Gelin, hep beraber bir analiz yapalım.

Bir elde geçtiğimiz Haziran ayında çıkan Wonder Woman dursun. Öteki elde ise iki hafta önce tanıştığımız Justice League. Kıyaslamadan sübjektif tüm değerleri çıkartalım, kalitatif hiçbir yorumda bulunmayalım. Sadece iki filmin gün be gün Amerikan gişelerini alalım veri olarak. Karşımıza çıkan tabloyu da sonrasında analiz edelim.

justice_league_wallpaper_widescreem_by_batmanmoumen-db8rzmm

İki film de Amerika’da vizyona Cuma günleri girdiler. İki filmin de ilk gişesi birbirine çok yakın. Justice League toplam 38.4 M$ gişe hasılatı elde ederken, Wonder Woman da 38.2 M$ gişe hasılatı elde etmiş. Cuma akşamından böyle bir hasılat kaldırmışlar yani.

Cumartesi günü ise pense açılmaya başlıyor. Wonder Woman bir önceki güne kıyasla %7’lik bir düşüş yaşayıp 35.2 M$ hasılat elde ederken, Justice League %15’lik bir düşüş yaşıyor ve 32.6M$ gelir yazıyor hanesine.

Pazar günü ise fark yine açılıyor. Wonder Woman Cumartesi’ne kıyasla %15 iniyor ve haftasonunun son gününü 29.7 M$ ile kapatıyor. Justice League ise Cumartesi’ye göre %30 düşüyor: 22.6 M$. Böylelikle iki film de ilk haftasonunu kapatmış oluyor. Wonder Woman’ın başlangıç gişesi 103.2 M$. Justice League’inki ise 93.8 M$.

İşte bundan sonra aralar iyice açılmaya başlıyor. Wonder Woman’ın ilk hafta içi gelirleri, Pazartesi’den Perşembe’ye sırasıyla: 11.7, 14.3, 9.3, 9.1 M$ şeklinde. Justice League ise ilk hafta içinde yine sırasıyla 7.5, 10.5, 10.4 ve 8.4 M$ gelir elde ediyor. Aralarındaki fark, Wonder Woman’ın perspektifinden +4.3, +3.8, -1.1 ve +0.7 M$ yani.

Sonrasında ise fark giderek açılıyor. Justice League’in ikinci Cuma’sı, Wonder Woman’ın ikinci Cuma’sından iyi. JL 16.4 M$ günlük gelir elde ederken, WW ise 15.7 M$’da kalıyor. Ancak ikinci Cumartesi JL’nin performansı 15.7 M$ iken, WW’ninki 24 M$. En acayibi ise iki filmin de ikinci Pazar’ları mukayese edilince ortaya çıkan tablo. Wonder Woman ikinci Pazar’ında 18.8 M$ gişe elde ediyor. İlk Pazar’ına kıyasla düşüşü -%36. Justice League ise sadece 8.8 M$’da kalıp, ilk Pazar’ına kıyasla -%60 düşüyor.

Bu düşüş Pazartesi ve Salı da devam ediyor ve Justice League, sırasıyla 2.1 ve 2.9 M$ günlük hasılatlar elde ediyor. Wonder Woman’ın kendi ikinci Pazartesi-Salı performansı ise 6.2 ve 8.8 M$ seviyesinde. Ve ek, çok da kritik bir bilgi, Wonder Woman’ın günlük gişesi 4. haftasına kadar 2 milyon dolar seviyesine inmiyor. Justice League’in dördüncü haftasına daha var, ama umutlu konuşmak için de çok yer yok; zira Justice League’in dördüncü haftasında vizyona Star Wars giriyor.

Wonder Woman 4

Peki ne anlatıyor bu veriler? Wonder Woman’ın solo filmi, Wonder Woman’ın da içinde olduğu Justice League’e kıyasla nasıl bu kadar net bir zafer kazanıyor olabilir?

Öncelikle buradaki en önemli veri, Wonder Woman’ın ikinci haftasonu performansında gizli. Justice League’in nefesi ancak 40.9 M$‘lık bir ikinci haftasonu performansı göstermeye yetiyor. Bu, Wonder Woman’ın üçüncü haftasonu performansından bile az. İlk haftasonu, filme damarını kessen tutku akacak hayranlar giderler. İkinci haftasonu, filmi kafasına not etmiş ancak ilk haftasonu mutlak suretle gidecek kadar fanatiği olmayan sevenleri ve sağdan soldan iyi şey duymuş olan meraklıları gider. Üçüncü ve sonrasındaki haftasonlarına kalan ise sadece film hakkında çok iyi şeyler duymuş olanlardır.

Sorun da bu. Justice League hakkında kimse iyi konuşmadı. Justice League hakkında kimse kötü de konuşmadı. Justice League hakkında kimse bir şey konuşmadı. Bunu da sübjektif bir veri olarak söylemiyorum, bir geek hobi/kültür sitesinin yayın yönetmeni olarak her gün Reddit’i takip ediyorum, paydaşımız içerik siteleri dakikası dakikasına RSS feed’ime düşüyor, dijital medya mecralarının her yerde ensesindeyim. Samimiyetle söyleyebilirim -ve eminim siz de fark ediyorsunuzdur ki- Justice League’le ilgili Wonder Woman kadar video yapmadı, liste çıkartmadı, meme üretmedi, tartışma yaratmadı.

Özellikle Marvel – DC kavgasına düşmesin diye altını çizerek Wonder Woman ile mukayese ediyorum. Çünkü Justice League markasının şu geldiği hâl, bir DC sever için herkesten çok daha fazla üzücü. Dünyanın en büyük süper kahraman ekibi, dünyanın en büyük ve en anlamlı süper kahramanları iki haftalık gönül eğlencesine düşürüldüler kolektif olarak. Daha da üzücü olan, bunu bu hâle göz göre göre getirmiş olmaları. Bugün bir makale döndü internette, eminim denk gelmişsinizdir. Justice League’in ertelenmesi masadayken, Warner Bros. yöneticileri kendi yıl sonu bonuslarını yakmamak için zorlayarak iki ayağını bir pabuca sokmuşlar prodüksiyonun. Superman’in korkunç bıyığı, Whedon’ın toparlayamadığı ton karmaşası ve türlü türlü sıkıntılar buna bağlandı içeriden kaynaklar tarafından. Filme verilen bu bıkkın, omuz silkmiş tepkinin de bununla ve Dawn of Justice’in kurumsal günahlarıyla ilgili olmadığını düşünmek çok zor üstelik.

Filmin kalitesi, hoşluğu ya da niteliğini geçin. Gelin adını hep beraber koyalım. Bu bir marka yönetimi faciası. Hem de derslerde okutulacak türden.

Rakamları başka şekilde okumak mümkün mü?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.