Hala tam anlamıyla “Batman v Superman” tartışmalarını bitiremedik değil mi? Konuya şöyle şahsi –ve olabildiğine diplomatik– bir yorum katmak istiyorum, filmi övenler de, yerden yere vuranlar da haklı. Evet filmin iyi ve doğru yaptığı şeyler var ve bunlar övülmeyi kesinlikle hak ediyor. Öte yandan filmin affedilemeyecek kadar yanlış yaptığı şeyler de var ve bunlardan dolayı filmden nefret etmek de hakkınız. Yine de ne kadar bölünmüş olsak da, hepimizin birleşmesi gereken bir nokta var ki, o da BvS’nin DCEU’yu (Ama… işte… Extended) bitiren film olmasını istemediğimiz.

batman-v-superman-dawn-justice

Film gelmeden önce “Gişede fena patlarsa acaba DCEU’da patlar mı?” korkuları vardı içimde. Yani tabii ki duyurulan filmleri yayınlarlardı ama beklediğimiz anlamda DCEU’yu askıya alma kararı verebilirlerdi. Sonuçta Sony’nin fena gişesi olmasa da Spider-Man ile düştüğü durumları, normalde Warner’ın DCEU’yu Green Lantern’ın başlatmasını düşündüğünü falan hatırlayalım. Neyse efendim, İlk hafta güzel bir gişe yapınca derin bir “ooh” çekmiş, kurtardığımızı düşünmüştüm ama ikinci haftadaki ciddi düşüşle ve her hafta bu düşüş artarak devam edince filmin hayallerdeki gişenin uzağında kalacağı yavaş yavaş belli olmaya başladı ve ne yalan söyleyeyim, bu korkular yeniden hortladı. Neyse ki Warner bu konuda hemen bir açıklama yaptı da yüreğime su serpti.

Hollywood Reporter’a açıklama yapan Warner yöneticisi Jeff Goldstein, düşüşten dolayı endişeli olmadıklarını söyledi. “Nasıl bölerseniz bölün haftada 52 milyon büyük bir başarı. Biz şu an ne durumda olduğumuza odaklanmış durumdayız ve global rakamlarımız çok büyük” diye devam eden Goldstein filmin daha şimdiden Ant Man, Wolverine ve Captain America’nın yaptığı hasılatları geçtiğinin altını çizdi. Bu arada bu haftanın bitişiyle de global olarak 683 milyon hasılata ulaşıp Man of Steel’i de geride bıraktığını ekleyelim.

Batman-v-Superman-Dawn-of-Justice-Wallpapers-10

Elbetteki hayallerdeki gişeye ulaşamasa da hala güzel bir para bıraktığını ve en azından ortaya devam edecek bir şeyler çıktığını söyleyebiliriz. Tabii ki, çıkıp da “Evet batırdık, olmadı bu iş” demeyeceklerdi. Yine de Warner bu görece mağlubiyetten bazı dersler çıkarmalı kanımca. Sonuçta Marvel bu işe başladığında elindeki karakterlerin bilinilirliği ile Batman – Superman’in bilinilirliğini karşılaştırmak bile anlamsız. O sebeple sorunları doğru analiz etmeli, buna göre diğer filmlerde izleyeceği yolu gözden geçirmeli, sinemacıdan çok geek gibi düşünmeye başlamalı. Eğer Zack gibi “Bana ne ya, ben böyle film çekiyorum” derse, yine hak ettiğimiz filmler başka baharlara kalır.

Bu filme negatif yaklaşanlar DCEU için karamsarlığa kapılmamalı diye düşünüyorum, ki adamların tüm castinglerine sayıp söven biri olarak ben diyorum bunu. Önümüzde beklentilerin farklılığından dolayı ortaya başarılı bir iş çıkarması muhtemel Suicide Squad var. Wonder Woman bu filmle olumsuz yaklaşımları kırmış ve daha pozitif bir hava yakalamış görünüyor. Cyborg’da aynı şekilde bir “hmm” dedirtiyor. Bu başarısızlık onlara güzel bir uyanış yaratırsa hala Marvel’a sert yumruklar atma şansı büyük. Evet, Flash ve Aquaman’le ilgili birşey demedim, bu kadar pozitif yaklaşmışken tadımız kaçmasın istedim.

Siz ne diyorsunuz geekler? DC bu düşüşten yükselerek mi çıkar, yoksa geçti artık, önümüzdeki rebootlara mı bakıyoruz?

Author

A Man Who Walks Alone... @tutkutuzlu

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.