X-Men: Apocalypse kötü bir film değildi. Ama ne yazık ki muhteşem bir film de değildi. Arafta bir yerde kaldı kendisi. Bu civarlarda genel olarak çok olumlu olmayan bir hava yarattığını söyleyebiliriz. Pek çok şeyi “yeterli” yapsa da hem ortaya yeni bir şey koymaması, hem tam anlamıyla tatmin edici bir kötü karakter sunamaması, hem de elindeki karakterleri yeterince başarılı kullanamaması, bizim gibi X-Men’i efsane olarak gören geekleri hayallerinde film için başka baharları beklemek zorunda bıraktı.

Halbuki elinde bu kadar başarılı bir külliyat varken aynı şeyi çevirip çevirip önümüze koymak yerine Deadpool’da yaptığı gibi biraz risk, biraz yaratıcılık ile markaya hak ettiği değeri kazandırmak, sonra da gişeden gelen paralarda keyifle yüzmek çok zor olmamalı kanımca. Burada X-Men markasının değerine değer katacağını düşündüğüm bir kaç fikrimi paylaşmak, bu vesileyle hem Fox’a yol yordam göstermek, hem de sizlerin bu markanın geleceğiyle ilgili görüşlerinizi sormak istiyorum. Haydi başlayalım, bence X-Men filmleri nasıl kurtulur?

1. Farklı X-Takımlarına Film Çek:

Uncanny-X-Force

Apocalypse’i yetersiz kılan unsurlardan birinin önceki filmlerin iyi yaptığı şeyleri tekrar kullanarak hiç bir riske girmemesi olduğunu düşünüyorum. Belli ki Fox ana X-Men filmleriyle riske girmeyi çok istemiyor. O zaman çözüm bambaşka bir X-Men takımı olabilir. X-Force zaten çizgi romanlarda da X-Men’in çok elini sürmek istemediği işleri yapan bir takım. Buyurun her türlü riski alabileceğiniz bir marka. Tam Suicide Squad gibi, Guardians of the Galaxy gibi daha marjinal süper kahraman takımları popüler olmaya başlamışken zamanlama da çok uygun.

Bir de zaten bu takıma üye olması beklenen nice karakteri de evrende barındırıyorsun. Deadpool’u, Wolverine’i, Archangel’ı –mümkünse daha iyi bir versiyonunu– ve bu filmde yeterince görememekten muzdarip olduğumuz Psylocke’u kat kadroya. Yanlarına da hikayeye göre koy bir iki tane daha az bilinen -Negasonic Teenage Warhead tadında- genç uçlarda gezen genç mutant. Hatta bırak Wolverine’i, koy klonu olan X-23’ü. Al sana mis gibi bir film. Sadece X-Force değil tabii, X-Factor, New Mutants, Marauders vs. vs. Her biri alternatif bir X hikayesi anlatarak özgür ve özgün bir iş olabilir.

 

2. Solo Filmlere Yatırım Yap:

848457

Elinde X-Men gibi bir marka var, ortalık orijinal ilgi çekici karakterlerden geçilmiyor, sen hala iki-üç marka ile idare etmeye çalışıyorsun. Deadpool gibi popüler bir fikri mülkü bile sana kabul ettirmek için deli gibi uğraşıyor garibanlar. Halbuki senin bulman lazım bu karakterleri. Gambit olayı çok karıştı ama oradan hala orijinal bir şeyler çıkabilir. Psylocke’u böyle kenarda köşede bırakma, onun da çok ilginç hikayeleri var.

Cable’ı Deadpool’da kullanacaksın ama onun da solo filmi çıksa tadından yenmez mesela. Daha nicesi vardır benim şu an aklıma gelmeyen, ama sizlerin yorumlarda ekleyeceği. X-Men’in her karakterinin arka plan hikayesi sağlamdır, pek çoğunun solo çizgi roman serisi bile vardır. Seç birini anlat orijinini, sonra sona ekstra sahne koy, getir Xavier’ı, “Gel X-Men’e katıl” desin. Hem solodan ekmek ye, hem o filme gidenleri X-Men filmlerine çek.

1 2
Author

A Man Who Walks Alone... @tutkutuzlu

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.