Harvey Weinstein bir buçuk sene öncesine kadar Hollywood’da nüfuz sahibi bir prodüktördü; bu da onunla ilgili negatif bir şeyler söylemenin Hollywood’da bir ya da beri sebepten kariyer yapmak isteyen insanlar için zor olduğu anlamına geliyor. Fakat ne zaman ki perde kalktı, iğrençlikler gözüktü, Weinstein’ın elde ettiği her şey unufak olup yok oldu: İnsanlar teker teker ellerindeki çapsızlıkları ortaya dökmeye başladılar. İki sene önce “Harvey Weinstein sinema tarihinin en başarılı yapımlarından birini az daha hadım edecekmiş” diyemezdi kimse. Bugün bunu öğrendik.

Az evvelki beyanda bulunan mübalağa miktarı bence makul ölçüdedir, zira Yüzüklerin Efendisi üçlemesinden söz ediyoruz. Aynı anda hem ödül töreni tayfasını ihya edip Kralın Dönüşü ile Oscar rekorları kıran; aynı anda gişe başarısı ile anneannemden kırk yıldır bu filmi bekleyen geek adama kadar herkese bilet kesen, üstüne üstlük kendisini izleyen on kişiden dokuzunda “E tabii ki çok iyi lan” gibi bir reaksiyon uyandıran bu üçleme, eğer Weinstein‘ın istedikleri olsaymış; Daredevil gibi bir şey olacakmış.

Peter JAckson

Bakın aşırı coşmuyorum, Weinstein filmin hakları henüz kendi şirketindeyken Peter Jackson’a hikayeyi tek filme indirmesi için baskı yapmaya başlamış. Gazeteci Ian Nathan‘ın Yüzüklerin Efendisi yapımını konu alan iştah açıcı kitabı Anything You Can Imagine için ortaya çıkardığı bilgiye göre Weinstein’in talepleri şu şekildeymiş:

  • Miğfer Dibi kısmı çıkartılacak.
  • Faramir yok, onun yerine Boromir’in bir kız kardeşi var, adı Eowyn;
  • Dolayısıyla Eomer + Theoden de yok
  • Balrog kısmı komple atılmış
  • Saruman’dan emin değiliz, bir bakalım

Weinsten açıktan Jackson’a şunu iletmiş: Bütün bunları yap, hikayeyi tek filme düşür, yoksa seni kovar yerine Tarantino’yu getiririm. Tarantino olmazsa Shakespeare in Love‘ı yöneten John Madden hazırda bekliyor.

Jackson bunun kavgasını vermiş bir süre, epey de tadı kaçarak. Fakat bir süre sonra şükür ki Weinstein filmin haklarını New Line‘a satmışlar. Onlar da insan gibi insan oldukları için biz bu filmi izledik işte. Sinemada kötü film görünce de bilin ki arkasında böyle kararlar yatıyor, birileri iyi fikri olan tutkulu insanlara absürt absürt taleplerde bulunuyor.

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.