Liste fikrinin aklımıza nereden geldiğini söylemeye gerek yok herhalde. Yakın zamanda piyasaya çıkan ve etrafındaki teknik problemleri bir kenara bıraktığımızda -ki bırakalım allasen, araba incelemiyoruz- gerçekten WoW’un en iyi ek paketi olduğuna inandığımız Warlords of Draenor’un çıkış günü problemleri bizi böyle bir listeye itti. Oyun ilk gecesi haricinde neredeyse tamamen oynanmaz bir hâlde. Sunucular çöküyor, Garrison’ınızda mahsur kalıyorsunuz, lag hayvani vaziyetlerde… Buna çözüm olarak sunucu kapasitesini düşüren Blizzard sağ olsun, bir de üstüne 3000, 4000 kişilik sıralar mevcut sunucuya girişlerde.

Hazır WoW’a giremiyor, giremediğimiz için de baya sövüp sayıyorken video oyunları tarihinin böylesine pespaye edilmiş diğer çıkış günü facialarına bir göz gezdirelim dedik. Oyun stüdyolarının bir türlü çözemediği sunucu meselelerini tekrar hatırlayalım. Buyurun!

 

Battlefield 4

Battlefield 4

Listemize en yakın zamanda olan faciayla başlıyoruz: Battlefield 4. Geçen senenin en merakla beklenen oyunlarından biriyseniz, arkanızda dünyanın en büyük iki oyun firmasından biri varsa ve yapımcınız 12 senedir aynı türde, büyüklükte ve online kapasitede oyunlar yapıyorsa hiçbir şey değilse teknik kısmının oturmuş olması beklenir. BF4 için durum bundan alabildiğine uzaktı. Piyasaya çıktığı ilk an o kadar berbat bir hâldeydi ki, EA Games’e oyunun vaat edildiği gibi olmadığı öne sürülerek dava açıldı tüketiciler tarafından. Sonuç? DICE her şeyi bırakıp BF 4’ü yamamaya çalıştı, EA’in hisseleri ciddi anlamda düştü ve Battlefield serisinin namı yerlerde gezmeye başladı.

 

Diablo III

Diablo III

Blizzard! Yine Blizzard! İnanılmaz bir şekilde sunucu kapasitesi meselesini çözemeyen bir firma Blizzard. Ellerinde dünyanın en popüler MMO’su var, ve Diablo III çıktığında o MMO’ya tamı tamına üç ek paket çıkartmışlardı. Ama yine de Diablo III’ü çözemediler. Buradaki en büyük günahkar, oyunu tek kişilik de oynasanız, çok kişilik de oynasanız mecburen online olmanızı gerektiren DRM sistemiydi. Sunucular bu kadar fazla kişiyi kaldıramadı ve ortaya oyun tarihinin en meşhur hata kodlarından biri, Error 37 ve oyun dünyasının en meşhur karakterlerinden biri, Francis çıktı.

 

Final Fantasy XIV

Final Fantasy XIV

Yukarıda verdiğimiz iki örnek, çıkış günü facialarının iki tarafını oluşturdu: Bug’larla dolu bir çıkış günü ve sunucu sıkıntıları. Final Fantasy XIV ise bambaşka bir şeydi. Final Fantasy XIV’ün bir çıkış günü faciası olmasına sebebiyet veren şey, oyunun bitmemiş olmasıydı. Daha doğrusu şöyle diyelim, eğer bitmiş hâli buysa, Square Enix’in açıklayacak çok şeyi vardı. Her MMO’nun ilk gününü yakan problemler bir yana, oyun gerçekten de tasarım olarak korkunç bir vaziyetteydi. Bir aya kalmadan Square bohçaları toparladı, “biz bunu baştan yapıyoruz” dedi ve sunucuları kapattı. Çıkış günü faciası dediğin böyle olur!

 

GTA Online

GTA Online

Benim bir teorim var. GTA Online, GTA V’in çok merakla beklenen çevrimiçi ekürisiydi. GTA IV sağ olsun, multiplayer GTA konusunda ağzımıza bir parmak bal çalınmıştı ve biz daha fazlasını istiyorduk. Anlatılanlar da ilgimizi delicesine çekiyordu; arkadaşlarınızla beraber yapabileceğiniz soygunlar, özelleştirme olanakları, yarışlar, görevler… Bunların hepsi kağıt üzerinde mükemmeldi, fakat Rockstar ilk günden GTA Online’ı öyle yüzüne gözüne bulaştırdı ki pek çok kişi oyunu o ilk facia haftadan sonra bir daha oynamadı. Sadece bug’lar ve sunucu sıkıntıları olsa yine iyi, ki onlar bolca vardı. Açık ara en acıklısı, oyunu oynamayı başarmış olanların, bir sonraki seansta karşılaştıkları tabloydu: Çoğu kişinin emek verdiği, level aldığı, zengin ettiği karakterler sunucu hataları sonucu silinmişlerdi!

1 2
Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

1 Comment

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.