Eskiden Tim Burton adı geçince herkes saygı duruşuna geçer, en popüler oyuncular sırf onun filmlerinde oynayabilmek için çok baba rolleri reddeder, sırf Burton ismi bile filmin gişesini garanti ederdi. Sonra ardı ardına belli bir düzeyin altında filmler çekince o karizmasını, cazibesini görece kaybetti. Tabii bu yönetmenin özgeçmişinin efsane filmlerle dolu olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

beetlejuice1

İlginçtir bu inanılmaz kariyerin başlangıcı, Warner bros’un o dönemki en önemli projesi Batman’in anahtarlarını kendine teslim etmesinin sebebi 1988 tarihli delidolu diyebileceğimiz film Beetlejuice’tir. Hem 15 milyon dolarlık bütçesiyle 73 milyon hasılat yaparak, hem de eleştirmenlerden olumlu notlar alarak Tim Burton’ın Warner’ın dikkatini çekmesini sağlayan film bugün bile keyifle izlenebilmekte.

Kadrosunda Batman filminde de beraber çalışacakları Michael Keaton’dan Alec Baldwin’e, Geena Davis’ten Winona Ryder’a, Catherine O’Hara’ya kadar pek çok 90’lar efsanesini de barındıran film Burton’ın zihninin sizin benim gibi çalışmadığına dair de ideal bir örnektir. Eğer imkan bulursanız tekrar izleyin, inanılmaz eğleneceğinizi garanti ediyorum.

beetlejuice2

20 küsur yıl boyunca hiç bir gelişme olmamışken, Tim Burton son filmi “Big Eyes”ın tanıtımları sırasında Beetlejuice’in devamı üzerinde çalıştıklarını açıklamış fakat sonrasında filmden pek bir ses seda çıkmamıştı. Geçtiğimiz günlerde yayınlanan “Late Night with Seth Meyer” -ben pek sevmem- programına konuk olan ilk filmin yıldızlarından Winona Ryder program esnasında devam filminin üzerinde çalışıldığını bir kez daha onayladı ve kendisinin de içinde olacağını açıklamış oldu. Bu arada 90’larda asla yaşlanmaz dediğimiz Winona Ryder’ı en sonunda büyümüş -ama hala yaşlanmamış- olarak görmek de ilginçti.

1991 yılında çizgi filmi de çekilen nam-ı değer Beterböcek’i yeniden sinemada görmek keyifli olabilir, ki film pek çok yöne kayabilecek bir evrene halihazırda sahip. Hatta günümüz teknolojisiyle o uçsuz bucaksız Netherworld’ü çok daha etkileyici bir şekilde görmeyi de pekala isterim. Ama o dönemin anlayışı ve bugünün beklentileri arasındaki uçurumun yüksekliğinden dolayı bu tarz filmlerin genelde başarısız olduğuna çok fazla şahit olduğumdan, bir de Tim Burton’ın son dönem filmlerinin bana artık o kadar fazla da haz vermemesinden dolayı biraz çekingen yaklaştığımı da itiraf etmem lazım. Siz neler düşüyorsunuz Beterböcek devam filmi hakkında geekler?

 

Author

A Man Who Walks Alone... @tutkutuzlu

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.