Bu zamana kadar Westworld incelemelerimiz okuduysanız fark etmişsinizdir her bir bölümün ardından “Yani böyle böyle oldu ama Westworld bu elbet bir açıklaması vardır” diyerek bir yandan diziye olan güvenimin altını tekrar tekrar çiziyor bir yandan da teoriler diziyordum. Lakin gelin görün ki kalan bölüm sayısı azaldıkça benim bu konudaki güvenim her geçen dakika azalıyor. Yani hala Westworld’den büyük beklentilerimiz var ama bir yandan da üç sezondur en coşmadığım bölümünü izlediğimizi söylemek istiyorum. Bakın normal bir dizi olsa gayet normal bir bölümdü. Ama Westworld gibi çıtası inanılmaz yükseklerde olan bir dizi için ne yazık ki çok üzdü bizi. Neyse efendim genel olarak bölümden yakınacağımı anlamışsınızdır diye düşünüyorum ve Westworld üçüncü sezon altıncı bölümümüzü incelemeye başlıyorum.

Dizinin bu bölümünü eleştirmeye başlamadan önce övmem gereken bir şey var; oyunculuklar. Yani hem Tessa Thompson’un bu sezon genel olarak oyunculuğu hem de zaten artık söylememize bile gerek yok ama Ed Harris’in bu bölüm zirveye çıkan oyunculuğu gerçekten insana parmak ısırtıyor. Her ikisini izlerken insan büyük bir keyif alıyor. Hele Tessa Thompson, bu sezondaki karakterinin o git-gellerini, host mu yoksa insan mı olduğunu çözemeyen birinin kafası karışık hallerini inanılmaz bir ustalıkla veriyor. Gerçekten severek izliyoruz.

Ama bu kadar… Yani dizinin bu bölüm öveceğim kısmı bu kadar. Neresinden tutsam elimde kalan bir bölümle karşı karşıya olduğumu söylemek istiyorum. Bunun sebebi olarak daha önceki yazılarda söylediğim şeyi söylüyorum; bu sezonun acelesi var. Bu artık gözle görülebilecek kadar ayyuka çıkmış durumda. Zira senaristler sırf Dolores ile Maeve’in savaşında, Maeve’e motivasyon vermek için onları bu bölümde karşı karşıya getirip bir de dünyanın en Hollywood hareketiyle Hector’u, Dolores’e öldürdüler. Böylece eğer Maeve ve Dolores’in bir ittifak yapma şansı varsa bile bu bölümde yok oldu.

Maeve, Serac ile yaptığı görüşmede bir yardım birliği istediğini iletti ve bunun sonucunda da kendisi dâhil toplam dört hostu yeniden bedenlendirmeye başlattı. Bu bedenlerden bir tanesinin Maeve diğerinin Hector olduğunu biliyoruz. Kalan iki bedenden bir tanesinin Reddit kullanıcıları hepimizin tahmin ettiği gibi Clementine olduğunu doğruladı. Kalan son beden ise tam bir muamma… Bununla ilgili teoriler iki kısma ayrılıyor, bir kısım bölümdeki oyunculardan yola çıkarken diğer kısım Westworld geneline yayılıyor. Kendi adıma ikincisinin daha eğlenceli olduğunu düşündüğüm için ben bu yoldan gitmeyi tercih edeceğim. Bu yüzden benim de iki adayım var; birincisi tabi ki Dolores’in biricik host aşkı Teddy, diğeri ise Dolores’in yanında robot başkaldırışının komutanlarından biri olan Talulah Riley ablamızın oynadığı Angela karakteri. İkisini de Dolores’e karşı görmek isterim açıkçası ne yalan söyleyeyim.

Bu noktada Angela karakterine küçük bir parantez açıyorum ve minik, mini minnacık bir paskalya yumurtasını fark etmenizi istiyorum. Bu bölümde geçen bir cümle olan “Eğer fark edemiyorsan, bir önemi var mı?” cümlesi ilk defa Angela tarafından William’a söylenmişti hatırlayacaksınız. William da daha sonra James Delos’a kurduğu bu cümle şimdilik küçük bir ayrıntı olarak dönüyor ama kim bilir belki sezonun son iki bölümünde daha büyük bir anlama kavuşur. O yüzden buraya not etmek de fayda var.

Dünyanın kaosa sürüklendiğini izlediğimiz sahnelerde artık ulu orta suikast düzenleyen Serac’ın her şeyden çok Delos şirketindeki verilerini istediği izledik. Nitekim daha Delos şirketinin adı Incite olarak değişir değişmez Serac’ın “güneş tutulması” saatinde anormalilerin ciddi bir ölçüde azaldığını gördük. Yani Serac’ın attığı adımlar şimdilik onu Dolores’in saptırmasından bir nebze de olsa kurtarıyor gibi gözüküyor. Ama işte bazı şeylerin altı çok boş be… Neyse, bunlara en son geleceğim.

Bölümün en güzel yanlarından biri hatta belki de tek güzel yanı William’ın kendi geçmişleri ve James Delos’la konuştukları grup seanslarıydı. Bu grup seansının her saniyesini izlemek inanılmaz zevkliydi. Hatta keşke bütün bölüm bu konuşmaları izleseydik dedim yani. Tabi böyle olmadı ve William kendi içine döndüğü bu ulvi yolculuktan “Kızımı host sanarak öldürdüysem n’olmuş? Eğer ayırt edemiyorsam bir önemi var mı?” diyerek akıl sağlığına geri kavuştu ve yeniden oyuna döndü. Bu noktada onu bulanlar ise Stubbs ve Bernard oldu. Peki Bernard ve Stubbs’ın yolu neden saçma bir şekilde buraya düştü?

Bu noktada yine birkaç Reddit kullanıcısının teorisine göre Dolores, William’ın bedenine bir izleme cihazı koyduğu ortaya çıkıyor. Peki, bu izleme cihazına Bernard nasıl ulaştı diyorsanız benim teorim Bernard’ın ulaşmadığı yönünde. Bir önceki yazımızda söylediğim gibi bence Stubbs değiştirildi ve Bernard bilmeden yanında Dolores’in kopyalarından bir tanesiyle geziyor.

Şimdi gelelim bölümün saymakla bitmeyen günahlarına. Arkadaşlar inanın bölümü izledikten birkaç dakika sonra şöyle derin bir nefes aldım ve “Acaba bu bölümü Game of Thrones’un senaristleri mi çekti?” dedim. Zira bölümde bildiğimiz Hollywood klişeleri o kadar fazlaydı ki hani üç sezonun toplamında bu kadar klişe görmedim ben Westworld’de. Gerçekten bu yüzden aşırı tadım kaçık.

Öncelikle Maeve’in sahneleriyle başlayalım. Maeve, Serac ile yaptığı toplantı sonrasında, neden olduğunu hiç anlayamadığımız bir şekilde yine Warworld dünyasının simülasyonunda uyanıyor. Yani neden? Serac bu simülasyonu Maeve için özel yapmadı mı neden bir daha her şeyi en baştan yapıyoruz? Anlıyorum Maeve’in yeniden bedenleşmesi için zamana ihtiyacı var ama bir tane kafe Starbucks simülasyonu yapın Hector’u karşısına otursun güzel güzel anlatsın. Neden kadına hiç sebebi yokken Nazi öldürtüyorsunuz? Yani tamam Nazi öldürmenin hiçbir zaman modası geçmeyecek ama neden yani? İki bölüm kaldı dizinin bitmesine, aceleniz var diyoruz siz bize “Bak nasıl öldürüyor şimdi, ehe ehe” diyorsunuz.

Dolores’in, Connel’dan kurtardığı bellek sayesinde Maeve ile Dolores konuşurken Charlotte Hale bu duruma engel olmak için bedenlenmenin bulunduğu odaya gitti ve kendisine engel olabilecek tek host olan Maeve’in incisini yok etmek yerine ne yaptı biliyor musunuz? Gitti Maeve’in en çok değer verdiği insanlardan biri olan Hector’un incisini yok etti ki Maeve iyice Dolores’in peşine düşsün. Hani bundan iki bölüm önce Maeve’in incisini tam ele geçirirken insanların gelmesiyle planından vazgeçmesine göz yummuştuk ama bu artık ayıp yani. Orada dört tane host var, Maeve’in incisinin hangisi olduğunu biliyorsun ama sen gidip Hector’un incisini yok ediyorsun. Merhaba Hollywood, hangi kamera çekiyor?

Peki, Charlotte Hale buraya nasıl geldi? Tabi ki Dolores’in bir kopyası olduğunun anlaşılması üzerine üst düzey Delos yöneticilerini zehirli bir gaz ile öldürüp kaçarak. Peki, bunu nasıl yaptı?  Kadının çantasından içi dolu bir silah ve tanımlanamayan, garip bir kutu çıkardılar ve masaya koydular. Ama kimse, hiç kimse, bir Allah’ın kulu bile “Ya bu Dolores’in kopyası çıktı, çantasının içinde dolu bir silah vardı. Belki bu da bir çeşit silahtır. Hani olmaz ya yine de biz üst düzey yetkililerimizin güvenliği için bu cismi dışarı çıkartalım” demedi. Gerçekten insan bazen ne kadar kolay güvenlik görevlisi olunduğuna hayret ediyor. Resmen şansa yaşıyoruz.

Öte yandan aynı güvenlik görevlilerinin, Hale’a karşı inanılmaz bir merhamet duygusuyla dolu olduğunu da söylemek istiyorum. Çatışmanın ortasında telefonla birini aramasına müsaade etmeleri, Hale kaçarken “onu canlı istiyorlar” klişesini söylemeleri… Kardeş. Kadın az önce bir host çıktı. Kadını vur, belleğini çıkar, götür bir simülasyona sok, sonra istediğin kadar soru sor. Ha illa canlı bir bedeni sorguya çekme fetişin varsa yeniden bedenlendir öyle soru sor. Ama önce o bedeni etkisiz hale getir. Bu merhamet neden?

Bedeni etkisiz hale getirmekden söz açılmışken bölümün sonundan da bahsetmemiz gerekiyor. Yine tekrarlıyorum, Hale’ın bir host olduğunu anlayan Serac ve adamları Hale’ın arabasını patlatıyorlar. Ama daha sonra nedense bu kadının bedeninin normal bir insan bedeninden daha sağlam olduğunu ve normal bedeni yok olsa bile bellekleriyle beraber yeniden bedenlendirebildiğini unutuyorlar ve Hale sürünerek olay yerinden kaçıyor. Oysa ki tam olarak bir bölüm önce kendisini patlatan Connel’ın çekirdeğini kurtararak Dolores’i bir simülasyonun içine hapseden insanlar yine bu insanlardı. O yüzden diyorum ya bu bölümü D&D mi çekti diye kontrol ettim diye. Bir “kinda forgot about” olayı dönüyor çünkü.

Neyse efendim bu kadar şikayet ettik ama bir yandan da geleceğe umutla bakmak istiyorum. Hale’in bu duruma düşmesinin yani arabasının patlama nedeni Serac olmayabilir. Ve tam da bu nedenle benim daha ilk bölümlerde jenerikten çıkarttığım teorim doğru çıkmaya yaklaşıyor olabilir. Teorim, Dolores’in yıkımının yine kendi kopyalarından biri yüzünden olacağı yönündeydi. Bana öyle görünüyor ki bu bölümde Hale’ın duygusal olarak yaklaştığı çocuğu ve kocasının ölümüyle birlikte Dolores’e karşı dönecek. Yine küçük bir not olarak buraya yazıyorum. Daha sonra dediydi dersiniz.

Efendim benim Westworld dizisinin bu bölümüyle ilgili şikayetlerim bu yönde. Sizin yorumlarınız neler? Bu bölümü beğendiniz mi? Eğer beğendiyseniz çoğunluğun sizin tarafınızda olduğunu söyleyebilirim zira benim çok beğendiğim bir önceki bölümü gömen IMDB halkı bu bölümü yere göğe sığdıramadı. Ama IMDB ile Game of Thrones’un son sezonunda anlaşamadığımızı anlamıştım ben. O yüzden fazla kafama takmıyorum. Benim için sizin yorumlarınız önemli.

Author

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

3 Comments

  1. Huveyda kayaalti Reply

    Sinir bozucu bi bölümdü. Hale ölmedikçe sinirlendim tam patladı arabasi oh dedim ama o da fazla uzun sürmedi! Bu kadar saçmalık olmaz. Polat alemdar yaptilar resmen.

  2. Eraj Arian Reply

    Abi bu ne ya, niye bu kadar karakter dayatması var burda?? Ne bilim William’ı öldürmesen anlıyorum; Bernard’ı öldürmesem anlıyorum şu Hale ne ya?? Tamam oyunculuk çok iyi olabilir ona lafımız yok ama kim bu kadına ısındı ki dizi boyunca?? 2016’dan beri şu diziyi izliyorum ve Allah bilir ta o zamandan şuana kadar kaç arkadaşımla “bu dizinin senaryosu hayatımda izlediğim en iyi senaryodur diye. Hatta Game of thrones’ten daha fazla haz alıyorum diziyi izlerken” diye kavga etmişim. ( ki o zamanlar GOT izlemek gerçekten bir zevkti) , şu düştüğümüz hallere bak ya. Allahım en iyisini sen bilirsin, şu Liza Joy ve Johnathan Nolan’ın kafalarına güzel bi son yaz lütfen GOT gibi olmasın.

  3. Sevgili Halit bölümün Westworld’ün diğer bölümlerine kıyasla çok daha düşük br bölüm olduğu konusunda hemfikiriz. Ancak yazında bazı konuları yanlış veya eksik ele aldığını düşünüyorum. Öncelikle Bernard William’ı kendisi bulmuyor Dolares’in klonlarından biri olan Connels ona bizzat yerini söylemişti. Ayrıca Hale’ın arabasını patlatan kişinin Dolores olduğunun bariz olduğunu düşünüyorum. Hale’ı canlı istedikler için belleğini tehlikeye atmayıp onu vurma riskine girmeyen Cerac neden arabasını patlatsın? Terry host dünyasında onun döneceğini sanmıyorum. Dolores’in Arnold’ı öldürmemesinin sebebiyle Maeve’nin bu bölüm öldürülmemesnin sebebiyle aynı olduğunu düşünüyorum.Ayrıca Maeve’nin Hitler dünyasında olmasının sebebininde stres atmak için kendi tercihi olduğunu düşünüyorum.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.