Game of Thrones’a günler kaldı. 3 hafta sonra dizi hakkında çok şey konuşacağız, yazacağız. Konularımızdan biri de her sezondaki gibi dizinin kitaplardan farkı olacak. Sadece diziyi izleyenler kitapla yolların iyice ayrılmasıyla belki bir oh çekecekler. Ancak kitapları da okuyan ve kaçınılmaz şekilde diziden çok kitaplara saygı duyan kitle eksikleri hissettikçe bir köşede saçlarını yolacak. Bu yazıda da Game of Thrones’un şimdiye kadar fırsatı olmasına rağmen kitaplardan uyarlamadığı değerli karakterleri andık. Okuyuculara yapılan ayıbı bir kez daha dile getirdik. Tabii bu yazıyı sadece kitapları okuyanlara göre yazmadık. Kitapların sayısı ve kalınlığından gözü korkanlar ama evrene dizide verilenden daha çok dahil olmak isteyenler için de yazdık. Listeyi hazırlarken de karakterlerin stratejik değerini ve ekrana yakışma ihtimalini göz önünde bulundurduk. Eksik olduğunu düşündüğünüz karakter varsa yorumlara yazın. Bu ayıbı cümle alem görsün.

 

Lady Stoneheart/Leydi Taşyürek

LADY-STONEHEART

En malumu bu olsa gerek. Zaten kitabı okuyan okumayan herkes ayıbın farkında. Yine de karakteri bilmeyenler için açıklayalım: Leydi Taşyürek aslında Catelyn Stark’ın ta kendisi. Catelyn Kızıl Düğün’de katledilip cesedi nehire atıldıktan sonra bedeni Sancaksız Kardeşlik tarafından bulunuyor. Kardeşliğin lideri Beric Dondarrion potansiyeli görmüş olacak ki Işık Tanrısı’ndan ödünç aldığı canı Catelyn Stark‘a devrediyor. Neyse ki Catelyn de Beric’in yüzünü kara çıkarmıyor ve tam bir intikamcıya dönüşüyor. Hayata geri döndüğünde Sancaksız Kardeşlik’in başına geçiyor ve koca diyarda Frey ve Lannister avlıyor. Televizyon için yeterince cool. Stark yandaşları için de çok şey ifade ediyor. Karakterin tek kusuru var: Dizinin astığım astık kestiğim kestik imajına uymaması. E zaten Jon için bu imaj delinecek. Ne olur Taşyürek’i de uyarlasalar? Gerçi bu sezon geliyor diye dedikodular var ama geçen sezon için de vardı. Bakalım…

 

Donal Noye

tumblr_npij7lcuON1uqd1c8o1_540

Babacan, yiğit, bileği sağlam, fedakar… Westeros’un Battal Gazi’si! Onlarca it kopuk uyarlanırken sen nasıl es geçilirsin Donal? Bilenlerin şimdiden gözü yaşlandı bile. Bilmeyenlere de açıklayalım: Donal Noye bir Gece Bekçisi. Kendini Duvar’a adamadan önce Baratheon’lara hizmet etmiş, Robert Baratheon‘un efsanevi savaş çekicini yapmış kişi. Ama en önemlisi Kara Kale Savaşı’nda yaptığı fedakarlık: Mance ve Yabani ordusu Duvar’a dayanmışken korumasız kalan girişlerden birini dev ırkının lideri Ulu Mag‘e karşı tek başına savundu bu adam. Diziye de bu yönüyle çok uygun. Çünkü paragrafın başında saydığım özelliklere sahip bir karakter ne olur Game of Thrones’da? Ölür. İşte yiğit Donal’da yaptığı fedakarlığı esnasında ölüyor. Tabii Ulu Mag’i indirdikten sonra. Ruhun şad olsun Donal Noye! Dizi senaristleri seni unuttu ama biz unutmayız.

 

Gerold (Darkstar) Dayne/Karayıldız Şövalyesi

Mathia_Arkoniel_DarkstarDayne

Bu adamdan hiç öyle iyi sözlerle bahsedemeyeceğim. Ama uyarlanmamasını hiç anlamadığım karakterlerden biri. Tam bir Tumblr karakteri halbuki. Kendisi Dorne’un en azılı dövüşçülerinden, saçlarını griye boyamış, ortalığa ukala gülüşler atıyor, sabıkası son derece esrarengiz… Kısacası uyarla diziye, sonra uzaktan Tumblr’ı izle. Böylece Oberyn’den sonra kaybettiğin ergenler arası popülariteyi de geri kazan. Burası HBO’nun kaybı. Peki biz ne kaybettik? Biliyorsunuz geçen sezon Jamie, koskoca Dorne’a sonra da Martell sarayına şaka gibi girmiş ve Myrcella’yı zorbalıktan kurtarmıştı. Rezil bir sahne, küfür bir uyarlamaydı o kurtarış. Kitapta Myrcella bir avluda sıkıştırılmıyor, basbayağı Arianne Martell tarafından kaçırılıyordu. Bu Karayıldız Şövalyesi’de kaçırma operasyonunun bir parçasıydı işte. Uyarlansa sırf karaktere prim kazandırmak için bile o operasyon layığıyla çekilebilirdi. Dizinin reklamı da Tumblr’da beleşe yapılırdı. Olmadı. Neyse, şimdi düşündüm de; zaten kaçırma planının battığını anlayınca çaktırmadan kayıplara karışıyordu bu şerefsiz.

1 2
Author

Lord olmak için yola çıkan gariban geek kendini bir anda yazar olarak buldu. Geek kültürüyle küçük şakalaşmalarını, sinemayla flörtlerini yazıya dökmek için burada. Muhitte Geek_Lord olarak bulabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.