bizi GDC’den. Hayır. Yine birkaç bomba patlattılar.

Dürüst olmak gerekirse Steam Link ve Source Engine 2 dışında şeylerden de söz ettiler, fakat bizim ilgimizi daha ziyade bu ikisi çektiğinden, onları ön plana taşıyalım dedik. Dilerseniz lafa Steam Link’ten başlayalım. Nedir bu Link? Dışarıdan bakınca bir harici HDD’den fazlasıymış gibi gözükmüyor. Fakat ufak tefek boyuna bakmayın, kendisi -bir anlamda- resmi desteklenen ilk Steam Machine. Özünde bir mikro-PC olan Steam Link, yerel bir ağ üzerinden Steam çalıştıran makinenizin görüntüsünü dilediğiniz başka bir alana aktaracak.

100807_tf2_01

“E ben bunu dizüstü bilgisayarımla da yapabiliyordum?” sorularının önüne geçmek için de efsane fiyat kırmış Valve. Steam Link’i sadece 50 dolara satın alabileceksiniz. Dürüst olmak gerekirse bundan bir kuruş yüksek olsa dizüstü bilgisayarla yapılabilen bir şey için satın alınmasına gerek kalmazdı; ama şimdi 50 dolar verip, sadece Steam oyunlarını stream etmeye adanmış bir alet kazanmak makul bir anlaşma gibi duruyor. Eğer dilerseniz bunun üzerine bir 50 dolar daha çıkıp yanında bir Steam Controller da alabiliyorsunuz üstelik.

Peki Source Engine 2 nedir? İşte o belki de Half-Life 3’e en yaklaştığımız an. Vakti zamanında sızdırılan bilgilerde Valve’ın hem HL3 hem de Source 2 üzerinde çalıştığı söyleniyordu. HL3’ü resmen duymadık hâlâ, ama en azından elimizde Source 2 var. Teknik spesifikasyonlarını işi bilenler (biz de dahil) bilmeyenlere zaten aktarırlar, bizim ilgimizi çeken kısımları ise şu. Öncelikle, Source 2 içerik üreticileri için tamamen ücretsiz olacak. Ana amaçlarından biri ise oyun geliştirme sürecini demokratize etmek. “Amatörlerin” bu motoru kullanıp oyunların geliştirme sürecine dahil olmalarını kolaylaştırmak istediğini belirtmiş Valve. Bizim kabaca anladığımız, Early Access konseptinin motora yedirilmiş olacağı. Her halükarda, şu raddeye gelmişken Valve’ı sorgulayacak değiliz. Bir bildikleri vardır diyoruz. Siz?

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

1 Comment

  1. Nazmi Mert Uysal Reply

    Valve istendiği kadar eleştirilsin ne yaparsa yapsın en iyisini yapıyor tabi gordon freemanı bidaha görmeye ömrüm yetermi bilmem

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.