Marvel Comics bir vakit önce Unlimited diye bir abonelik sistemi başlattı, Spotify benzeri, üye olup en güncelleri hariç bütün Marvel çizgiromanlarını okuyabildiğin bir dijital abonelik. Elbette 3-4 aydır saplanmış durumdayız Marvel dünyasına, tümünü okumaya kararlıyız! Bu arada ilginç bir detay yakaladık…

wolverine_kurds
Kürdüyle, Ermenisiyle, Türkmeniyle, Lazıyla, Abhazıyla, Süryanisiyle, Çeçeniyle… Bu bereketli coğrafya Wolverine’e karşı!

Wolverine Origins okuyorduk, gedikli Marvel yazarı Daniel Way‘in kaleminden, 4 yıla yakın devam etmiş kapsamlı bir hikayedir… Wolverine‘in Daken diye hayırsız bir oğlu var, Hulk‘un hayırsız oğlu Skaar ve Wolverine‘in hayırsız baba figürü Romulus ile bir noktada yolları kesişiyor, hem de Ankara‘da!

Wolverine, Romulus‘un peşinde. Tam Romulus‘u kıstırdım sanırken, çat bir roket geliyor, Wolverine bir bakıyor ki KÜRTLER!

Çizgiromandan alıntılayarak, ‘masumları’ korumak için Hulk‘un oğlu Skaar, Wolverine ve Daken, Kürtlere karşı bir mücadeleye girişiyor. Skarr‘ın hırpaladıklarından birisi “Allahackbar!” diye kendini patlatınca hatta iyice bir dikkat dağılıyor.

wolverine_kurds_2
Bu hakkaten “unexpected jihad” oldu işte..?

Yazar Daniel Way neden 2010 yılında basılmış çizgiromanda “paralı asker tutmuş!”, “bunlar Romulus’un adamları” ya da abartıp “öte alemden ruh çağırmış!”diyerek işin içinden çıkmamış belli değil. Wolverine “Kürtler!” diye figan etmese, zaten standart Amerikan filmi teröristi çizmişler oraya.  Ankara‘da eli silahlı, roketli Kürtler nedir? Kaldı ki Ankara gayet modern resmedilmişken, İŞİD kılıklı, Taliban kılıklı adamlar aniden nereden çıkıyor, noluyor mevzu Çinçin Mahallesi‘nde mi geçiyor? Daniel Way‘in Ankarası iyice sürreal bir hal almış.

Daniel Way, mitolojileri, farklı dilleri, farklı kültürleri bir araya getirmeyi seven bir yazardır. Mesela adı Roma’yı kuran ve kurtlar tarafından büyütülmüş iki kardeşten birinden gelen Romulus, bu hikayede kurtlardan evrimleşmiş, aslında insan değil kurtinsan bir varlık. Acaba Daniel Way, Google’da “Türkler Wolf’a ne diyor?” diye aratıp ‘Kurt’ diye görünce, bir de ‘Kurt’ diye aratıp ‘Kürt’ mevzusunu görünce (malum gavur ne bilsin U Ü farkını) böyle bir bağlantı mı kurdu, ne yaptı? Tuhaf.

Şimdi soracaksınız tabi…

nerde_okudun
(okurumuz ruşen akman gönderdi)

Okurken şu üç sayfada iyice şaşırdık, sizinle de paylaşalım istedik. Okumak isterseniz:

https://www.comixology.com/Wolverine-Origins-47/digital-comic/18026

 

16 Comments

 1. Kurt-Kürt benzemesi mi acaba düşüncesi naif olmuş. Zaten kurts değil Kurds diyor.

  Üniformaları da bildiğimiz standart pkk üniforması işte. Sarıklar ve Allahu ekber nidası hariç tabii. Terörist imajını amerikalıya yedirmek için müslüman olmalı elbette.

  Ayrıca naifliğe gerek yok google a Turkey terrorist yazsanız çıkacak sonuç belli.

 2. Cenk Boduroglu Reply

  bence (ankara,evet, belki meh ama) istanbulda rastgele gezindiğimiz bir gün (roketler hariç) bu şekilde giyinmiş 1000 kişi bulabiliriz, çok da gerçekdışı bir betimleme değil

 3. Yav bu baya mağara olmuş yalnız, hangi mağara iğnelemesini yapacağımı şaşırdım adeta.

 4. Ankara’nın bazı yerlerinde aynen bu çizimlerdeki tiplere benzeyen bir sürü insan görürsünüz. (Silahları bir kenara bırakırsak) Sarık, şalvar, hardcore sakal kombinasyonunu benimsemiş birçok insan var özellikle Keçiören ve Sincan dolaylarında.

 5. Merve Algin Reply

  Tarkan’i kimin buyuttugunu unuttunuz sanirim sevgili yazar, bu referansin yalnizca harf farkindan ortaya ciktigini dusunduyseniz. Biliyorsunuz ki Romus ve Romulus gibi bir kurt tarafindan buyutulup neslin devam etmesi durumu Turklerde de var. Birtakim nasyonalist siyasi partilere de sembol olmustur ayrica kurt figuru.

 6. Konu ile alakasız fakat Person Of Interest için sezon finali incelemesi yazsanız güzel olmaz mı?

 7. Joel Dayne Reply

  Ya şunun yüksek çözünürlüğü var mıdır? poster yapıcam

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.