Merhabalar.

DndNext Türkiye blogunda yazılara epey süredir ara vermiştik. Geekyapar’daki ilk yazıda, beklenen sınıflardan warlock ile ilgili taze haberlerle başlangıç yapalım istedim.

Bilindiği gibi warlock, terim olarak uzun süredir fantastik edebiyat, bilgisayar oyunları vs. medyada biliniyor. Dnd`ye ise oynanabilir sınıf olarak 3. edition zamanında gelmişti. Bu sınıf, 3. editionda wizard`a göre çok daha esnek ve at-will büyülerle bezenmişti. Ayrıca, kötücül boyutdışılarla bağları olması zorunluluğu vardı.

4. editionda konsepti, eski sınıflardan az bilinen ama müthiş rp imkanları vere Binder`dan da etkilenerek genişledi ve sadece kötü boyutdışılar (iblis, şeytan vs.) değil feyler ve aberrationlarla da bağları kuruldu.

Next`te ise, playtestin ilk zamanlarında sorcererla birlikte 5 levellık bir warlock playtesti vardı. Tanıtılan pact ise charm/charisma bazlı büyülere dayalı bir fey lady`sine aitti. Esasında Next playtesti içindeki nadide charisma bazlı-sosyal etkileşim sınıfı olduğu için şahsen çok ilgimi çekmişti ancak oynanışı da bir o kadar karmaşıktı. (En azından Next ölçülerine göre)

Yakın zamanda, prestige class/sub-class mantığı üzerine olan yazılarda mage`in içine sub-class gömüleceği düşünülse de artık kendine özgü bir sınıf olacağı kesinleşti gibi. Yeni gelen habere göre, şu an için yine farklı pactlere izin vereceği (fey, aberrationlar gibi) ve üç farklı pact opsiyonu bulunacağı söyleniyor.

Blade pact, eski editionlardaki Hexblade sınıfı gibi yakın dövüş ve kendi silahını güçlendirme üzerine kurulu olacak.

Book pact, daha spellcasting ağırlıklı (tahminim rituellerle desteklenecek) olup seçtiğiniz efendiye göre farklı etkiler oluşturabilecek. Chaotic good olup, orman diyarı Arborea`da bulunan bir fey lorduna bağlı warlockla, lawful evil olup tamamen donmuş olan cehennem katı Cania`daki Mephisto`ya kendini adayan warlockun büyülerinin aynı olması zaten biraz garip kaçabilirdi. Yine de büyük ihtimalle temel yetenekleri benzer olacaktır.

Ayrıca chain pact isminde bir üçüncü opsiyon daha var ki bu da büyük ihtimalle seçilen efendiye göre değişen bir takım boyutdışıları çağıracak ve yanında savaştıracak bir türü olacak.

Kendi adıma, “karanlık/cool/artistik sınıf”ları çok sevmem. Daha doğrusu bu sınıflara olan seviyesiz ve bilgisayar oyunu mantığındaki “bööö en güçlü ben olacağım” yaklaşımından hoşlanmam. Güç elde etmek için bir iblise bağlanan ancak bunun kendinden götüreceklerinin de bilincinde olan bir warlock bana hep çekici gelmiştir. Ayrıca, boyutdışıların etkisini de daima olumlu bulurum. İster fey, ister demon/devil isterse isimsiz güçlü aberrationlar olsun bunların adamlarının da dünyada bulunması daima hikayeyi zenginleştirir.

Ayrıca en son çıkan Drizzt kitaplarında, bolca bulunan Asmodeus warlocklarını da unutmamak lazım. Faerun evrenindeki en popüler hikaye serisine warlockları bu kadar gömdükten sonra kullanmamak olmazdı doğrusu.

Not : Prestige class/sub-class konusunu da bilmeyenler için ileride açıklayacağım.

Author

Bık bık bık bık, bık bık : Bık - bık bık bık? Bık - bık bık... Bık - BIK!!! Bık - Bık, bık, bık, bık bık...

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.