World of Warcraft’ın beşinci ek paketi Warlords of Draenor için dün gece Türkiye saatlerinde dört, dört buçuk gibi ilk alfa notları yayınlandı. BlizzCon’da ilk duyurulduğunda Garrison’lar ve zaman yolculuğu teması haricinde çok fazla bir şey öğrenememiştik; bir de güncellenecek olan karakter modelleri vardı tabii ki. Kağıt üzerinde WoW’un onuncu yıl dönümüne hiç de yakışan bir ek paket gibi durmuyordu, fakat dün yayınlanan alfa yama notları, tam 33 sayfalık haşmetiyle kendini suratımıza çarpınca bir şeyi fark ettik: Cataclysm eğer sınıfların oynanış biçimlerini tanınmayacak denli değiştirmesi ve 1-60 arasına reset atmasıyla WoW 2 payesini hak ediyorsa, Warlords of Draenor da kuşkusuz yapacağı temel değişikliklerle alelade bir ek paket olmaktan çok, en azından WoW 2.5 olmayı hak ediyor.

Dünkü notlardan öğrendiğimiz 11 kritik noktayı aşağıda sıraladık. Bunların içerisinde tabii ki garrison değişiklikleri, yeni talent’lar ve taze duyurulan “perk” sistemi yok, zira onlar bir tasarım felsefesinden ziyade her an değişebilecek detaylar. Ama aşağıdakiler, WoW’a onuncu yılı için büyük bir makyajın yolda olduğuna net kanıt hâlindeler. Buyurun, alfa notlarından öğrendiğimiz, WoW’u kökünden sallayacak 11 değişiklik.

 

1. Rakamlar Budandı

SQUISH

Blizzard bu meseleye ilk başta Mists of Pandaria öncesi kalkışmış, o ek paketin yapım sürecinde ipucunu vermişti. Ortada şöyle bir sorun var: Artık rakamlar kontrolden çıkmaya başladı. Eskiden 1 milyon HP gördüğümüzde, kaçmamızın da fayda etmeyeceğini bilir, tepemize pençe inmeden önce Tanrılarımızla barışımızı yapardık. Şimdi ise bu rakam zerre bir şey ifade etmiyor. Blizzard bunu budamayı o zaman da istiyordu, şimdiye nasip olmuş. Oranlar aynı kalacak, sadece rakamlar düşecek, yani eskiden bir düşmana 400.000 vurup canının %15’ini alıyorsak, şimdi 30.000 vuracağız.

Bu istatistik abarmasının sebebi tabii ki her ek paket arasında statların ikiye katlanmasıydı. Bu retroaktif olarak nerfleniyor. Yani Burning Crusade itemları en iyi vanilla itemlarından iki kat daha iyi olmayacak. E peki bu eski içeriği sololanmasına ket vurmayacak mı? Blizzard işini doğru yaparsa hayır. Eski raid ve dungeon düşmanlarına daha fazla vurmamızı sağlayacak bir düzenek üzerinde çalışıyorlar. Nasıl uygulayacaklarına bakar ama, içimden bir ses en azından bir tık aşağıdaki raid’lere beş altı arkadaş girmeyi unutmamız gerektiğini söylüyor.

 

2. Base Statların Mantığı Kökten Değişti

STATS

Çıkarın gemleri atın, min/max’e Warlords of Draenor ile yeniden başlıyoruz. Öncelikle, artık Agility ve Intellect crit vermiyor. Önce bir bunu sindirin. Tamam mı? Artık Agility ve Strength 1’er AP veriyorlar. Blizzard yine de Agility bazlı sınıfların Crit şansı yüksek olsun istemiş, bu yüzden Rogue, Hunter, Feral Druid gibi ana statı Agi olanlar %10 base crit şansıyla başlayacaklar hayatlarına.

Genel istatistik budanmasının bir parçası olarak tüm silahların hasarı %20 düşüş gösterecek. Strength ve Agility’de sırasıyla Parry ve Dodge’u %25 az verecek artık. Bu kadar rakam düşüşünden söz ettik, bari bir de artış verelim: artık 3.5 AP 1 DPS arttıracak.

 

3. Hit ve Expertise? Artık Yok.

HITEXPERTISE

Ha bu arada, evet, Hit ve Expertise’e de elveda diyin. Artık herkes doğal olarak +3/-3 yaratıklara karşı hit cap’te. Sadece her yaratığın %3 parry şansı var ve Blizzard hasar almamak için başka yöntemler kullanacaklarını söylüyor, fakat o %3 parry şansı da tank sınıfları tarafından pasif yeteneklerle iç edileceği için özetle artık min/max yaparken “tamam da ben bu adama vurabilecek miyim?” kaygısını birinci sıraya taşımamız gerekmeyecek.

Yıllardır her endgame hazırlığı sırasında damage’ımı arttırmaktan önce hit oranımı %18’e çekmeye çalışan bir Hunter olarak, artık gelsin kırmızı gemler diyorum. Hit ve Expertise, şahsen sizi özlemeyeceğim (Zaten herkes cap’teydi arkadaş bu ne?)

 

4. PvP’de HP Daha Büyük Bir Faktör Olacak

PVPHP

Çok uzun süredir WoW’un temelinde şöyle bir ayrım yatıyordu: PvE’deki düşmanlara karşı ne kadar güçlü olursanız olun, PvP’de canınız iki Backstab’le hızla boşalırdı. Blizzard battleground’larda biraz daha kudretli hissedelim istemiş. Artık komple HP’miz iki katına çıkacak, PvP’deki damage aynı kalırken, PvE’de de hasar HP gibi ikiye katlanacak. PvE yaratıklarına verdiğimiz hasar da artacağından, değişen tek şey PvP’de ne kadar geç indiğimiz olacak.

PvP’de önceleri crowd control borusu öterdi, fakat CC zaten kendi sorunlarıyla meşgul. Nasıl mı? Şöyle…

 

5. CC Sistemi Toptan Değişiyor

CC

Warlords of Draenor Crowd control sistemine kökten değişiklikler getiriyor. Örneğin Silence’lar Interrupt’lardan ayrılıyor, bu iki CC yöntemi ayrı ayrı var olacak fakat kesinlikle birleşik bulunamayacaklar. Aynı zamanda Disarm’lara da komple elveda diyebilirsiniz. Artık böyle bir yetenek yok World of Warcraft’ın lügatında.

Crowd control mefhumunda komple değişen bir şey daha var: Artık instant-cast CC’ler yok. Yani en azından, üzerine talent harcamadan, pasif bonuslar olmadan yok. Silencing Shot’ı kaybettiğine üzülmüş bir Hunter olarak, son değişikliğin iyice can yakacağını Hunter kardeşlerime duyururum: Pet CC’leri de artık neredeyse tamamen yoklar. Ama meraklanmayın, neredeyse tamamen bizim için yapılmış bir değişiklik de var.

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.