Dünya Kupası’na katılma hakkı, en son baktığımızda; sadece gerçek ülkelere verilen bir hak, ancak insan bazen bunun böyle olmamasını dilemeden edemiyor. Kurgu evrenlerden gelen uydurma uluslara da kontenjan açılsa, her sene o evrene gönül vermiş geek-sporculardan bir ekip oluşsa, yarışsalar falan… Fena mı? Mesela 2022 Katar Dünya Kupası’nda şöyle bir Belçika – Fas – Avustralya – Wakanda grubu görsek fena mı olur? Bakın Mark Yesilevsky ne kadar güzel formalarını çizmiş?

Wakanda İç Saha

E elbette işin makarasındayız, esas meramımız sizleri Amerika bazlı bir sanatçı olan Yesilevsky’nin harika forma dizaynlarıyla tanıştırmak. Futbol üzerine uzmanlaşmış bir tasarımcı olan Yesilevsky, kendi sitesindeWakanda’nın milli takımı olsa, Dünya Kupası forması nası olurdu?” diye sormuş ve iki forma tasarlamış. Birincisi yukarıda gördüğünüz, gri iç saha forması. Ülkenin kralı ve koruyucusu olan Black Panther‘ın kostümünden esinlenilmiş. E mantıklı. Bizim de ülkemizin lideri aynı zamanda atalarımızdan kalma folklorik süper güçlere sahip bir kahraman olsa, biz de formamızı onun kostümünden türetirdik.

Yesilevsky bir adet de deplasman forması tasarlamış. O da buyurun şu şekilde.

Wakanda Deplasman

Belirli bir mesafeden inanılmaz bir şekilde Belçika forması gibi durması, kırmızı ve altının Wakanda deyince aklımıza gelen renkler arasında bulunmaması, genel olarak da fazla Avrupai gözükmesi bu formayı beğenmemek için sebepler. Beğenmek için sebep ise açıklamasında. Yesilevsky bu deplasman formasını tasarlarken Dora Milaje‘nin kostümünden yararlanmış. Eh okey. Bağlantı oluşunca insan “eh okey” oluyor gerçekten, ama yani…

Niyet güzel, çalışma güzel ama; esas durum ne biliyor musunuz? Birinci forma, zaten “ulusumuzun sembolü kara panter” diye kurtarıyor. İkinci forma ise “Black Panther filminden kalan ikinci büyük dizayn unsuru nedir?” sorusundan yola çıkılarak tasarlanmış, halbuki “Gerçekten Wakanda ne forma giyerdi?” sorusuyla ilgisi olması daha iyi olurmuş. Çünkü nedir yani biz de Yeniçeri dizaynıyla mı çıkalım sahaya, İsviçre milli takımı da iyice şaklabana mı dönsün, Yunan milli takımının kramponlarına ponpon mu takalım?

Peki sizce nasıl bir şey olurdu Wakanda milli takımının forması? Eli dizayn tutan varsa, yapsın yollasın. Güzel bir şey çıkarsa yarın sitede!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.