Bu yazımızı aslen, “boks filmlerini bir toplayalım, izlemek isteyen varsa yelpaze olsun” diye yazmıştık. Anca 3 Haziran günü, tarihin gördüğü gelmiş geçmiş en büyük boksçu Muhammed Ali’yi kaybedince, tekrar yayınlayalım istedik. 1942’de Kentucky’de, Cassius Clay adıyla doğan, 1964’te 22 yaşında, dünya ağır siklet şampiyonluğunu kazandıktan sonra adını Muhammed Ali’ye değiştiren; inancıyla, kültürüyle, ırkını sahiplenmesiyle, Vietnam Savaşı’na katılmayı reddetmesiyle, hem Afro-Amerikan cemiyetinin hem de alt kültürün sembolü olan bu efsane adam, kariyeri boyunca 61 maça çıktı, 56’sını kazandı, toplam 37’sini de nakavtla sonlandırdı. Gerçekten de “En iyisiyim” deyip, bunu ispatlayabilen nadir insanlardandı. Onun anısına, şu filmler, bu akşam iyi gider bizce. Siz ne dersiniz?

Boksu sinemaya, daha da doğrusu dramaya bu kadar yatkın kılan şey nedir tam bilemiyorum. Ciddi anlamda hikayesi anlatılmaya müsait bir spor boks. Birebir olması, fiziksel güç kadar taktiksel bakış açısı da gerektirmesi, irade gücünün çok büyük bir öneme sahip olması ve elbette, etrafında kirli bir dünyanın dönüyor olması; bahisleriyle, şikeleriyle, şaibeleriyle… Bu yüzden, boks filmleri de her zaman ilgi çekici olurlar. İsterlerse biyografik olsunlar, isterlerse de boksu biraz arka plan giydirmesi olarak kullansınlar. Biz de fırsat bu fırsat diyelim dedik; eğer aranızdan akşama izleyecek film arayanınız varsa, şu 12 boks filmini önerelim istedik. Bir göz atın efendim, buyurun!

 

Ali

Ali

Yıl: 2001
Yönetmen: Michael Mann
Başrol: Will Smith, Jamie Foxx, Jon Voight
IMDb Puanı: 6.7
Süre: 2 saat 37 Dakika

 

Body and Soul

Body and Soul

Yıl: 1947
Yönetmen: Robert Rossen
Başrol: John Garfield, Lilli Palmer, Hazel Brooks
IMDb Puanı: 7.8
Süre: 1 Saat 44 Dakika

 

The Boxer (Boksör)

Boxer

Yıl: 1997
Yönetmen: Jim Sheridan
Başrol: Daniel Day-Lewis, Emily Watson, Brian Cox
IMDb Puanı: 7.1
Süre: 1 Saat 53 Dakika

 

Champion

Champion

Yıl: 1949
Yönetmen: Mark Robson
Başrol: Kirk Douglas, Arthur Kennedy, Marilyn Maxwell
IMDb Puanı: 7.5
Süre: 1 Saat 39 Dakika

 

Cinderella Man (Külkedisi Adam)

Cinderella Man

Yıl: 2005
Yönetmen: Ron Howard
Başrol: Russell Crowe, Reneé Zellweger, Craig Bierko
IMDb Puanı: 8.0
Süre: 2 Saat 24 Dakika

 

The Fighter (Dövüşçü)

Fighter

Yıl: 2010
Yönetmen: David O. Russell
Başrol: Mark Wahlberg, Christian Bale, Melissa Leo
IMDb Puanı: 7.9
Süre: 1 Saat 56 Dakika

1 2
Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.