Süper kahraman filmleri artık bir film olmaktan çıkıp, pek çok stüdyo işin bir ürün hâline dönüştüğü için; haliyle onları konuşurken kullandığımız lisanın içerisine fazlaca “kurumsal beklenti” gibi, “hedeflenen rakamlara ulaşma” gibi terim ve tümceler karışıyor. Önceden yaşananlardan yola çıkarak oluşturulan yol haritaları var, bunlara bakıyorsun. Bir kıyas, mukayese yapıyorsun. Demografi, pazarlama araçları falan giriyor işin içine.

İşte bütün bunların ışığında, an itibariyle Wonder Woman‘ın çizdiği bir tablo var. Biraz da karışık. Öncelikle olumlu havadisleri bir geçip, aradan çıkartalım. An itibariyle BoxOfficePro’nun yaptığı uzun dönem analizine göre Wonder Woman’ın yararına ilerleyen birkaç faktör var. Öncelikle film, Twitter üzerinde spesifik olarak kadınlardan beklenenin üstünde ilgi görüyor. Bu tip bir yatay büyüme –daha önce şurada anlatmıştık– hem DC, hem de daha çok kadın süper kahraman filmi görmek isteyenler için heyecan verici bir şey. Hakeza, filmin herhangi bir süper kahraman rakibinin olmaması da büyük artı. Guardians of the Galaxy vol. 2 bir ay önce çıkıyor. Spider-Man: Homecoming bir ay sonra.

WonderWomanMovieHorse3

Yalnız film için her şey güllük gülistanlık değil. An itibariyle filmin gişe olarak yaklaşık 83 milyon dolar civarında bir açılış yapmasını bekliyor uzmanlar. Bu daha TV reklamları çıkmamış, pazarlama kampanyası tam vitese geçmemiş dünyalardan bir varsayım. Fakat bu hâlde giderse durumun epey kötü olacağını belirtmekte de fayda var, zira Man of Steel, Suicide Squad ve Batman v. Superman: Dawn of Justice filmleri sırasıyla $116 milyon, $133 milyon ve $166 milyon gişe ile açmışlardı kapılarını. Wonder Woman’ın beklenen rakamı filmi bunların hepsinin aşağısına koyuyor.

Bu konuda en büyük derdi ise yine Disney’den: Pirates of the Caribbean. Yeni Karayip Korsnaları filmi, Wonder Woman ile çok yakın bir tarihte açılıyor. Daha önceden gelen ciddi bir marka olması, görece cinsiyetsiz bir seri olması ve aynı Wonder Woman gibi fantastik dönem filmi hüviyetinde gelmesi DC’nin ikinci solo süper kahraman filmi için kötü haberler. Bana bakmayın, ben zinhar anlamıyorum takvimler 2017’yi gösterirken neden hâlâ Karayip Korsanları serisini umursadığımızı, ancak bir yandan da tartışılmaz metrik datalar var. Pirates of the Caribbean serisi sosyal medyada hâlâ bir yer kaplıyor. Bu kapladığı yer, Wonder Woman’ı zorlayacak mı? Bakalım, göreceğiz. Siz ne diyorsunuz o esnada?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.