Warcraft filmi geçtiğimiz Cuma ülkemizde –ve pek çok başka ülkede– vizyona girdi bildiğiniz gibi. Her filmde olduğu gibi, burada da gişe meselesi çok önemliydi; ancak, Warcraft için başka bir önemi vardı elbette. Zira bu, planlanan bir hanedanın ilk filmiydi. Film pek çok yerde “Warcraft: The Beginning” adıyla çıkmıştı zaten. Peki bunların ışığında, bir devam filmini meşru kılacak denli gişe yaptı mı? Şimdilik… bilemiyoruz. Çünkü Universal çok garip bir strateji güttü filmin vizyon sırasıyla ilgili.

Öncelikle eldeki rakamları söyleyelim: Film WoW’un da çok oyuncusu olduğu Rusya’da toplam 14.9 milyon dolar gişe elde etti, İtaly, Hollanda, İspanya, Brezilya gibi ülkelerde de 1 milyon dolara yakın gişe hasılatları elde edip bir numaradan açılış yaptı. An itibariyle Warcraft filminin küresel toplamı 69.1 milyon dolar. Fena bir rakam değil, ama zaten filmin ana odak noktası da bu ülkeler değil. Warcraft’ın devamının gelip gelmeyeceği, iki ülke tarafından belirlenecek: Çin ve Amerika.

Warcraft Fragman 18

Amerika zaten her zaman filmlerin en yüksek gişe yaptığı ülke olur, ancak, bu durum bu sefer değişebilir. Çin gerçekten de Warcraft için çok önemli bir pazar. Filmin yapımcısı Legendary Pictures zaten Çin’li bi şirkete ait bir süredir, yine Çin’li Tencent filme yatırım yaptı. Filmin başrollerinden Daniel Wu, Çin’de baya meşhur. E bir de herhalde bilmeyen yoktur, World of Warcraft Çin’de inanılmaz popüler bir oyun.  Dolayısıyla Universal –ve uzmanlar– Çin’de devasa bir gişe bekliyorlar filmden.

Amerika’da ise beklentiler biraz farklı. Kötü eleştiriler, Now You See Me 2, The Conjuring 2 ve TMNT 2 gibi daha “güvenli” betlerin olduğu bir hafta derken, filmin ilk haftasonunda 25 milyon gibi güdük bir açılış yapması bekleniyor. Bu normalde filmleri yakacak bir istatistik. Çünkü Amerikan şirketleri genelde, bir film uluslararası gişede yakıp geçse bile, yerel gişede çakılırsa filmi “başarısız” diye çizip atıyorlar John Carter örneğinde olduğu gibi. Fakat Warcraft için durum farklı. Dediğimiz gibi, bir kere Legendar Çin menşeli artık. Dolayısıyla, benim tahminim, Çin’den gelenlerle birlikte film 500 milyon dolar barajını aşarsa, Legendary / Universal ikinci film için düğmeye basacaktır. Bakalım!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.