İşin içinde Warhammer lisansı olunca, mevzubahis oyun da bir strateji oyunu olunca insan söyleyecek çok şeyi olur zannediyor. Fakat elimizdeki oyun, yani Warhammer Quest hakkında söyleyecek çok az şeyim var ve bu söyleyeceklerimin çoğu iyi şeyler değil.  Oyun Warhammer Quest isimli masaüstü oyunun iOS versiyonunun bilgisayara uyarlanmış hali. Yani bu oyun bir sıra tabanlı strateji oyunu. Buraya kadar sıkıntı yok. Ben bu oyunun masaüstü ya da iOS versiyonunu oynamadım. Masaüstüne iyi, iOS versiyonuna da fena değil diyorlar. Ben de bilgisayar versiyonuna berbat diyorum.

Beni tanıyanlar bilir, bir oyuna başlarsam ne kadar kötü olursa olsun bitirmeden rahat edemem; fakat buna rağmen Warhammer Quest’i bitiremedim. Çünkü her savaştan sonra en az 2 dakika boyunca yönettiğim karakterleri öteki odaya geçirmek için zaman harcamak, üst üste eklendiğinde tam anlamıyla ruh emici bir tecrübeydi. Evet, savaş bittikten sonra sıra sistemi devam ediyor yani karakterlerimi teker teker öteki odaya götürmek için en azından bir dakika harcamam gerekiyor.

Warhammer Quest 3

Şimdi bana şunu soracak olanlar vardır “Hasan 10 yaşında çocuk musun neden iki dakika sabredemiyorsun?“. Cevap çok basit, bu oyunun oyun kısmı zindanlarda geçiyor, yani bir odada dövüşüp adamlarımı öteki odaya götürmek zorundayım ve karakterlerimin hepsini teker teker öteki odaya sürüklemek yaz tatilinde devlet dairesine gidip evrak için sıra beklemekten beterdi. Oyuna bir saat otuz dakika vakit ayırdım, abartmıyorum bunun en az otuz dakikası savaşlardan sonra dövüşçüleri ön sıraya alıp, büyücümle okçumu da arkalarına yerleştirip uygun vaziyette öteki odaya sokmaya harcandı ve ben bu konuda cidden sinirliyim. Bu paragrafın kıssadan hissesi olan şeyi, yani oyun mekaniklerinin ince düşünülmüş olmamasını hallettiysek, ilerleyelim.

Yeni paragraf ve yeni bir problem. Oyun 24 lira. Bu arada durum oyunun ilk çıktığı gün daha da vahimdi çünkü oyun freemium satış modeline sahipti ve içerik satıyordu. Fakat takdir edersiniz ki freemium olmak için önce free olmanız gerekir. Oyunun çıktığı gün oyunu açıp içerik satıldığını görmek de aşırı rahatsız ediciydi. Oyuncular da haliyle patlayınca oyunun geliştiricisi Chilled Mouse oyun içi altın satışını durdurdu fakat içerik satışı hala devam ediyor. Oyunun bir de Deluxe versiyonunu koymuşlar üzerine, kendilerine “ulan bunları temel oyuna neden koymuyoruz?” gibi bir soruyu hiç sormadan.

Warhammer Quest 1

Dövüş sistemi inanılmaz basit, düşmana tıklıyorsun oyun zar atıyor eğer zarın iyi gelirse düşmana vuruyorsun. Geliştiriciler burada oyunun masaüstü köklerine sadık kalmaya çalışmış. Bence çok güzel bir niyet fakat niyet ve sonuç bazen birbirini tutmuyor. Baltanızı boyuna sallayıp hiç bir şeye vuramadığınız zamanlar olacak, sorun bende mi diye düşüneceksiniz. Hayır sorun sizde değil, sorun oyunun dövüş sisteminde. Dövüş sisteminin taktiksel yanı çok zayıf ve hantal ve düşmana vuramamış olmanızın sorumluluğu büyük bir çoğunlukla oyunun üzerinde. Bu arada yukarıda söylediğim gibi saldırıları oyunun attığı zar kontrol ediyor ama atılan zarı göremiyorsunuz. Bu da bonus dargınlık sebebi.

Peki kaç paragraf daha oyunu yereceksin diye düşünenler. O tatlı beyinlerinizi bu gereksiz soruyla yormayın zira yoruldum artık oyunun iyi kısımlarından bahsetme zamanı. Chilled Mouse oyuncularla sık sık iletişim halinde. Oyunculardan oyunla ilgili sorunları dinliyorlar ve çözüm sunmaya çalışıyorlar. Oyundaki görev metinleri, eşya tanımları efendime söyleyeyim zindana girince size verilen betimlemeler falan hoş, açıkcası ben beğendim. Neyse dediğim gibi Chilled Mouse oyunu oyuncuların isteklerine göre geliştirmeye ve tamir etmeye çalışıyor. Bu da oyun ileride vereceğiniz 24 liranın karşılığını verebileceği anlamına gelebilir. Gelebilir ama şu an gelmiyor.

Warhammer Quest 2

Kapanışı şunları söyleyerek yapayım. Eğer oyunun fiyatı 1 ve 5 lira arasında olsaydı yukarıda sadece bir paragraf olurdu orada da oyunun iyi kısımlarından bahsederdim. Fakat oyun 24 lira eğer oyunu kısmen adam akıllı oynamak istiyorsanız o fiyat 49 liraya fırlıyor. Yani özetle, Warhammer Quest PC’ye geçerken kendisine belirlediği fiyatı şu an hak etmiyor.

Author

Roguelike oynayıp hikaye anlatıyorum, genelde ikisi birlikte gidiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.