George R. R. Martin ismini geçiren herhangi bir projenin haberini yapmak zûl. Gerçekten geek gönlü olan herkes için zûl, çünkü her ne kadar aklımız “Yav adam içine sinmeyen bir şey yapacağına biz dişimizi sıkalım” dese de; her ne kadar bu serinin Martin’in mükemmeliyetçiliği sayesinde buralara tırmandığını içten içe bilsek de; kalbimiz onun ismini görünce otomatikman şu soruyu sorma ihtiyacı hissediyor: Winds of Winter nerede?

Bu haberde bu sorunun da cevabı yok. Ne var? George R. R. Martin’in imza attığı yeni bir projenin duyurusu var. Deadline’ın haberine göre çağımızın en popüler fantastik edebiyat ustası animasyon dünyasına giriyor. Özgeçmişinde The LEGO Movie dışında çok da fazla büyük bir hit bulunmayan Warner Bros. Animation ile ortaklaşa olarak The Ice Dragon’u beyaz perdeye taşımak için anlaşmayı imzaladılar.

The Ice Dragon

The Ice Dragon için en tatlı benzetmemizi “Buz Ve Ateşin Şarkısı serisinin The Hobbit’i” olarak yapabiliriz, çünkü şeklen durum buna benziyor. Aslen 1980 yılında Ace Books’un Dragons of Light antolojisinde yayınlanan kısa roman her ne kadar Westeros’tan önce yaratılmış olsa da artık hükmen Game of Thrones ile aynı dünyada kabul ediliyor. 80 yılındaki ilk yayımının ardından 1987’de, 2007’de ve 2014’te her seferinde başka ilüstrasyonlarla tekrar piyasaya çıkan Ice Dragon, bu bakımdan bizleri de heyecanlandırıyor.

Hikayemiz küçük bir kış çocuğu kızın; Westeros’ta ikamet eden fantastik yaratıkların en haşmetlisi olan buz ejderini evcilleştirmesi ve onunla kurduğu bağ sayesinde çiftliğine saldıran ateş ejderlerine kafa tutmasını konu alıyor. Basit, naif, kimseyi üzmeyecek; Game of Thrones seven yetişkinlerin küçük yeğen, kuzen ve çocuklarıyla izleyeceği bir film geliyor yani anlayacağınız. Biz bu filmin varlığına seviniyoruz. Ancak bu varlık Winds of Winter’dan mesai çalacaksa itirazlarımız var. Hoş gerçi, yine aklımız giriyor devreye: Erken çıkmış ama mükemmel olmayan bir Winds of Winter mı istiyoruz, yoksa üstadın içine sinen bir kitap mı?

Sanırım ikincisi. Siz ne diyorsunuz, hem The Ice Dragon’a, hem de bu son soruya?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.