Marvel neredeyse aylardır hepimizin aklında olan, bir şekilde teorize etmekte olduğu şeyin bugün resmen adını koydu. Hatırlayacaksınız, sizlerle Deadpool’un öldürüleceği haberini konuşurken şu ifadeleri kullanmıştık:

“Bizce Marvel Secret Wars sonrasında bu kişilere yeni bir kapı açmak, hem de Marvel evrenini MCU’ya daha yakın bir hâle getirmek için her şeye reset atacak. Son bir yılda aldıkları radikal kararların sebebi de bence bu. Wolverine‘in ölümü, Steve Rogers‘ın yaşlanması ve yerini Falcon’a bırakması, Thor‘un titrini kaybetmesi ve Deadpool‘un vefatı bence bu Secret Wars event’i öncesi yazarlara “zaten reset atacağız, ne istiyorsanız yapın” denmesiyle ortaya çıkan şeyler. Bana soracak olursanız bu Mayıs ayında Secret Wars ile tüm dengeler değişecek, event Aralık’ta bittikten sonra 2016’ya bambaşka bir Marvel evreniyle giriş yapacağız…”

Resmi Geekyapar tahmin makinesi yine bizim yüzümüzü kara çıkartmadı, durum aşağı yukarı aynen bu. Tabii ki Thor, Deadpool, Cap gibi karakterlerin yeni durumları ne olacak onunla ilgili bir bilgi henüz gelmedi; fakat Marvel Comics’in baş editörü Axel Alonso ve kıdemli başkan yardımcısı Tom Breevort, New York’ta düzenledikleri özel Secret Wars Live lansmanında resmi duyuruyu yaptılar: Marvel evreni bildiğimiz haliyle sona erecek ve Secret Wars’tan sonra yerini “All-New” Marvel evrenine bırakacak.

Bu “All-New” resmi bir tabir mi bilmiyoruz, fakat olay gayet gerçek ve gayet de doğru. Artık spekülasyon vakti geçti. Avengers #44 ve New Avengers #33 ile başlayacak olaylar zinciri Secret Wars #1’e akacak. Burada hem Marvel-616 evreninden, hem de Ultimate Marvel evreninden karakterler evreni kurtarmaya çalışacaklar. Fakat yeterli olmayacak ve elde kalan tek şey Battleworld olacak. Aylar önce gördüğümüz o X-Men ’92, Civil War, Planet Hulk, Future Past gibi -anımamıyorsanız şuradan bakabilirsiniz- teaser’lar vardı ya? Onlar Battleworld’deki farklı savaş alanları ve yeni Marvel evreninin oluşmasında da kilit role sahip olacaklar.

Secret Wars Aralık 2015’te bitecek, yani muhtemelen bu yeni Marvel evreni 2016’da start alacak. Biz hâlâ tahminimizin arkasındayız, muhtemelen bu yeni Marvel evreni, MCU’ya daha yakın bir çizgide olacak. Her halükarda, hiçbir şey olmasa bile MCU’dan Marvel’ı tanıyanlar için girişi kolaylaştırmaya çalışacağı kesin.

Siz ne diyorsunuz? Yorumlarınız nedir?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

8 Comments

 1. Ilkercan Karakuyulu Reply

  Bu yazı fazlaca geek’çe olmuş. Geek’im yetmedi anlamaya 😀

 2. Eren Özdemir Reply

  Gereksiz olur diye düşünüyorum.Şimdi sağda solda çizgiromanları bilmeyerek MCU’ya göre (Mesela en güçlü kahramanı Hulk sanmak) kafalarından atanlar haklı atmış olacak.Secret Wars eski hali zaten çok iyiydi yeni çizimlerle yeni hikaye ile birleştirilince daha iyi de olabilir Örümcek Adam’ın siyah kostümünü alışını da görmek isteriz,Beyonder’ı isteriz(illa ki olacak) ve yeni şeyler katmaya bu kadar heveslilerse Galactus’u falan da biyerlerden sokabilirler diye düşünüyorum

 3. Bersan Şahin Reply

  Tam bir reboot değil de her evrenden bir parça alıp devasa bir evren kurulacak gibi geldi. Geçmiş hala durabilir…

 4. Bersan Şahin Reply

  Avenger şişince Avengers Disassembled’da, Mutantlar şişince House of M’de ne yaptılarsa şimdi de şişen evrenlere çeki düzen geliyor galiba.

 5. S.H.I.E.L.D Reply

  Benim en çok merak ettiğim reboot olayından sonra origin hikayelerin anlatılıp anlatılmayacağı. Ben anlatılması taraftarıyım ama origin hikayelere ne kadar sadık kalınacak acaba? Secret Wars’dan sonra tekrar origin hikayeleri anlatmayı düşünüyorlar mı yoksa bu event sonrasında hayatta kalanlar yeni evrende yaşamlarına devam mı edecekler? Şahsen ben origin hikayelerin çok da değiştirilmemesi gerektiğini düşünüyorum.Karakterler üzerinde çok radikal değişiklikler yapılmamalı. Yani Cap yine Rogers olmalı, Thor cinsiyet değiştirmemeli eski erkek thor olmalı. Marvel NOW! ile yapılan değişiklikler geri alınmalı yani. Reboot karşıtlarının özellikle en çok endişe ettiği şey bir çok yan karakter asıl kahramanlarımıza zamanla katıldığı için hikayeler baştan anlatılırsa bu yan karakterlerin kaybolabileceğiydi. Ancak ben buna katılmıyorum. Örneğin Cap’in İkinci Dünya Savaşı’nda yaratılıp mücadele edişi ve daha sonra buzda bulunup günümüze getirilişi çok kısa bir zamanda bir yıl içerisinde 10-15 sayıyla bile anlatılabilir. Bence de MCU’ya yaklaştırılmalı comic evreni. MCU’da origin hikayeler çok iyi bir şekilde anlatıldı. Cap için First Avenger’daki gibi bir hikaye örgüsü oluşturulabilir. Ayrıca Iron Man’in de MCU’da origin hikayesi değiştirildi ve başarılı bir değişiklikti bu. Yani comic evrenini MCU’ya yaklaştırmak origin hikayelerin tekrar anlatılmasını da kolaylaştıracaktır. MCU’daki gibi değişiklikler uygulanabilir origin hikayeler anlatılırken.

 6. Açıkçası benim, şahsen uzun zamandır istediğim bir şey. Evet, Marvel’a yakın bir zamanda (iki yıl önce) başlamış birisiyim; ama bunu orada burada duyduğum event’leri ve denk gelen origin hikayelerini okuyarak yapıyorum. Öyle ki Marvel Now’a yeni başladığımı bile söyleyebilirim. Yavaş yavaş Marvel evreninin daha derinlerine iniyorum; ama aklımda çözülmeye başlayan tüm mevcut kronolojiye karşın yine de bir reset gerektirecek kadar uzatılmış, büyütülmüş ve karmaşıklaştırılmış olduğunu düşünüyorum.

  Yeni nesil okurlara da iyi bir referans olacaktır.

  DC yaptı. Kötü mü oldu? Bence hayır. DC New 52 sayesinde yeni serileri de eskileri de okur olduk. 🙂

 7. Haberde birkaç mühim eksiklik söz konusu. Öncelikle bu söz konusu “All-New” Marvel evreninin nasıl bir yapıda olacağı söylenmemiş. Bu evren, “ana” Marvel evreni olarak nitelendirdiğimiz Earth-616 ile Ultimate evreninin birleşimi olacak. Yani Secret Wars event’inin ardından Battleworld düzeni bozulabilir, o konuda bir açıklama yok; fakat orada gördüğümüz birleşik birleşik 616 ile Ultimate evrenleri bundan sonra Marvel yayınlarının merkez konumu olacaklar. Ultimate evrenine ilişkin yayımlanan “The End” başlıklı posterin ardından Marvel’ın her şeye rağmen başta Miles Morales olmak üzere tüm bu yaratımları harcamak istemeyeceğini tahmin edebiliyorduk fakat bu oldukça ilginç bir yöntem oldu doğrusunu söylemek gerekirse. Umarım adamakıllı bir biçimde kotarırlar.

  Ayrıca, ufukta reboot görünmüyor arkadaşlar. Konferansta Alonso ile Breevort’a bu iki evrenin birleşiminin Marvel adına bir reboot anlamına gelip gelmediği soruldu. Alonso da hafiften DC’ye dokundurarak “ben Marvel tarihini yeniden yapılandırılması gereken bir şey olarak görmüyorum” şeklinde yanıtladı.

 8. Gerçi sinemaya bağlı kalıyoruz demişlerdi ama ben pek inanmıyorum. Yine filmler, çizgiromanları yonetirse kötü olur. İnsanlar MCU’ya benzer şeyler okumak istiyorlarsa Ultimate gibi bi cep evren yaratirdin onu da mcu benzeri yapardın, dokunmazdin çizgiromanlara. Ne diyeyim, aynı hataya DC düşmez umarım.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.