World of Warcraft’ın beşinci ek paketi Warlords of Draenor ufukta göründü, hızla da yaklaşıyor. 10. senesini kutlayacak bir oyun için çok da tazeleyici değişikliklerle gelecek gibi gözüküyor. Hiçbir şey değilse, WoWPedia ve WoWWiki sayesinde genelgeçer bir bilgiye sahip olduğumuz; ama WarCraft I / WarCraft II ve WarCraft III / WoW ikilileri arasındaki uyumsuzluktan dolayı bir türlü kafamızda netleştiremediğimiz o “Dreanor” meselesi baştan çiziliyor.

Tabii ki farkındayız, ortada Grom’un Mannoroth’u kanını içtikten ve orklara hayatı cehennem ettikten sonra değil, önce öldürdüğü bir alternatif gerçeklik var. Baba oğul kol kola Demir Ordu’yu kurmuş, Azeroth’un bugününü tehdit ediyor. Ve Pandaria’ya kadar takriben dört ek pakettir bilfiil savaş içerisinde olduğumuz Infinite Dragonflight çıkıyor yine karşımıza. Yani mesele tamamen Draenor değil, biliyoruz. Ama yine de heyecanlıyız, zira Warcraft evrenin o tarihini derinlemesine deşmek için sabırsızlanıyoruz.

“Ne derinlemesine deşmesi, daha benim yüzeysel bilgim yok!” diyenlerdenseniz, meraklanmayın. Sizin için de böyle bir kılavuz hazırladık. Warlords of Draenor’da “dur, sen kimsin, senin olayın neydi, neyden neye değiştin?” diye hararetlenmeyin diye, huzurlarınızda Iron Horde’u oluşturan (bir adet de onlara karşı çıkan) ve Warlords’da hikayeleri değişecek 9 Ork klanının, bizim şimdilik bildiğimiz şekliyle var olan tarihçeleri.

 

The Iron Horde

1. Blackrock
Önemli Figürler: Blackhand the Destroyer, Orgrim Doomhammer, Rend Blackhand

Blackrock-clan

Horde dendiğinde akla ilk gelen klanlardan biriyle başlıyoruz. Pek çok WoW oyuncusunun ismini Burning Steppes ve Searing Gorge arasındaki dağdan bildiği bu klan, aslında WarCraft I ve WarCraft II’de anlatılan hikayenin merkezindeydi. Liderleri Blackhand the Destroyer ve onun sağ kolu Orgrim Doomhammer’ın öncülüğünde Azeroth’a yönelik saldırının başını çeken Blackrock klanı, önce Blackhand’in Orgrim tarafından öldürülmesi, sonra da Orgrim’in Lordaeron güçleri tarafından yakalanması sayesinde azalarak bitti. Bir ara Deathwing’in oğlu Nefarian’dan medet umdular, ama her siyah ejderha gibi Nefarian da kendisine hizmet edenleri bir çırpıda harcamaktan çekinmedi. Şimdilerde ciddi bir bölümü Orgrimmar Horde’una katılmış vaziyette, diğerleri ise Blackrock Mountain ve çevresinde münferit saldırılarına devam ediyor.

 

 

2. Bleeding Hollow
Önemli Figürler: Kilrogg Deadeye, Jorin Deadeye

Bleeding_Hollow_Clan

Üyelerinin icraatlerinden çok, şefinin namıyla bilinen bir klandır Bleeding Hollow. Dreanor üzerinde konuşlanmış en eski klanlardan biridir, fakat Kilrogg Deadeye’ın hükmünden önceki süre hakkında pek fazla bilgi yoktur. Arakkoa’larla ezeli bir düşmanlıkları vardır. Bu klanı korkutucu yapan şey, bilgeler ve savaşçıların gizemli bir ritüelin sonucunda ölüm şekillerini görmek adına kendi gözlerini çıkartmalarıdır. Nasıl öleceklerini bildikleri için, Bleeding Hollow savaşçıları fütursuz ve korkusuzca çarpışırlar. Khadgar portalı kapatmadan önce Azeroth’a kaçabilen üç klandan biri oldukları için ikinci savaş sonrası klanın büyük bir popülasyonu insanlar tarafından çalışma kamplarına alınmıştır. Thrall tarafından kurtarıldıktan sonra Orgrimmar Horde’una katılan klanın Draenor’da kalan kısmı çoğunlukla Nagrand’da yaşar.

 

3. Burning Blade
Önemli Figürler: Neeru Fireblade, Mankrik

Burning-blade-clan

 

Dedik ya, Bleeding Hollow’un üyelerinden çok liderinin namı yürür diye? Burning Blade de bunun tam tersidir. Burning Blade üyeleri kılıçla yaşar ve kılıçla ölürler. Gerçek hayattan örnek vermek gerekirse biraz Moğol imparatorluğuna benzer bir halleri vardır. Yakar, yıkar ve ilerlerler; savaştan başka bir şeye pek niyetleri yoktur. Thrall’ın Horde’unda yer bulmaları, üzerlerindeki şeytani etkiyi reddettikten sonra olmuştur. Gerçek zaman çizelgesinde ciddi bir varlıkları olduğu söylenemez. Şu sıralar sadece Horde bünyesindeki kılıç ustaları (Blademaster) nam yapmaktadır. Horde bünyesinde olmayanların büyük bir bölümü vaktiyle Ragefire Chasm’de Neeru Fireblade liderliğinde Orgrimmar’ı içeriden fethetmeye çalışıyordu. Şimdilerde pek izleri kalmadı.

 

4. Dragonmaw
Önemli Figürler: Zuluhed the Whacked, Mor’ghor, Zaela

Dragonmaw-clan-flag

Hayatımıza Cataclysm ile giren ork klanlarından biridir Dragonmaw. Aslında Shadowmoon vadisindeki Dragonmaw Fortress sayesinde kendileriyle az buçuk bir tanışıklığımız vardı. Fakat Outland’e fethe giden oyuncu kadrosu Dragonmaw’ın lideri Zuluhed’i iç etti ve Dragonmaw imparatorluğunu bitirdi. Bu yıkımdan kaçan Mor’ghor, Azeroth’a geldi ve Twilight Highlands’de Dragonmaw klanının yeniden doğuşunu duyurdu. Bu çok uzun sürmedi. Zaela’nın yardımıyla Garrosh’un güçleri Mor’ghor’u çabukça yendiler ve Zaela, yeni Dragonmaw’ın başına geçerek güçlerini Garrosh ile birleştirdi. Bu klanın en büyük özelliği, Deathwing tarafından bahşedilen kırmızı ejderhaları domine edebilme yeteneğidir. Bu yüzden savaşlara ejderha sırtında giderler ve tehlikelidirler.

1 2
Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

1 Comment

  1. alp demirkabız Reply

    benim gibi wc3ten sonra wowa bulaşmak istemedigi için hikayeden kopmuş insanlara 2 3 sayfalık özetimsi wow scripti yazcak bi cengaver çıksa ne dua toplar biliyonuz mu. ahreti garanti olur walla

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.