Spider-Man en sevdiğim kurgusal karakterdir. Oyunlarını, filmlerini, çizgi romanlarını ve tabii ki çizgi filmlerini hep takip ettim, kimi zaman çok beğendim kimi zaman hiç sevmedim bazen de ‘’Meh!’’ deyip geçtim. Benim bu eserleri takip ederken ki en büyük motivasyon kaynağım favori karakterimi yeni hikayelerde takip edebilmekti, işin can alıcı noktası onu bir kez daha maceralar yaşarken görebilmekti her zaman. Peki sizce Sony Spider-Man’siz bir Spider-Man karakterleri evreni açıklayınca ne hissettim? Eğer bunun bir saçmalık olduğunu düşündüğümü tahmin ettiyseniz doğru bildiniz!

Şirket uzun bir süredir elindeki Spider-Man karakterleri ile ‘’sadece Spider-Man filmi yapmanın’’ ötesine geçme niyetindeydi ama Venom’a kadar bu iş somutlaşmaya fırsat bulamamıştı. 2018 sonbaharında vizyona giren Venom ise Sony’nin amacına yönelik attığı ilk somut adım oldu. Tom Hardy’nin başrolde olduğu film eleştirel anlamda çok da iyi yorumlar almasa da gişede elde ettiği hasılat ile Sony’nin bu evreni ilerletme ve genişletme arzusunu iyice kamçıladı. Sonrasında Morbius’u yaptılar –pandemi yüzünden ertelene ertelene bihal oldu-  ve yakın zamanda da Venom’un devam filminden fragman geldi. Evrenin geleceğine dair en güncel gelişmelerden bir başkası ise şurada haberini yaptığımız Kraven the Hunter filminin başrolünün seçilmesi oldu bildiğiniz gibi.

Tabi bu somut adımlar dışında zaman zaman haber kırıntıları aldığımız Spider-Woman filmi, Silver Sable, Black Cat gibi projeler de var. Yine bu projeler arasında adı geçen ve birazdan vereceğim haber ile bir yandan da süreci hızlıca ilerliyor gibi gözüken Silk televizyon dizisi var tabi. Cindy Moon nam-ı diğer Silk kim bilmiyor ve merak ediyorsanız şurada tanıtımını yapmıştık, göz atabilirsiniz.

Dizinin arkasındaki isimlerin bize Spider-Man: Into the Spiderverse filmini sunan Chris Miller ve Phil Lord ikilisi olduğu, muhtemelen Prime Video’da yayınlanacağı ve başroldeki Cindy Moon karakteri için 19-29 yaş aralığında Amerikan-Koreli kökene sahip bir kadın oyuncu arandığını biliyoruz. Hikayenin SPUMC’de geçeceğini tahmin etmekle beraber bugün öğrendiğimiz şey ise dizinin başında kimin duracağı oldu, showrunner’dan bahsediyorum. Kendisi HBO’nun Watchmen dizisinin de showrunnerlığını yapmış olan Tom Spezialy yani dizi emin ellerde diyebiliriz saydığım isimlere bakınca. Bu sene bitmeden başrolü, kaç bölüm olacağını ve ne zaman yayınlanacağını da duyarız gibime geliyor.

Sizi şaşırtacak olabilir şimdi diyeceğim ama bu evrene(SPUMC) dair bu güne kadar duyduğum en iyi gelişme bu dizi. Sebebi ise, sonunda gerçek doğası kötü adamlık olup da zorlama şekilde anti-kahramanlaştıracak  başka bir karakter yerine direkt Spider-Man olmasa da onun güçlerine sahip başka bir süper kahraman görecek olmamız. Böylece en azından bu evrende de yukarıda bahsettiğimiz kötü adamlar ile mücadelesini görebileceğimiz bir karakter olacak.

Bu dizinin gelmekte bu kadar gecikiyor olması bile ayrı bir saçmalık. Madem kullanmayacaksın MCU Spider-Man’ini –ki inşallah hiçbir zaman birleşmez bu iki evren– o zaman koy Gwen Stacy’yi, koy Cindy Moon’u, koy Jessica Drew’u değil mi? En azından kötü adamların karşısında duracak biri olsun, güzel bir mücadele izleyelim. Ha şunu da hemen söyleyeyim: Venom’un çizgi romanlarda da anti-heroluğa kayan tarafları olduğunu biliyorum farklı hikayelerde ama ben onu ilk olarak gerçek kötü adam kimliğiyle ve Spider-Man’e karşı görmek istiyordum, yalan oldu tabi o ayrı mesele. Bir de bu evrenin başka bir gıcık tarafı da her yeni kötü adam projesiyle beraber o kötü adamı MCU Spider-Man’i ile mücadele ederken görme ihtimalimizin daha da azalması oluyor, bunu da eklemeden geçmeyeyim.

SPUMC için olan sevgimi(!) olabildiğince döktüğüme göre sözü size bırakabilirm artık. Ne diyorsunuz dizi için? Merakınızı çeliyor mu? Ya da Sony kötü adamları anti-kahramanlaştırmaya devam mı etsin? Arkalarda biri ‘’Animasyon yapın sadece!’’ diye bağırıyor, çok haklısın arkadaşım…

Author

Hikâye odaklı oyunlar oynarım, film/dizi izlerim, arada sırada da çizgi roman okurum. Bunlarla meşgul değilsem de muhtemelen uyuyor olurum. "Benim düşünceme göre endişelenenler iki kez acı çeker."

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.