En, en, en baştan direkt videoyu verelim. Starz’da yayınlanacak American Gods’ın açılış jeneriği yayınlandı geçtiğimiz gün YouTube üzerinden. Biz Bleeding Cool’da gördük. Ama internetin her yerinde bulunması gayet mümkün. Dizi 30 Nisan‘da yayın hayatına, bu jenerikle başlayacak. Aşağıya videoyu koyuyoruz, izledikten sonra az buçuk muhabbet etmek isteyenlerle de video sonrasında devam edeceğiz. Okey midir? Şöyle:

https://youtu.be/G4g8rUezsig

American Gods, bildiğiniz gibi Neil Gaiman‘ın aynı adlı romanından uyarlanan bir TV dizisi. Gaiman’ın kimilerine göre –mesela bu satırların yazarı, meraba!– en iyi işi olan American Gods, ülkemizde de Amerikan Tanrıları adında yayınlanmıştı. Temelinde bir noktada metaforik ya da fiziksel olarak uhrevi / ilahi özellikler atfedilmiş tüm figürlerin gerçek olduğu bir evrende geçen hikaye, Gölge isimli bir karakterin kendini istemeden de olsa yeni ilahlarla, eski ilahlar arasındaki savaşta buluşunu konu ediyordu.

American Gods bir kitap olarak ne Gaiman’ın bibliyografisine ne de minvali eserlere benzeyen bir iş değil. Esasen hem tonlama, hem de tema olarak en yakın durduğu şey Preacher. Ancak Preacher’ın aksine üzerine kurulduğu mitoloji spesifik olarak Hıristiyan dinine ait değil. American Gods’da Slav tanrılarıyla da, Viking tanrılarıyla da, Antik Mısır tanrılarıyla da tanışıyor, kaynaşıyorsunuz.

Dizi bunları ne derece yüksek bir cüretle aktaracak? Bilemiyoruz. Arkasında kaliteli bir isim, Bryan Fuller olduğu için itimadımız yüksek. Genel olarak oyuncu kadrosu da pek minnoş. Başı Mr. Wednesday rolüyle Ian McShane çekiyor. Gölge olarak Ricky Whittle var. Emily Browning, Crispin Glover ve Pablo Schreiber da diğer oyuncular. Tutar mı, olur mu? 30 Nisan’da göreceğiz. Şimdilik bir çıt temkinli merakımız var. Bakalım!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.