Alan Moore’un ikonik eseri Watchmen’in sinema perdesindeki denemesinden yıllar sonra karşımıza bir animasyon filmle de çıkacağını biliyorduk. Yayınlanan teaserla beraber tek bir filmle değil, iki parça halinde anlatılacağını da öğrenmiş olduk.

Watchmen yayınlandığı yıldan beridir asla eskimeyen ve çizgi romanların en üst seviyelerinden bahsedildiğinde mutlaka adı geçen bir eserdir. Alan Moore tarafından yazılan hikaye süper kahraman konseptine, o zamanın politik iklimine ve genel itibariyle “Who watches the Watchmen?”(Gözcüleri kim gözlüyor?) sorusuyla da kimseye sınırsız haklar tanınmaması gerektiğine dair eleştirilerde bulunur. Zack Snyder tarafından 2009 yılında sinema filmine de uyarlanan eser için DC animasyonları tarafından bir yapım geleceği zaten daha önce duyurulmuştu. Fakat teaser ile öğrendik ki tek bir filmin yetmeyeceğine inanıp iki parça halinde anlatmaya karar vermişler.

Watchmen filminin Ultimate Cut denilen en uzun süreye sahip versiyonunu izlemiştim yıllar önce ve oldukça da sevmiştim. Esere insanlar kadar anlam yüklediğimi söyleyemeyeceğim ama ikonikliğini inkar etmek de saçma olur tabii. Yukarıdaki fragmanda gördüğüm animasyon tercihi pek hoşuma gitmedi. Bu tür What If…? bölümlerini andıran CGI yerine diğer DC animasyonlarında da gördüğümüz stili tercih ederdim.

Yine de filmler Zack Snyder için yapılan “Çizgi romanın derinliğini yansıtamamış.” yorumlarının tersi bir tablo oluşturabilecek mi merak içindeyim. Gerçi daha şimdiden “Zack Snyder’in çektiğini aynısı.” diye eleştirenler görmeye başladım ki onlara verilen cevap da “Zack Snyder de zaten birebir kopyala yapıştır çekti sahneleri, kendinden çok da bir yorum katmadı“. Dolayısıyla aynı çizgi romanı aslına sadık sahnelerle uyarlayınca benzer durması kaçınılmaz galiba. İlk bölümü sonbaharda bizlerle olacak Watchmen’in ikinci kısmı için ise yeni yılı beklememiz gerekiyor.

Watchmen övüldüğü kadar gönlünüzde taht kuran bir eser mi? Zack Snyder uyarlamasını başarılı buluyor musunuz? Animasyon film için heyecanlı mısınız? Kafanızdakileri yazarken unutmayın ki biz sizinle buraya tıkılmadık siz bizimle buraya tıkıldınız!

Author

Hikâye odaklı oyunlar oynarım, film/dizi izlerim, arada sırada da çizgi roman okurum. Bunlarla meşgul değilsem de muhtemelen uyuyor olurum. "Benim düşünceme göre endişelenenler iki kez acı çeker."

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.