YouTube_Logo

Youtube, dünyanın en büyük video paylaşımı yapılan ve daha çok uzun seneler böyle olacak gibi gözüken sitedir. Bu sitede neredeyse her konudan video içeriğine ulaşabildiğiniz gibi neredeyse her türde video paylaşımı da yapabiliyorsunuz. Hal böyle olunca oyun tutkunlarının Youtube kanalları oluşturmaması herhalde beklenilecek bir şey değildi. Hatta öyle gelişti ve yayıldı ki ülkemizde de yüzlerce oyun kanalı oluştu. Bende tabii bu kanallardan birinin sahibi olarak sizinde merak ettiğiniz bir kaç şeyi size anlatmak istedim.

Bilmeniz gerekiyor ki oyunlardan video çekmek sanıldığı gibi yalnızca bir kaç program yardımı ile yapılan kolay bir iş değildir. Bu işe başlamadan önce gerekli ekipmanları ve programları edinmeniz ve ayrıntılı bir şekilde öğrenmeniz gerekiyor. Kendi kullandığım programları söylemem gerekirse bunları yazımın son kısmında sizlerle paylaşacağım.

1. Ses Kaydı Kalitesi

Öncelikle işe iyi bir ses kayıt cihazı almak ile başlamanız gerekir çünkü çekeceğiniz videoları yorumlarken sesinizin cızırtısız ve temiz olması çok önemlidir. Eğer ben amatör olarak yalnızca video yorumlama yapacağım çok profesyonel bir şey olsun istemiyorum diyorsanız kaliteli bir mikrofona sahip bir kulaklık işinizi görecektir. Kayıt cihazınız da hazır olduğuna göre sıra geldi oyun seçiminde.

2. Sevdiğin Oyunu Seçmek

Oyun seçiminde en önemli şey sanırım sevdiğiniz bir oyun üzerinde video çekmektir. Bunun nedeni sevmediğiniz ve yalnızca popüler olduğu için video çekip yorumlayacağınız bir oyun olacak ise bu size oyun esnasında zevk vermeyeceği için çektiğiniz videonuz sıkıcı olacak ve haliyle izlenilmeyecek. Kendinize uygun oyunu seçtiğinize emin olduğunuz göre sıra son aşama olan tarz belirlemedir.

3. Her Zaman Samimiyet

Özgün olmak, kendini yansıtmak bu işte çok fazla önemlidir. Bir oyunu yorumlarken kişiliğiniz nasıl ise o şekilde bu işi yapmanız gerekir. Kendimden örnek verecek olursam ben normal hayatımda da sık gülen ve güldüren bir insanımdır yorumlama yaparken her zaman içten davranır ve nasılsam öyle konuşurum. Her zaman içinizden nasıl geliyorsa öyle haraket edip yorumlamınızıda içinizde nasıl geliyorsa öyle yaptığınız takdirde insanlar sizin içtenliğini görüp sizi daha çok sevecektir. Kanal adınızdan tutun da kanal fotoğrafınıza kadar her şeyinizi kendi hayal gücünüz ile tasarlamalı ve kendi fikirleriniz ile bu işe başlamalısınız.

Evet, video çekmenin temel noktaları bana göre bunlar oluyor sevgili dostlar. Bu şekilde kendi tarzını yakalayıp kendi işini yapan herkes video çekmekte başarılı olup iyi bir kanala sahip olabilir. Şimdiden çalışmalara başlayın kolay gele…

Benim Kullandığım Programlar:

  • Photoshop
  • Fraps
  • AudaCity
  • Sony Vegas
  • Open Broadcaster Software

burak_oyunda_112

Author

Oyunları sevmekten öte oyunlara hasta bir insandır kendisi efem

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.