Bunu herhalde artık size bir çocuk dahi söyler: Hollywood sineması içerisinde kadınlar için çok fazla iyi rol yazılmıyor genelde. Bunu ne zaman birkaç aktris bir masa etrafında toplansalar, dile getiriyorlar zaten ki, örneklerini de görüyoruz. En son Jurassic World’de de yaşadığımız gibi, kadın karakterler genelde çok tektipleştirilmiş, stereotipik ve formül yazılıyorlar. Ya kariyer peşinde aşkı ikinci plana atmış “güçlü” kadın, ya da sevgilisi terk edince dondurma kasesi eşliğinde ağlayan “duygusal” kadın.

Star-Wars2

Bana soracak olursanız, bu problemin tek bir çözümü var. Her kötü kadın karakter yazan insanlara bağırarak pek fazla bir şey elde edemeyiz. Daha ziyade, kadınların karar verme mekanizmalarına dahil olmalarıyla çözülecek bir mesele bu. Yani yapımcı olmalarıyla, yönetmen olmalarıyla. Onun da kısa bir yolu yok, fakat kadın süper kahraman / kadın merkezli gişe filmlerinin yarı-deneyimli kadın yönetmen ve senaristlere teslim edilmesi, yani Winter Soldier Russo biraderler için ne yaptıysa, benzerinin gerçekleştirilmesi en sarih yöntemlerden biri gibi gözüküyor.

O yüzden, Breaking Bad’in başarısındaki ikinci sorumlu kişi olarak sayabileceğimiz, yaratıcısı Vince Gilligan’ın da kesinlikle böyle gördüğü, Game of Thrones için de yönetmenlik yapmış olan Michelle MacLaren DC ile Wonder Woman için anlaştığında gönül çanlarım çalmaya başlamıştı resmen. MacLaren bu konuda tercih edilebilecek en iyi kişilerden biriydi sadece kadın meselesi yüzünden de değil üstelik. TV tarihinin en başarılı işlerinden ikisinde yönetmenlik yapmışsınız, tabii ki gişe filmlerine terfi edeceksiniz. Gelin görün ki MacLaren ile DC’nin yolları, fikri anlaşmazlıklar dolayısıyla ayrıldı.

mclaren_michelle-e1416935770836

Fakat şimdi, SlashFilm’de gördüğümüz habere göre MacLaren daha da büyük bir proje için düşünülüyor. Hatırlayacaksınız, Chronicle ve Fantastic Four’un yönetmeni Josh Trank’in ikinci Star Wars yan filmi için olan anlaşması iptal edilmişti. Yerine de kimse gelmemişti henüz. Habere göre, Lucasfilm MacLaren ile ciddi ciddi görüşmeye başlamış. Bir toplantı gerçekleşmiş, fakat iş müzakereye varmamış. Bize soracak olursanız, Breaking Bad’in hamurunu yoğuran her el kıymetlidir, her işte de her şeyi yapmaya muktedirdir. O yüzden, inşallah bu görüşmeler olumlu sonuçlanır. Siz ne diyorsunuz peki?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.